UWAGA!

Róg znika i wraca

Miejscy urzędnicy zdjęli tablicę „Apolityczny Róg 2 Maja” i nie chcieli się do tego przyznać. Po naszej interwencji prezydent Elbląga zdecydował, że słynny znak ma powrócić na swoje miejsce. Słowa dotrzymał – informuje „Dziennik Elbląski”.

Elbląg to prawdopodobnie jedyne miasto w kraju, w którym nie tylko istnieją ulice 1 Maja i 3 Maja, ale nawet się krzyżują. Przed sześcioma laty ten fakt wykorzystał Paweł Kasperczyk, szef Radia El - podczas happeningu na skrzyżowaniu ulic stanęła tablica „Apolityczny Róg 2 Maja”.
     - Najwyższy czas stworzyć w mieście miejsce dla przeciętnego, szarego obywatela, mającego w... głębokim poszanowaniu polityczne spory i waśnie - tak Kasperczyk uzasadniał swój pomysł podczas happeningu.
     Apolityczny Róg – „stojący w miejscu metafizycznym, na skrzyżowaniu ulic, epok, idei i życiorysów” - wrósł w krajobraz miasta. Był wielokrotnie prezentowany w mediach ogólnopolskich i stał się jedną z atrakcji Elbląga, znaną w całym kraju.
     - Tablica trafiła nawet na elbląskie pocztówki, wiele znanych osób odwiedzających nasze miasto chętnie robiło sobie zdjęcia w tym miejscu - mówi szef Radia El.
     Nasi Czytelnicy spostrzegli jednak, że przed kilkoma dniami tablica zniknęła. Spróbowaliśmy się dowiedzieć, co się stało. – „Apolityczny Róg” nie jest znakiem drogowym, stoi na prywatnej działce i miasto go nie demontowało - usłyszeliśmy w wydziale gospodarki komunalnej Urzędu Miasta w Elblągu.
     Ale nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że to jednak urzędnicy elbląskiego magistratu stoją za zniknięciem „Rogu”. - Znaki stojące w tym miejscu zostały zdemontowane w związku z montażem nowych tablic z nazwami ulic - wyjaśniła nam wczoraj po dokładnym sprawdzeniu sprawy Agnieszka Staszewska, rzecznik prezydenta miasta.
     Z prośbą o wyjaśnienie zwróciliśmy się także bezpośrednio do prezydenta miasta Henryka Słoniny. Jak się okazało, prezydent nie wiedział o tej „korekcie” wizerunku miasta. Zareagował jednak bardzo szybko. - Choć formalnie nie ma nazwy „Apolityczny Róg 2 Maja” to znak tak dobrze znany w Elblągu i kraju w to miejsce szybko powróci - obiecała rzeczniczka miasta.
     Rzeczywiście - w poniedziałek, późnym popołudniem po naszych rozmowach z urzędnikami tablica wróciła na swoje miejsce.
     
Rafał Maliszewski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Nie tylko Elbląg ma te ulice. W Giżycku też istnieją i jedna się krzyżuje z drugą.
 • Czy mi się zdaje, czy urzędnicy poprostu ukradli tablicę ? Skoro stała na prywatnej działce i nie stanowiła własnosci miasta.... No to zaczęły się rządy PiS-u. Juz się POPiSują...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rapaport(2005-12-21)
 • Każda oznaka normalności jest pożądana. Niech RÓG wróci na swoje miejsce -
 • PiS nie rządził nigdy w E-gu, a kto miał anse do 3-go Maja to powinieneś wiedzieć, ktoś podpuścił Prezydenta i tyle, pewnie jakiś beton
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zatroskany(2005-12-21)
 • rapaport, chciales zablysnac ale nie udalo sie, co? lepiej siedz cicho jesli nie wiesz kto rzadzi w elblaskim magistracie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  endrju(2005-12-21)
 • W elbląskim magistracie w dalszym ciągu KOMUNA!
 • Znak kierunkowy "Policja 997 metrów" stojący do tej pory koło starego mostu na rzece Elbląg też został skradziony !!!! Komu on przeszkadzał ?? KOMU ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Henioo(2005-12-22)
 • do GENEK. Może i komuna, ale rządzi dobrze. Chciałbym aby Słonina był na swoim urzędzie jak najdłużej. Jest dobrym gospodarzem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Dziadek(2005-12-22)
 • Błyskotliwy "euGENIUSZU", mnie nie interesują proweniencje polityczne zasiadających w Urzędzie Miasta, ale przede wszystkim praca jaką wykonują na rzecz mieszkańców. Póki co to Elbląg jest jednym z lepiej zarządzanych miast w Polsce Północnej i niech tak będzie dalej. Dzięki temu już dawno przestały mi się śnić koszmary z udziałem dekarza, który po ostatniej naprawie dachu zostawił wiadro wypełnione do połowy lepikiem i to wiadro do dzisiaj tkwi tam przyklejone. Na dodatek ten dekarz miał "wybitnego" zastępcę - też budowlańca. Jak widać - nawet zimą prowadzone są niektóre prace na rzecz miasta i smiem sądzić, że wiosna 2006 roku będzie w Elblągu wyjątkowo piękna. jeszcze jedno "euGENIUSZU" - liczba mieszkańców Elbląga spadła do 125.000 "z hakiem", ale nie szukaj przypadkiem winy u "tych Twoich komuchów w Ratuszu", ponieważ z Polski po 1.05.2004 r. wyjechało grubo ponad 400.000 młodych ludzi. Dlaczego? Pomyśł nieco głębiej. Stoisz człowieku 10 cm przed murem i widzisz tylko jedną cegłę, cofniej się parę metrów, a zapewniam Cię, że zobaczysz więcej!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Spectr.(2005-12-22)
 • NO SPECTR. DALES CIALA Z TA LICZA MIESZKANCOW, BO NA PEWNO NIE WYNOSI ONA 125 Z HAKIEM A JAKIES 127 TYS. Z HAKIEM. PRZEGIOLES ZE AZ MILO!!! P.S WYCIALOES KILKA WIOSEK, LADNIE TO TAK?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  PREZYDENT(2005-12-22)
 • NO KOLES PRZEGIOLES Z TYMI 125 TYSIACAMI. MUSZE OFICJALNIE ZAPROTESTOWAC, CHOC ROBIE TO BARDZO RZADKO, ALE W TEJ SYTUACJI MUSZE. WIEC OFICJALNA LICZA MIESZKANCOW WYNOSI 127.968 , A WIEC 127 Z HAKIEM. JEDNYM SLOWEM USMIERCILES JAKIES 3 TYS. LUDZI. PIEKNIE!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  PREZYDENT(2005-12-22)
 • Pogubiłem się w tym wszystkim - Elbląg jednym z lepiej zarządzanych miast??? To jak wyglądają te dostatecznie i źle zarządzane? Nie wspomnę już o tych dobrze zarządzanych. Ludzie stwórzmy jakąś logiczną porównywalna skalę ocen. Nikt nie twierdzi, że w Elblągu się nic nie dzieje, ale na Boga nie dzieje się dobrze. To miasto jest bez wyrazu i jaja i brak mu powiewu młodości - bo stary establishment broni dostępu do wszystkich swych rubieży ludziom młodym. A tak poza tym rozpiszmy konkurs na nasze władze samorządowe i nie udawajmy, że wybieramy specjalistów i fachowców, bo nadal hołubimy różnej maści bonzów partyjnych o umiarkowanych dość umiejętnościach. Powiew młodości i nowej krwi jest koniecznością chwili a nie ciągłe utwierdzanie się w przekonaniu, że nic więcej nie da się zrobić ponad to, co zrobiono. Wszystko przed nami, lecz w nowej scenografii – stara już się przejadła i potężnie zmizerniała swym społecznym wyrazem. No, ale jeśli godzicie się na to, co jest i nic WAM więcej do szczęścia nie trzeba – to ja WAS serdecznie przepraszam, ale nam nie po drodze.
Reklama