UWAGA!

Podwójna praca nie zawsze się opłaca

 
Elbląg, Podwójna praca nie zawsze się opłaca
fot. arch. AD

Najpierw, w ramach obowiązków służbowych, przygotowywali przetargi na zimowe utrzymanie dróg. Przez dwa lata z rzędu wygrywała je firma, w której  urzędnicy...również byli zatrudnieni. Co z tego mieli? Podwójną wypłatę.

Jedna praca, dwie wypłaty
       O sprawie w połowie grudnia informował dziennik Fakt. W artykule można przeczytać, że "w oddziale GDDKiA w Olsztynie wytworzył się układ gwarantujący zwycięstwo określonej firmie. Przetargi przygotowywało dwoje pracowników GDDKiA z Elbląga – Beata P. i Michał R.". Wygrywała je firma zewnętrzna, w której, według Faktu, urzędnicy również byli zatrudnieni.
       Jak informuje Karol Głębocki, główny specjalista ds. komunikacji społecznej GDDKiA, do nieprawidłowości dochodziło w 2010 oraz w 2011 r. I dodaje, że jeden z pracowników – Michał R. – złożył oświadczenie, w którym potwierdza, że przez ostatnie trzy lata nie współpracował z firmami, które świadczą usługi dla GDDKiA. Okazało się, że jest ono nieprawdziwe, bo urzędnik w tym samym czasie pracował właśnie dla takiej firmy (w etatowych godzinach pracy dla GDDKiA) oraz brał udział w przygotowywaniu przetargu, przy jednoczesnym zaangażowaniu w pracę dla firmy zewnętrznej.
      
       Jeszcze więcej kontroli
       - W naszej organizacji nie ma miejsca na tak karygodne sytuacje i usprawiedliwianie ich. Zawiadomiliśmy prokuraturę o tym, że pracownik GDDKiA złożył oświadczenie niezgodne z prawdą. 16 grudnia rozwiązano umowę o pracę z trzema pracownikami. Złożono zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez trzy firmy uczestniczące w przetargach na zimowe utrzymanie dróg. Wstrzymana została wypłata nagród dla kierownictwa rejonu w Elblągu – komentuje Lech Witecki, dyrektor GDDKiA. - Dyrektor oddziału w Olsztynie zobowiązał pracowników, którzy w godzinach pracy dla GDDKiA pracowali również na rzecz wykonawcy, do zwrotu kosztów wynagrodzeń wypłaconych przez GDDKiA. Zobowiązano do przestrzegania zasady braku pracy u wykonawcy pracowników GDDKiA zaangażowanych w przygotowanie, przeprowadzenie i rozliczenie przetargu. Po każdym sezonie będzie przeprowadzana kontrola przetargów i realizacji umów na zimowe utrzymywanie dróg.
       Jak informuje Mieczysław Orzechowski, rzecznik Prokuratury Rejonowej w Olsztynie, wpłynęły trzy zawiadomienia. Dotyczą one podejrzenia przedłożenia podrobionych dokumentów w toku postępowania przetargowego na utrzymanie dróg w okresie zimowym. Dwa z nich przekazano do Komendy Miejskiej w Olsztynie (trwa postępowanie sprawdzające), jedno do Prokuratury Rejonowej w Elblągu.
      
oprac. mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • No i dla tego zeszłej zimy Elbląg nie był należycie odśnieżany bo liczyli na to ci z Olsztyna, że i tak kaska za wykonane usługi, których nie było im wpłynie na konto. Bo należy pamietac, ze zima 2011-2012/2012-2013 była w gestii odśnieżania Elbląga przez firmę z Osztyna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  3
  TakkręcilodyPO(2014-01-03)
 • Powinno być jak w chinach dwie kule i po problemie
 • U mnie tam odśnieżone więc jestem na tak.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  7
  Mańko.(2014-01-03)
 • GDDKiA zajmuje się drogami krajowymi tzn S7 i 22 a nie miastem. nie mylcie pojęcia. miasto odśnieża SKANSKA a nie Generalna Dyrekcja Drog Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
 • ale łosie, trzeba było zatrudnić znajomych.
 • W Korei Pn Kim Dzon Ung kazał rozszarpać swego wuja i 5 innych za korupcje i przekręty przez 120 wygłodniałych i wściekłych psów. Egzekucja trwała godzinę. Kazał przy tym cały "spektakl" oglądać urzędnikom. Myśle że taka kara powinna spotkać tych dwoje wymienionych w artykule a urzędasy obserwując rozszarpaną padline zastanowiliby się czy warto. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  1
  Kat-Dżon(2014-01-03)
 • sprawdzić inne przetargi. .. .dużo ciekawych rzeczy !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  1
  Rudy103(2014-01-03)
 • Ciekawi mnie dlaczego biorą firmy z Olsztyna, Gdańska i innych miast do odśnieżania, koszenia trawników i innych prac. Czy w Elblągu nie ma firm które by się tego podjęły? A może u nas jest tyle pracy że brakuje ludzi?Wydaje mi się że mówią o bezrobociu w Elblągu, więc dlaczego nie otworzą Elbląskich firm zajmujących się pracą letnio-zimową?
 • Bo firmy te są tańsze i oferują lepsze usługi.
 • wkoncu stogowski nie bendzie odsnierzal
 • To za czasów rządu Klubu PO!!! Doprowadzili budżet Elbląga na skraj ubóstwa i wielkich długów, a teraz wypowiadają się i piszą skargi na obecny budżet. A wcześniej trzeba było kwiczeć!!! Świnia odciągana od koryta kwiczy najgłośniej!
 • ogolić, ubrać w porcięta, odblaskowe kubraczki, dać łopaty i niech odśnieżają chodniki chciwi urzędnicy i inne biurwy. ..
Reklama