UWAGA!

Samorządowcy nie stracą mandatów

Nie będzie nowych wyborów. Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją przepisy ordynacji wyborczej mówiące, że prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i radni tracą mandaty, jeśli w terminie nie złożą oświadczeń majątkowych i oświadczeń o prowadzeniu działalności gospodarczej przez współmałżonków - czytamy w „Gazecie Wyborczej Olsztyn”.

Na Warmii i Mazurach z oświadczeniami spóźniło się 12 wójtów i burmistrzów. Zgodnie z ordynacją o wygaszeniu ich mandatów mieli zdecydować radni. Gdyby tego nie zrobili, mandaty za nich wygasiłby wojewoda i trzeba byłoby rozpisać nowe wybory. Radni, z wyjątkiem Kętrzyna - tam premier Jarosław Kaczyński powołał w ubiegłym tygodniu komisarza - stanęli po stronie burmistrzów i wójtów. Samorządowcy apelowali, by wojewoda wstrzymał się z decyzją o wygaszeniu ich mandatów do czasu rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego.
     Henryk Mroziński (PSL), burmistrz Braniewa: - Wszyscy rozsądni ludzie mówili, że tak się stanie. Mimo to słuchałem orzeczenia wygłaszanego na żywo w telewizji, emocje były duże. Wygrałem wybory w Braniewie w pierwszej turze, a za chwilę zadzwonili do mnie dziennikarze i powiedzieli, że nie mam już mandatu. Na szczęście Trybunał stwierdził co innego niż wojewoda. Ciekawe, co teraz wojewoda zrobi?
     Paweł Lulewicz, rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego: - Czekamy na pisemne orzeczenie Trybunału oraz na instrukcje, jak dalej postępować.
     W Elblągu z oświadczeniem spóźnił się przewodniczący Rady Miasta Janusz Nowak.
     
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • No tak..jak "rozsądni mówili", to rozsądny TK nie mógł inaczej. A "rozsądna" gazeta zaciera łapki. Układzik PO-SLD w stolycy nie jest juz zagrożony.
 • Brawo!!!!! Wojewodowie czsekaja na instrukcje jak postepowac. Postepowac zgodnie z orzeczeniem. Premier i ta cala cholota powinna podac sie do dymisji. Precz z PISEM!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  komuch(2007-03-14)
 • Szczególnie, że mowa jest w ostatnim zdaniu o "radu miasta" - birawo riedaktory - grunt to się szanować i nie popełniać błędów jak prostaki
 • moze jakas sciepa na worda dla portel bo widze ze nawet problemy z literowkami maja problem
Reklama