UWAGA!

Pamiętamy o poległych policjantach

 Elbląg, Pamiętamy o poległych policjantach
Fot. KMP w Elblągu

Od wielu lat tradycją w okresie obchodów Święta Policji stało się zapalanie zniczy w Elblągu, w miejscach, które upamiętniają poległych i pomordowanych policjantów. Tradycją było również uczestniczenie w tym wydarzeniu pani Marii Sadłowskiej, córki zamordowanego w 1940 roku polskiego policjanta.

Z uwagi na stan zdrowia oraz zalecenia sanitarne pani Maria w tym roku nie wzięła udziału w obchodach. W jej imieniu znicz pod tablicą upamiętniającą jej ojca zapalił inspektor Robert Muraszko, komendant miejski policji w Elblągu

Dziś komendanci elbląskiej policji: insp. Robert Muraszko oraz mł. insp. Tomasz Piaskowski, zapalili znicze w dwóch miejscach w Elblągu, które upamiętniają poległych policjantów. Pierwszym z nich jest  tablica pamiątkowa „Pomordowanym i Poległym Policjantom” przy Krzyżu Katyńskim znajdującym się na Cmentarzu Agrykola. Drugim jest miejsce osobistej pamięci pani Marii Sadłowskiej. Znajduje się ono na terenie Zespołu Szkół Technicznych przy ul. Grottgera. Znicze złożono przy tablicy upamiętniającej Józefa Franczuka, ur. W 1899 r., policjanta zamordowanego przez NKWD w 1940 r. – ojca Marii Sadłowskiej. Tam też zasadzony jest symboliczny Dąb Pamięci. Tablica została ustawiona w 2010 roku.

Ojciec pani Marii Sadłowskiej, Józef Franczuk, jest jedną z tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej. Jego nazwisko znalazło się na tzw. ukraińskiej liście. Pani Maria do dziś nie wie jednak, gdzie spoczywają jego szczątki, zakłada, że być może w Bykowni.

kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Jakie to miłe trzeba polec, żeby komendanci pamiętali.
 • Jest pewien szkopuł polegli nie robią na wasza statystykę
 • Zawsze trzeba pamiętać o tych, co oddali życie w służbie dla obywateli. Przykre jest tylko to, że niektórzy funkcjonariusze tzw. czarne owce psują tym dobrym i sumiennym kolegom opinię w oczach obywateli. Dlatego doradzam zawsze takich funkcjonariuszy się pozbywać. Wszystkiego najlepszego w dniu święta policjantów !
 • Panowie komendanci, nie zakłócił Wam tę ceremonię latający już od kilku lat warczący samolot??? Pewnie tak, to może macie możliwość coś z tym zrobić skoro prezydent Elbląga tego nie potrafi?
 • Wszyscy chyba decydenci czekają na taką wiadomość, żeby w końcu zacząć działać - "W niemieckim mieście Wesel doszło do tragedii. Mały samolot uderzył w budynek mieszkalny. Zginęły co najmniej trzy osoby. "- Czy decydentom o to chodzi i czekają na tragedię??? Ten warczący samolot krąży dokładnie nad moim domem !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2
  2
  czekam na działanie(2020-07-26)
Reklama