UWAGA!

Policja będzie patrolować wody

 Elbląg, Policja będzie patrolować wody
(fot. KMP Elbląg)

W tym roku majówkowy długi weekend i początek sezonu żeglarskiego przypada w czasie, kiedy wciąż wszyscy zmagamy się z epidemią koronawirusa. Jednak bez względu na te okoliczności policjanci jak co roku są przygotowani do pełnienia służby na wodach.

Początek maja to jak co roku również początek sezonu żeglugowego. Szlaki wodne to nic innego jak drogi, które od tych gruntowych wyróżnia nawierzchnia. Tak jak kierowców, tak i żeglarzy obowiązują przepisy i zasady bezpieczeństwa, których przestrzegania będą pilnować m.in. policjanci. Dlatego na akwenach Warmii i Mazur już pojawiły się pierwsze patrole policyjnych wodniaków. Do końca sezonu będą oni dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, kąpiących się i uprawiających sporty wodne. Będą też patrolować zbiorniki wodne na specjalnie przygotowanych i oznakowanych łodziach motorowych, a tereny przywodne w radiowozach wyposażonych w specjalistyczny sprzęt ratowniczy. W tym roku dodatkowo policjanci będą też zwracali uwagę na to, czy przestrzegane są przepisy dotyczące zachowania osób w miejscach publicznych w czasie epidemii.

 

KMP w Elblągu

W elbląskiej komendzie jest obecnie 10 policjantów przeszkolonych do służby na wodzie. Policyjne łodzie wyposażone są w sprzęt ratunkowy pozwalający podjąć z wody osobę tonącą lub potrzebującą pomocy. Przez cały czas patrol utrzymuje łączność z dyżurnym jednostki oraz operatorem miejskiego monitoringu (Bulwar Zygmunta Augusta). Funkcjonariusze do dyspozycji mają łódź służbową Parker 800. Posiada ona 2 silniki o mocy po 150 koni mechanicznych, na łodzi może przebywać 8 osób, jest przystosowana do służby na wodach morskich, a maksymalna prędkość jaką może osiągnąć to 80 km/h ) Jej zakup został sfinansowany przez: Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego w kwocie 200,000 zł oraz ze środków pochodzących z Modernizacji Policji w kwocie 242,322,80 zł.

 

Druga łódź służbowa Parker posiada 200-konny silnik i może zabrać na pokład 4 osoby. Policjanci z patrolu wodnego pełnią służby, między innymi z funkcjonariuszami Państwowej Straży Rybackiej. Te działania prowadzą często do zatrzymania kłusowników, a także zabezpieczenia i usuwania z wody sprzętu kłusowniczego. Obydwie łodzie umożliwiają bardzo szybkie dotarcie w miejsce zagrożenia. Wyposażone są w środki ratunkowe, między innymi: koła ratunkowe, rzutki ratunkowe z linką, zestaw atestowanych kamizelek, środki łączności, sygnały świetlne i dźwiękowe oraz światła dalekosiężne. Łodzie są stabilne i na tyle duże, że na ich pokładzie można przeprowadzać reanimację i udzielać pierwszej pomocy. 

 

KPP w Braniewie

Tydzień przed pierwszym weekendem majowym braniewscy policjanci zwodowali nowoczesną łódź Parker 800 Pilothouse. Ta jednostka pływająca o wartości ponad 400 000 złotych dołączyła do służbowej floty pod koniec 2018. Nowoczesna łódź służy do patrolowania akwenów wodnych, prowadzenia akcji ratunkowych zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych oraz wszelkich akcji w przypadkach zagrożenia ludzkiego życia i zdrowia. Maksymalnie może przewozić 6 osób, a prędkość która może rozwinąć jest nie mniejsza niż 40 węzłów. Jednostka jest wyposażona m.in. w radar technologii 4G i echosondę. Łódź Parker 800 doskonale sprawdziła się podczas ubiegłego sezonu. Kolejny zbliża się wielkimi krokami, co dla policyjnych wodniaków oznacza jedno – wzmożone kontrole na akwenach. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo wypoczywającym nad wodą oraz dyscyplinować amatorów kąpieli.

 

kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama