UWAGA!

Odtwarzali strzelaninę sprzed lat

 Elbląg, Odtwarzali strzelaninę sprzed lat
(fot. Anna Dembińska)

Środa, godziny południowe, podwórko przy Kosynierów Gdyńskich. Parking ogrodzony policyjną taśmą, wokół mnóstwo policjantów, są też osoby w kominiarkach. Skąd to zamieszanie? Prokuratura prowadziła eksperyment procesowy w sprawie o usiłowanie zabójstwa.

Eksperyment procesowy nawiązuje do wydarzeń, jakie rozegrały się na podwórku przy ul. Kosynierów Gdyńskich w kwietniu 2017 roku. Wówczas w biały dzień doszło do strzelaniny, której uczestnikami byli bracia M., Rafał Sz. i Dominika Z. Prokuratura oskarżyła Rafała Sz. o usiłowanie zabójstwa braci M., a jego ówczesną partnerką o pomocnictwo. Sąd w wyroku w 2020 roku zmienił kwalifikację prawną z usiłowania zabójstwa na usiłowanie spowodowania ciężkiego uszkodzenia ciała pokrzywdzonych, wymierzając Rafałowi Sz. 7 lat więzienia, a Dominice Z. - 3 lata więzienia. Pisaliśmy o tym tutaj.

Jak się dowiedzieliśmy, po apelacji sąd drugiej instancji uchylił wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

- Sąd nakazał przeprowadzenie prokuraturze dodatkowych czynności, jedną z nich jest właśnie eksperyment procesowy, który odbywa się w miejscu wydarzeń z 2017 roku – informuje Grażyna Jewusiak z Prokuratury Okręgowej w Elblągu.

  Elbląg, Odtwarzali strzelaninę sprzed lat
(fot. Anna Dembińska)

Z naszych informacji wynika, że chodzi o to, by dokładnie odtworzyć przebieg zdarzeń z tamtego dnia. Na miejscu jest oskarżony, doprowadzony w kajdankach, świadkowie zdarzenia i prokurator prowadząca sprawę. Teren, na którym przeprowadzono eksperyment procesowy, jest owinięty policyjną taśmą, a wokół parkingu i sąsiedniego bloku porządku pilnują funkcjonariusze policji.

Jak się dowiedzieliśmy Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił wyrok elbląskiego Sądu Okręgowego w kwietniu 2022 roku.

- Przyczyną uchylenia wyroku (...) było nieprzeprowadzenie wszystkich ważnych dla rozstrzygnięcia sprawy dowodów. W konsekwencji doszło do niepełnej rekonstrukcji przebiegu zdarzenia, co wskazywało na konieczność przeprowadzenia na nowo przewodu w całości - informuje w odpowiedzi na nasze pytania Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.

- Mając na względzie wskazania Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, Sąd Okręgowy zwrócił sprawę Prokuraturze w celu uzupełnienia śledztwa poprzez dokonanie kompleksowej rekonstrukcji czasowo-przestrzennej przebiegu zdarzenia z 12 kwietnia 2017 przy ulicy Kosynierów Gdyńskich w Elblągu, tj. wizji lokalnej (eksperymentu procesowego) z udziałem oskarżonych, pokrzywdzonych, biegłych i świadków zdarzenia. Po uprawomocnieniu się tego postanowienia, akta sprawy zwrócono Prokuraturze Okręgowej w Elblągu - dodaje Tomasz Koronowski.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama