UWAGA!

4 LATA TEMU WYBRALIŚMY: Tadeusz Kopacz

 Elbląg, Tadeusz Kopacz
Tadeusz Kopacz

Cztery lata temu z elbląskiego okręgu wyborczego na senatora RP wybrany został Tadeusz Kopacz, burmistrz Braniewa. Startował on z listy Akcji Wyborczej Solidarność, a reprezentował województwo elbląskie. Podczas swojej kadencji złożył zaledwie dwa oświadczenia, które dotyczyły problemów mieszkańców jego okręgu wyborczego i... nie wywołał nimi zamierzonego skutku.

Tadeusz Kopacz pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Jest również członkiem Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą oraz Klubu Senatorskiego Akcji Wyborczej Solidarność. Jako senator RP złożył dwa oświadczenia skierowane do ministra pracy, które dotyczyły sprawy utworzenia nowych miejsc pracy w gminie Braniewo oraz zaniżonej w województwie warmińsko-mazurskim w stosunku do pozostałych województw dotacji na mieszkańców domów pomocy społecznej.
     Sprawa utworzenia nowych miejsc pracy niezbyt zainteresowała ministra.
     "Panie Ministrze - zwracał się do Longina Komołowskiego senator Kopacz - w drugiej dekadzie stycznia 2001 r. złożyłem osobiście w Pana sekretariacie pismo w sprawie udzielenia pomocy w postaci kredytu na stworzenie pięćdziesięciu nowych miejsc pracy w Garbarni Braniewo. (...) Z nieukrywaną przykrością stwierdzam, że pomimo upływu kolejnego miesiąca, moja prośba nadal pozostaje bez odpowiedzi.
     (...) W wielu Pana publicznych wypowiedziach można było usłyszeć ogromne zatroskanie obecną sytuacją na rynku pracy. Jest to zrozumiałe, gdyż sytuacja ta jest wyjątkowo trudna, szczególnie w województwie warmińsko-mazurskim. Niezrozumiały jest jednak fakt takiego potraktowania senatora RP, starającego się o złagodzenie sytuacji w mieście Braniewie, gdzie bezrobocie sięga około 25 procent."
     Senator Tadeusz Kopacz, nie zrażony niepowodzeniem, skierował do ministra Komołowskiego kolejne oświadczenie. Tym razem dotyczyło ono pieniędzy dla domów pomocy społecznej.
     - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, że wszyscy są równi wobec prawa. Posiadane przeze mnie informacje świadczą jednak o wyraźnym naruszeniu tej podstawowej zasady konstytucyjnej - żalił się senator. - Chodzi o sposób przyznawania dotacji na funkcjonowanie domów pomocy społecznej w przeliczeniu na jednego pensjonariusza w poszczególnych województwach. W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się domy pomocy społecznej w województwie warmińsko-mazurskim, które od trzech lat otrzymują na funkcjonowanie zaniżoną dotację z budżetu państwa.
     Paradoksem jest, że najwyższe stawki są dla najbogatszych województw. Prowadzi to do tego, że pensjonariusz przebywający w domu pomocy społecznej w innym województwie niż warmińsko-mazurskie otrzymuje świadczenie o nieporównywalnie wyższym standardzie. A są to przecież obywatele, którzy z takich powodów, jak starość, niedołęstwo, kalectwo czy choroba umysłowa, znajdują się w podobnej sytuacji i powinni być w równy sposób traktowani przez organy państwa.
     Na zakończenie poirytowany senator dodał: "Proszę pana ministra o nie wysyłanie do poszczególnych jednostek samorządowych województwa warmińsko-mazurskiego wykrętnych i niezrozumiałych pism uzasadniających konieczność konserwowania dysproporcji oraz podjęcie zdecydowanych działań likwidujących nieuzasadnione dysproporcje już w 2001 r."
     Tadeusz Kopacz znajduje się na tegorocznej liście wyborczej kandydatów do Senatu w elbląskim okręgu wyborczym.
A

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Policzmy, 4 lata 2 oświadczenia, średnio jedno na 730 dni bycia senatorem. Brawo. Mam nadzieję, że średnia na wyborach będzie równie imponująca.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    matematyk(2001-09-07)
  • Zdrajca i sprzedawczyk
  • Ale jakze przedsiebiorczy jest nasz pan senator. Praca wlozona w dwa oswiadczenia, daje to pensje senatora za 4 lata... PIEKNIE. Tylko dwa oswiadczenia, a kazde warte dwuletniej pensji senatorskiej. Tylko podziwiac i brac przyklad :)))
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    matematyk II(2001-09-07)
  • A najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że ten facet ma czelność prosić o zaufanie na kolejne 4. lata ;-)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Mulder(2001-09-07)
  • A czy nie zauwazyliscie ze wszysczy nasi poslowie i senatorowie nic nie zrobili to banda sprzedawczykow i losi
  • Facet a co ty zrobiłeś dla Elbląga, aparatczyku dlaczego nie kandydujesz z SLD. Elblążanie jeśli idziecie do wyborów to głosujcie na Elblążan!!! Przypomniałeś sobie o Elblągu przed wyborami?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Elblążanin(2001-09-07)
  • Ludzie Opamietajcie sie!!! Wyraz swojego rozsadku mozecie dac na wyborach, a co tego czy innego posla czy senatora sprawa jest oczywista. Kazdy bez wyjatku jak wyleci z tym stadem musi krakac jak reszta - liczy sie tylko kasa i wlasny stolek - reszta to bajka. Zrobcie lepiej rachunek sumienia i odpowiedzcie sobie na pytanie czy Wy zachowywalibyscie sie inaczej.
  • Nikt tu nie mówi, że zachowałby się inaczej, gdyby był na stołku. Ale poseł czy senator z definicji jest osobą publiczną, któa ma załatwiać sprawy swoich wyborców. Przecież to jest myśl przewodnia systemu demokratycznego. Zresztą demokracja - to władza ludu. Więc mamy prawo wymagać, żeby nasi reprezentanci jakoś przyzwoicie nas reprezentowali a nie mieli nas głęboko w d...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Mulder(2001-09-07)
  • Facet w takim krawacie u mnie też by nic nie zwojował. To na gumce ?
  • a po co nam Senat panie senatorze ?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    janusz(2001-09-10)
  • dlaczego oni WSZYSCY mają tyle do zaoferowania PRZED wyborami? Przecież to jawne oszustwo i powinno być karane. Co można takiemu zrobić za niedotrzymanie obietnic? Czy nie jest tak, że mówiąc - wybierzcie mnie, a ja zrobię to czy tamto - zawiera z wyborcami umowę "kupna-sprzedaży" i podchodzi pod paragraf?
  • Zeka: To jest dobry pomysł. Podpisanie zobowiazani za głosy i załatwianie konkretnych spraw w Sejmie. Słyszałem o przypadku parlamentarzysty z Belgii, któy w swoim biurze pobiera opłaty od wyborców za załatwienie konkretnej sprawy. Ciekawe czy taki poseł mógłby ogłosić upadłość?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    (PO) irytowany(2001-09-18)
Reklama