UWAGA!

Poseł skarży się na sąd

Przez 20 miesięcy procesu Jana P., byłego prezesa spółki Hetman, sąd wysłuchał 110 świadków. Do przesłuchania zostało jeszcze 140. Poseł PiS Leonard Krasulski w liście do ministra sprawiedliwości skarży się na opieszałość sądu – informuje o tym „Dziennik Elbląski”.

Proces Jana P., byłego właściciela spółki odzieżowej Hetman, rozpoczął się 30 marca 2004 r. Od tego czasu przed sądem zeznania złożyło 110 z prawie 250 świadków. Według posła Leonarda Krasulskiego, proces toczy się „bardzo opieszale” i dlatego postanowił zainterweniować, wysyłając pismo do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.
     „Sąd przesłuchuje jedynie kilku poszkodowanych pracowników w miesiącu, co przy ponad 270 pokrzywdzonych, których zamierza sąd przesłuchać, czyni wydanie prawomocnego wyroku bardzo odległym” - pisze w liście Krasulski. Na koniec pisma poseł zwraca się z prośbą do ministra o zbadanie sprawności rozpatrywania sprawy przez elbląski sąd.
     Z zarzutami elbląskiego posła Prawa i Sprawiedliwości nie zgadza się prowadzący proces sędzia Wojciech Furman z elbląskiego Sądu Rejonowego.
     - W tym procesie mowy o opieszałości sądu być nie może - mówi sędzia Furman. - Sąd robi wszystko, aby sprawa toczyła się jak najszybciej, ale nie zawsze proces może się toczyć tak szybko, jakby wszyscy tego oczekiwali. Świadków w tej sprawie jest bardzo dużo. Do chwili obecnej przesłuchaliśmy 110 świadków, z tym, że jest tutaj pewna dolegliwość. Ze względu na stan zdrowia oskarżonego - jest odpowiednie zaświadczenie w aktach sprawy - sąd nie może prowadzić jednej rozprawy dłużej niż cztery godziny.
     Sąd broni się także twierdząc, że na każdą rozprawę wzywanych jest po 8-12 świadków, których maksymalnie można przesłuchać w ciągu czterech godzin. Wczoraj odbyła się kolejna rozprawa, podczas której dalej zeznawały pokrzywdzone szwaczki. Sądowi zostało do wysłuchania jeszcze ok. 140 świadków.
     Jan P. jest oskarżony o złośliwe naruszenie praw pracowniczych oraz przywłaszczenie pieniędzy. Według ustaleń prokuratury, potrącał on z wypłat pracowników składki, jednak nie odprowadzał ich do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Poza tym prokuratura zarzuca mu, że nie utworzył zakładowego funduszu pracowniczego, zmuszał pracowników do bezpłatnej pracy w godzinach nadliczbowych, a pensje - mimo braku jakichkolwiek porozumień z pracownikami - wypłacał z opóźnieniem i w ratach.
     Oskarżony nie przyznaje się do winy. Grozi mu do 10 lat więzienia.
     
Arkadiusz Kolpert
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Skarżypyta :P A tak na serio, to juz pewnie nazbierało się tyle dowodów, że powinni udupić gościa.
 • Pan Jan P. chyba się już przekonał, że jego czas dawno minął, tak jak lokalnych (elbląskich rzezimieszków), którzy albo siedzą, albo będą siedzieli (albo "odpoczywają" na Dębicy). W każdym bądź razie nie mają nic do powiedzenia. W naszym mieście (nieco innaczej niż w kilku miastach w Polsce) - żyją normalni obywatele, którzy płacą podatki, przestrzegają prawa i potępiają takie formy dzikiego kapitalizmu, jakiego ewidentnym przedstawicielem jest właśnie p. Jan. P.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pracobiorca(2005-12-08)
 • zaswiadczenie o stanie zdrowia jest takie jak reszta jego interesow...
 • Zgadza się - Jan P. jest w każdym calu pozorantem i nie może pogodzić się z tym, że czas takich ludzi już dawno minął, a zwłaszcza w warunkach EU. Pozoruje także "budowę?" przy ul. Przy Murze, wiedząc, że "za cienki jest" by ją w ogóle kiedykolwiek skończył. Niech zobaczy jak naprzeciwko buduje Firma "Mytych", ale Jan P. w swej prymitywnej umysłowości nawet do pięt nie dorasta właścicielowi wspomnianej firmy. "Buduje - pozorując", a na na Starym Mieście przybyła już 3. budowlana ruina!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wieżowa(2005-12-17)
 • To nie jedyny taki pracodawca w Elblągu.Wystarczy pogadać z ludźmi.Sama też u takiego pracowałam przez 5 lat. teraz ciągają mnie po urzędach na przesłuchania w sprawie...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pracownik(2005-12-28)
Reklama