UWAGA!

Ryszard Kapuściński nie żyje

Wybitny polski pisarz i dziennikarz Ryszard Kapuściński zmarł we wtorek w warszawskim szpitalu im. Banacha. Autor znanych na całym świecie książek pt. "Wojna futbolowa", "Cesarz", "Szachinszach" , "Imperium", "Heban" i "Lapidarium" miał 74 lata - informuje „Gazeta Wyborcza”.

Ryszard Kapuściński zasłynął jako najbardziej znany polski pisarz-podróżnik i reportażysta. Pracował w „Polityce”, „Kulturze”, a także jako korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji. Pracując w „Kulturze” w latach 1974-1980 Kapuściński bezustannie podróżował, kilkakrotnie był między innymi w Etiopii i Iranie. Z tych podróży powstały dwie książki, które przyniosły mu międzynarodowy rozgłos: „Cesarz” (1978) o świetności i upadku Hajle Sellasje w Etiopii i „Szachinszach” (1982) o dworze szacha Rezy Pahlawiego w Iranie. Obie otworzyły Kapuścińskiemu drogę na zachodni rynek czytelniczy. W superlatywach pisali o nim: John le Carre, Norman Mailer, Susan Sontag.
     Był laureatem wielu prestiżowych nagród literackich, m.in. nagrody im. Dariusza Fikusa, doktorem honoris causa Uniwersytetów Jagiellońskiego i Gdańskiego, wybrany Dziennikarzem Wieku przez swych kolegów w plebiscycie miesięcznika „PRESS”. Łącznie otrzymał ponad 40 nagród i wyróżnień, jednak nie doczekał literackiego Nobla - był jednym z głównych pretendentów do niego w 2006 roku.
     „Jeden Kapuściński wart jest tysiąca skamlących i fantazjujących gryzipiórków” - napisał Salman Rushdie. „Dzięki jego niezwykłemu połączeniu reportażu i sztuki stajemy wreszcie tak blisko tego, co Kapuściński nazywa niedającym się przekazać prawdziwym obrazem wojny”.
     O Ryszardzie Kapuścińskim czytaj w „Gazecie Wyborczej”
     
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Hic vivi taceant. Hic mortui loquuntur
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2007-01-24)
 • A czemuż to mam o Kapuscińskim czytać akurat w wyborczej? Kolejny raz pytam..czy redakcja portelu jest finansowana przez spółke Agora? Wczesniej odpowiadano mi, że dlatego tak jest, bo to wyborcza pisze o sprawach lokalnych..teraz wchodzi informacja z 1 strony tej gazety. informacja bynajmniej nie jest lokalna.
 • Moher.... zmarł wybitny człowiek... należy się szacunek...
 • Nie dziwi mnie podpis "Moher". W Radiu Maryja takich informacji pewnie nie podają. Moher-są sprawy gdzie informacje krajowe są ważne dla czytelników lokalnych, również PortElu. Zmarł wybitny dziennikarz i jeżeli nie wiesz kim był Kapuściński to więcej czytaj.
 • Tylko na wyzwiska was stac? Nie interesuje was fakt przedruku informacji z jednego z najbardziej zakłamanego medium w Polsce? Mój post nie dotyczył smierci czy pamięci o czlowieku, tylko źródła informacji - czytajcie ze zrozumieniem...fachowcy od literatury pięknej ;)
 • Pamiętam ten dreszcz na plecach, gdy czytałam po raz pierwszy Jego książkę. Wielki człowiek, autorytet, którego brakuje. Odnotowuję, że umiera pokolenie moich młodzieńczych ideałów. Dziś z "kluchą" w gardle tłumaczyłam mojej 10-letnie córce, jak ważny to był dla mnie człowiek. Takich ludzi już nie ma. Piękny człowiek. Spoczywaj w pokoju!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wspomnienia z młodości(2007-01-24)
 • Moher chcesz powiedzieć, że Wyborcza kłamie i Kapuściński żyje, bo nie rozumiem o co ci chodzi?
 • ale wnioski.....logika iście za red naczelnym...
 • "Piękne i krzepiące w człowieku jest to uporczywe, heroiczne dążenie do normalności, jej poszukiwanie - niemal odruchowe i na przekór wszystkiemu" .....a dla zaściankowychKsenofobów (opisywanych już w Jego debiucie - Busz po polsku) akcentLokalny ~ www.kapuscinski.hg.pl .."Człowiek zawsze umiera sam, moment umierania to najbardziej samotny moment jego życia." [']
 • Pierwszy raz o nim słyszę :P ale to szczegół
 • Wielki pisarz, wielki reportażysta. Przez wiele lat czekałam, aby napisał coś o nas, o Polsce, z jego opinią, oceną liczyły się miliony osób na świecie. Ale pisząc o naszej planecie ( bo taka miał perspektywę ) pisał też przecież o nas - pośrednio. Nie odszedł całkiem, istnieje cos takiego jak polska szkoła reportażu, dla której była jednym z najważniejszych mistrzów. Jego książki, opinie, zdania, przemyślenia należą do najważniejszych, z jakimi zetknęłam się w życiu. Spoczywaj w pokoju + + + + + + amelka
 • Ryszadr Kapuściński - wielka postać, wspaniały pisarz, obserwator świata. CESARZ, HEBAN, LAPIDARIUM - to dla mnie arcydzieła. Zawsze czekałem na jego nowe dzieła. Wielki smutek. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie ['] ['] [']
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  żuczek(2007-01-24)
Reklama