UWAGA!

1 Maja

Święto Pracy obchodzone jest corocznie od 1890 r. w dniu 1 maja. Święto zostało wprowadzone w 1889 r. przez II Międzynarodówkę, wyznaczając na dzień obchodów rocznicę wybuchu strajku robotników rzeźni miejskich w Chicago 1 maja 1886 r.

Według oficjalnej wersji przyjętej przez II Międzynarodówkę, podczas manifestacji brutalnie stłumionej przez policję zginęło wielu robotników domagających się wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
     W Polsce dzień ten świętowano po raz pierwszy w 1890 r. W czasie PRL był on jednym z ważniejszych świąt państwowych. Tego dnia odbywały się pochody pierwszomajowe, w których udział był często obowiązkowy. Po 1989 r. dawne pochody przekształciły się w manifestacje partii lewicowych i organizacji robotniczych, które nadal organizowane są w dniu 1 maja.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • -dlaczego w tym roku nie pokazano zdjec i informacji jak skladano wiazanki kwiatow pod pomnikiem z okazji SWIETA PRACY.
  • Szkoda że Polską rządzą wysłannicy Watykanu. W Hiszpanii obudzili się i ten kraj po zniewoleniu po prostu kwitnie!Żal mi was KATOLICY. Żyjecie otumanieni bajkami w które nie wieżą księża katoliccy. To jest po prostu ich biznes. Na waszych oczach rozgrabiają nasz kraj. Wystarczy poczytać historię Polski. W imię własnych interesów pomogli w rozbiorach Polski, sprzedawali się aby uchronić własne majątki. Mówi się trudno. 2000 lat prania mózgów robi swoje. Mimo wszystko wiem że nie można was przekonać do racjonalizmu. Cieszy mnie to że powstaje coraz więcej kościołów. Jak pójdziecie na emerytury to będziecie mieli gdzie żebrać.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Ksamol(2008-05-02)
Reklama