UWAGA!

26 września - Światowy Dzień Serca

Elbląg, Rys. Grzegorz Konopski
Rys. Grzegorz Konopski

Serce to centralny narząd układu krwionośnego, zbudowany z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej sercowej. Choć to najważniejszy organ naszego organizmu, wiele do życzenia pozostaje w kwestii dbałości o niego.

Nieodpowiedni tryb życia, niewłaściwa dieta, papierosy, narkotyki, otyłość to tylko niektóre przyczyny zawałów serca i innych schorzeń, które wykańczają układ krwionośny. Sprawdź, czy twoje serce jest zdrowe - Bezpłatne badania.
     
     Serce. Po łacinie „cor”, w języku greckim „kardia”. Położone jest w klatce piersiowej, w śródpiersiu środkowym, wewnątrz worka osierdziowego, składa się z dwóch przedsionków i dwóch komór.
     2/3 serca leży na lewo od płaszczyzny środkowej ciała, a tylko 1/3 na prawo od tej płaszczyzny. Oś serca tworzy z osią podłużną kąt 45°.
     Serce noworodka zaraz po urodzeniu ma masę 20 gramów i bije z częstością ok. 120-160 uderzeń na minutę. Serce człowieka dorosłego waży niespełna pół kilograma i w warunkach prawidłowych w spoczynku wykonuje od 60 do 90 (średnio 72) uderzeń na minutę. W ciągu przeciętnego życia serce uderza 2,5 miliarda razy. W czasie jednego cyklu sercowego człowieka przez serce przetłaczana jest całkowita objętość krwi w krwiobiegu.
     Serce zaczyna bić już 21 dnia od poczęcia. Krew krąży w nieskomplikowanym zamkniętym układzie naczyń, oddzielnym od krążenia matki.
     
     Na co może „zachorować” nasze serce?
     Schorzenia serca można podzielić na wrodzone i nabyte. Wady wrodzone są nieprawidłowościami budowy serca lub dużych naczyń, które powstały w życiu płodowym. Do najczęściej występujących nabytych schorzeń serca zalicza się: chorobę niedokrwienną serca zwaną chorobą wieńcową i zawał mięśnia sercowego, wady zastawkowe, zaburzenia rytmu serca (arytmie), zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia i wsierdzia, niewydolność mięśnia sercowego, krwotok sercowy i migotanie przedsionków.
     Leczeniem chorób serca zajmuje się kardiologia, a leczeniem operacyjnym - kardiochirurgia. Na pograniczu tych dwóch specjalności znajduje się kardiologia inwazyjna, która w ostatnich latach przeżywa intensywny rozwój.
     
     O serce powinniśmy dbać zawsze, od jego uderzeń zależy wszakże nasze być albo nie być na tym świecie. Nie zawsze nam się to udaje, nie zawsze też wiemy, kiedy powinniśmy zacząć zwracać uwagę na to, co i jak jemy, jak się ruszamy, jaki tryb życia jest dla nas najzdrowszy i wreszcie, kiedy powinniśmy zwrócić się z prośbą o pomoc do lekarza. Pewnym wskaźnikiem powinny być pomiary wagi, które możesz zrobić samodzielnie i całkowicie bezpłatnie w domu, biurze, teraz… Wystarczy kliknąć na www.zdrowydzien.info www.zdrowydzien.info wpisać swoje indywidualne dane, a kalkulator nadwagi i otyłości pokaże Ci, czy mieścisz się w normie, czy też nadszedł czas, by poczynić korekty w sposobie odżywiania. Możesz też na portalu kardiologicznym www.kardiolo.pl/kalkulatory.htm sprawdzić jednocześnie ewentualną nadwagę, stopień uzależnienia nikotynowego oraz inne parametry, które pomogą Ci lepiej zadbać o swoje serce.
     
     Każdy z nas może też wesprzeć badania prowadzone w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu, których celem jest zbudowanie polskiego sztucznego serca, przekazując na ten właśnie cel 1 procent podatku.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama