UWAGA!

Będą bronili policji przed hejtem i nienawiścią

 Elbląg, Będą bronili policji przed hejtem i nienawiścią
fot.policja

Specjalnie powołany zespół prawników ma bronić policjantów z naszego województwa przed hejtem, który - jak twierdzi przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów - spotyka ich podczas egzekwowania przepisów zapobiegającym rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa.

Warmińsko-Mazurski NSZZ Policjantów powołał 30 kwietnia zespół prawników do walki z hejtem. - Jest to odpowiedź na falę nienawiści wymierzoną przeciwko policjantom egzekwującym przepisy zapobiegające rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa. Tropieniem i ściganiem hejterów zajmą się adwokaci Tomasz Szydziński i Piotr Afeltowicz. Mają oni zadbać, by oprócz konsekwencji karnych sprawcy ponieśli również konsekwencje finansowe - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie związku.

Ze wsparcia specjalnego zespołu, jeśli zajedzie taka konieczność, będą mogli skorzystać również elbląscy policjanci, którzy są zrzeszeni w związku. Koszty działania prawników pokryte zostaną z Funduszu Ochrony Policjanta Garnizonu Warmińsko-Mazurskiego.

 - Prawnicy zajmą się tym, co się wiąże z bezprawnym działaniem wobec policjantów podejmujących interwencje. Hejt wypacza obraz ciężkiej pracy policjantów. My nie mamy nic przeciwko krytyce, ona jest potrzebna, ale jeżeli ktoś kłamie, wymyśla, sugeruje, insynuuje to przynosi szkodę policjantom, którzy ryzykują własnym życiem i zdrowiem, pracując, by zapewnić bezpieczeństwo - mówi Sławomir Koniuszy, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów.

Jak podkreśla związkowiec, większość Polaków nie kwestionuje zasadności wprowadzonych ograniczeń i ich medycznych podstaw.

- Przecież im policja będzie skuteczniejsza, tym w szpitalach będzie mniej pacjentów, a medycy będą mieli mniej pracy. Chodzi nam o to, by zastopować falę agresji, bo niekiedy proste interwencje kończą się dramatycznie. U nas nie ma kultury podporządkowania się poleceniom policjanta, takiej jak np. w USA. Tam nikt z policją nie dyskutuje. Przecież jeśli nawet prawo jest niejasne, jeśli ktoś się nie zgadza z policjantem, może odmówić przyjęcia mandatu i wówczas sprawę rozstrzygnie sąd – mówi przewodniczący.

Przypomina również, że działania policji podlegają kontroli nie tylko przełożonych, ale właśnie sądu i prokuratury. - Jeśli ktoś się z policją nie zgadza, ma do tego prawo, ale niech się zachowuje przyzwoicie. Przecież policjanta można rozliczyć później i zapewniam, że policjanci są rozliczani. Przecież policjant za niektóre przestępstwa nie dość, że jest zamykany w więzieniu, to także pozbawiany emerytury. Proszę mi pokazać drugi taki przykład grupy zawodowej? - podkreśla Sławomir Koniuszy.

Jak zaznacza przewodniczący, Zarząd Wojewódzki powołał zespół, bo doszedł do wniosku, że o wzroście nienawiści w stosunku do policjantów decyduje poczucie bezkarności wśród hejterów. Część z nich uważa, że niektóre social media gwarantują skuteczną anonimowość, bądź ze względu na skalę zjawiska, większość takich zachowań policjanci po prostu zignorują.

- Dzisiaj osoba, która nie podporządkowuje się policji wyrasta na obrońcę praw człowieka i demokracji. Nie stosuje się do obostrzeń, nie dba o własne zdrowie, ale przede wszystkim stwarza zagrożenie dla innych... Kiedyś bohaterstwem była walka z karabinem o niepodległość, dzisiaj wystarczy smarkać, nie zakładać maski i bohaterem się zostaje... - mówi Sławomir Koniuszy.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Zgadza się, że niektórzy pyskują do policjantów i to powinno się zmienić. Ale też niektórym policjantom władza uderzyła do głowy i Ci powinni podlegać szkoleniom z zachowania wobec drugiego człowieka.
 • Czyli mili/policjanci będą robić sobie dobry PR ścigając osoby wskazujące nieprawidłowości ich pracy? Podoba mi się przedostatni akapit i zastanawia mnie jakimi meandrami wędrował umysły Zarządu, że doszli do takich wniosków. A Pan Koniuszy bardzo mija się z prawdą, że policjanci są pozbawiani9 emerytury, po prostu są pozbawiani prawa do WCZEŚNIEJSZEJ emerytury, a w większości przypadków gdy coś przeskrobią to zawczasu na nią uciekają, ci którzy oczywiście mogą, poza tym jest ona finansowana przez wszystkich pracujących, ale już nie przez samych mundurowych ponieważ nie są odprowadzane składki, jak sama nazwa mówki składka czyli składanie się na coś i wszyscy pracujący składają się na rozbuchane przywileje emerytalne. Poza tym ostatnio na falę hejtu policja swoim dzianiem, często nadgorliwością i coraz częściej arogancją wobec ludzi sobie opinię wypracowała. Siłą do pracy nikt nie zagonił, można zmienić na spokojniejszą, bo ten zawód z natury wymaga dużej odporności psychicznej i po to są badania kandydatów. Jak ciebie widzą takci ciebie opiszą. znowu z pieniędzy podatników Pan Koniuszy zapewne stara się wykazać swoją przydatność na stanowisku jakie zajmuje. Praca u podstaw na odzyskanie utraconego wizerunku powinna wyglądać inaczej, a nie jak to zwykle w policji bywa strasząc i grożąc. Naprawdę gratuluję dobrego PR, tak trzymać to będziecie jeszcze bardziej znienawidzeni niż ZOMO. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  49
  4
  ddfasd(2020-05-06)
 • Policja ma prace niewdzięczną - to prawda. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że społeczeństwo jest coraz bardziej świadome i wykształcone. Nie można bazować na wewnętrznych zarządzeniach Komendanta lub innych spisanych na kolanie zarządzeń i wymagać ich od obywateli - w dodatku zostawiając luźną interpretacje każdemu z policjantów. Konstytucja w swoich zapisach posiada narzędzia prawne na tego typu sytuacje - są to 3 Stany Nadzwyczajne. Wprowadzanie któregoś z nich pozwala na ograniczanie swobód obywatelskich. W chwili obecnej nasz rząd chciał by zjeść jabłko i mieć jabłko. Z tego względu występują nadużycia i wykonywanie czynności bez podstawy prawnej - na co świadomy obywatel nie może się zgadzać. Zakładanie specjalnych komórek obronnych (prawniczych)jest pierwszym stopniem wprowadzania państwa policyjnego i rządów totalitarnych. To jak historia pokazywała kończy się z reguły jeszcze większym buntem.
 • Policja nie stanowi prawa tylko je egzekfuje i zachowuje się raczej przyzwoicie ale ktoś musi tą brudną robotę odwalic mamy epidemie. Zobaczcie natomiast co policja robi we Francji leją i pałuja jak u nas w stanie wojennym tam nikt nie krzyczy że jest łamana Konstytucja. Policja jest ok
 • Tylko kary finansowe, ale porzadne nie jakieś symboliczne grosze i poddanie egzekucji w razie niewywiazania się z obowiązku zapłaty. W Polsce od patologii aż roi się. Bardzo dobrze, nauczyć społeczeństwo szacunku, to może i wzajemnie będziemy się szanować. Brawo Policja! Walczcie o swoją godność! Wbrew pozorom, bardzo dużo ludzi Was wspiera.
 • co za bzdury - policjanci nie są karani i wręcz śmieją się z tego, a wykroczenia drogowe popełniją nawet jadąc w radiowozach
 • Prawo można i należy EGZEKWOWAĆ ! !
 • Zwlaszcza panie niektore ladne sa ale po co ta spina?
 • Jaki wyborca taka pisownia
 • @Wyborca Dudy - Tak, dobrze mówisz tylko do pewnej części społeczeństwa to nie dociera, bo jak pokazują pałowanie w Europie to oni maseczki z ust na oczy przesuwają; zresztą w Brukseli też. .. .chociaż widziałem kiedyś w telewizji jak jede to nawet bez pałowania się położył na ulicy. .. .. ale jak odkryto kto to, nikt się nie dziwił, nawet Darwin tylko lekko uniósł brwi. ..
 • Gnębią obywateli a potem się dziwią że społeczeństwo ich nie toleruje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33
  5
  milicja(2020-05-06)
 • dostałem mandat za. .. wyrzucenie śmieci do pojemnika pod blokiem bez maseczki!!!
Reklama