UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zadaj pytanie notariuszowi, czyli druga elbląska edycja Dnia Otwartego Notariatu

2020-11-23
Aktualizowany 2020-11-27 10:30
 
Elbląg, Zadaj pytanie notariuszowi, czyli druga elbląska edycja Dnia Otwartego Notariatu

Już w najbliższą sobotę (28 listopada) elbląscy notariusze udzielać będą bezpłatnych informacji prawnych pozwalających lepiej chronić swój majątek. Akcja odbędzie się w ramach 11. edycji Dnia Otwartego Notariatu, którą organizuje Krajowa Rada Notarialna. Elblążanie swoje pytania będą mogli zadawać zarówno telefonicznie, mailowo, jak i za pośrednictwem mediów społecznościowych.  

Dzień Otwarty Notariatu to akcja realizowana już po raz 11. przez Krajową Radę Notarialną i rady izb notarialnych mająca na celu podnoszenie świadomości prawnej obywateli poprzez informowanie o rodzajach umów i czynnościach notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji zakładanych celów, jak również o konsekwencjach podjętych decyzji.

W Elblągu po raz pierwszej akcję zorganizowano w ubiegłym roku. Wówczas elbląscy notariusze przyjmowali zainteresowanych w Ratuszu Staromiejskim.
       - W zeszłym roku pierwsza elbląska edycja DON cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta. Z porad skorzystało prawie 100 osób. Pytania dotyczyły głównie prawa spadkowego, rodzinnego i obrotu nieruchomościami. W tym roku, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich uczestników, zrezygnowano z dotychczasowej formuły stacjonarnych spotkań. Tegoroczna edycja odbywać się będzie zdalnie – informuje notariusz Sławomir Wroński, elbląski koordynator Dni Otwartych Notariatu.

W sobotę, 28 listopada na telefony mieszkańców Elbląga i okolic, notariusze oczekiwać będą w godzinach od 10 do 16. Bezpłatne porady udzielane będą pod numerem 58 727 30 41.

Pytania będzie można zadawać również mailowo, wysyłając je na adres: pytanie@porozmawiajznotariuszem.pl oraz na czacie i w trakcie transmisji prowadzonej na żywo na profilu Porozmawiaj z Notariuszem na Facebooku.

Wiele informacji będzie można uzyskać również na stronie www.porozmawiajznotariuszem.pl/.
      
       Na jakie tematy możesz porozmawiać z notariuszem?

Jak zawsze informacje prawne udzielane przez notariuszy w czasie Dnia Otwartego Notariatu dotykają ważnych spraw związanych z ochroną majątku i bezpieczeństwem obrotu prawnego. Warto skorzystać z okazji i zapytać notariusza, jak bezpiecznie zawrzeć umowę najmu, jak podzielić majątek spadkowy, dokonać podziału majątku przed rozwodem i po rozwodzie, jak prawidłowo sporządzić testament, odrzucić spadek czy zrzec się dziedziczenia. Rejenci doradzą również, jak ustrzec się przed złymi pożyczkami oraz nie dać się oszukać przy umowach przewłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie.

Powszechnie notariusz kojarzy się ze sprawami spadkowymi oraz nieruchomościami, tymczasem w kancelarii notarialnej można załatwić także sprawy ważne z punktu widzenia przedsiębiorców, takie jak m.in. zabezpieczenie roszczeń, zawarcie ugody czy powołanie zarządcy sukcesyjnego. Mało kto wie, że wielu czynności prawnych można dokonać alternatywnie przed sądem i w kancelarii notarialnej (np. sprawy związane z dziedziczeniem czy umowy alimentacyjne), tym samym oszczędzając czas i pieniądze. Przykładowo potwierdzenie praw do spadku u notariusza (poświadczenie dziedziczenia) trwa ok. 2 godzin a nie, jak w sądzie, kilka miesięcy. Na temat wszystkich czynności notarialnych – na kilka różnych sposobów – będzie można porozmawiać z rejentem w ostatnią sobotę listopada.

W tym roku notariuszom będą towarzyszyć eksperci z biura Rzecznika Finansowego, którzy mailowo i na czacie poinformują, na co należy zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy kredytu, także hipotecznego oraz zawieraniu umowy pożyczki. Tzw. nieautoryzowane transakcje to coraz większy problem klientów banków w Polsce – warto wiedzieć, co zrobić, gdy z naszego konta znikną pieniądze, a nam nic nie wiadomo o realizowanych przez nas transakcjach.

informacja nadesłana
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama