UWAGA!

29 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Tańca

Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Tańca ustanowiony w 1982 r. przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI-UNESCO). Dzień 29 kwietnia wybrano na pamiątkę dnia urodzin wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jean-Georges’a Noverre’a (1727-1810).

Misją Międzynarodowego Dnia Tańca oraz corocznego przesłania dla świata jest celebrowanie tej formy sztuki dla ukazania jej uniwersalizmu i zdolności do przekraczania politycznych, kulturowych i etnicznych barier, oraz tego, jak ludzie łączą się w pokoju i przyjaźni właśnie poprzez tę formę sztuki. Każdego roku znana osobistość związana z tańcem ogłasza swoje przesłanie dla świata. Autorami przesłań w minionych latach byli m.in. Maurice Bejart, Merce Cunningham, Maguy Marin, Jiri Kylian, Alicia Alonso, Sasha Waltz.
     Ludzie tańczą na urodzinach, ślubach, na ulicach, w salonach, na scenach i za kulisami, wyrażając w ten sposób radość, smutek, szczęście, namiętność. Taniec jest językiem uniwersalnym, a tym samym posłańcem dla pokoju na świecie, narzędziem równouprawnienia, tolerancji i wyrozumiałości. Taniec uczy ludzi wyczucia, świadomości i zwracania uwagi na daną chwilę. Kształtuje zarówno charakter, jak i ciało osób, które się nim zajmują. „Z tańcem przez świat!” to zawołanie godne promowania wśród wszystkich ludzi zdrowych, aby poprawiali swoją sprawność fizyczną i chorym, dla których może być wspaniałą formą rehabilitacji. A zatem tańczmy do końca swoich dni…
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama