UWAGA!

"Bezpieczny piątek" - w trosce o bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych

 Elbląg, "Bezpieczny piątek" - w trosce o bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych
Fot. nadesłana

Elbląscy policjanci, wspólnie z przedstawicielami Straży Ochrony Kolei, prowadzą działania w ramach akcji „Bezpieczny przejazd”. Akcja zainicjowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. została nazwana „ Bezpieczny Piątek”. Jej celem jest ograniczenie wypadków na przejazdach.

Głównym celem działań jest przeciwdziałanie niewłaściwym zachowaniom kierowców przekraczających tory kolejowe, a tym samym ograniczenie wypadków drogowych. Dzisiaj (12 sierpnia) policjanci z wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei pełnili służbę w rejonie przejazdu przy ulicy Malborskiej w Elblągu. Tam rozdawali ulotki i pouczali o konieczności zachowania ostrożności w tych newralgicznych miejscach.
      

Przypominamy główne zasady przy dojeżdżaniu do przejazdów kolejowych. Kierujący pojazdem jest obowiązany:
       • zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
       • przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub innych powodów, przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
       • prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał, zabrania wjazdu na przejazd;
       • w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
      

Kierującemu pojazdem zabrania się:
       • objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
       • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
       • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
       • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
      

Pamiętajmy, aby jadąc samochodem zadbać o bezpieczeństwo. Na przejazdach kolejowo-drogowych o tych zasadach należy pamiętać szczególnie. W zderzeniu samochodu osobowego z pociągiem auto nie ma żadnych szans. Wypadki tego typu kończą się tragicznie.

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Zróbcie dzień bez złodziejstwa pisiorstwa
  • wy i bezpieczeństwo. Mrzonki i fanaberie. Targety wyrabiać na rozkaz to tylko potraficie.
  • podsumujcie ostatnie kilka dni milicjanci bo się ośmieszacie z tym wyświechtanym przez was słowem "bezpieczeństwo". Zabójstwo po brutalnym pobiciu, napady z maczetą i okaleczenia, wypadki ze skutkiem śmiertelnym kilku osób na raz. Mydlić oczy to możecie na swojej komendzie ale społeczeństwa nie oszukacie.
  • Przypomnę że w pandemi stali na każdym rogu ulicy w patrolach pieszych i nie tylko wystawiali tajniaków i radiowozy, ścigali każdego bez maski w galeriach, na ulicach a nawet w lesie czy na rowerze. Obecnie wygineli jak dinozaury. W pandemii zagrożenie wypadkami, napadami czy zabójstwami- minimalne a nawet zerowe. Obecnie w okresie wakacyjnym wzrosło kilkunastokrotnie a oni się ulotnili. "logika milicjantów na rozkaz polityczny"...
  • A gdzie nosorożec
Reklama