UWAGA!

4 LATA TEMU WYBRALIŚMY: Wiesław Walendziak

Elbląg, Wiesław Walendziak
Wiesław Walendziak

12 interpelacji i 15 wypowiedzi to bilans czteroletniej pracy w parlamencie Wiesława Walendziaka, posła AWS Ziemi Elbląskiej. Co zrobił dla swoich wyborów? Dlaczego ucieka z naszego okręgu wyborczego i w tegorocznych wyborach będzie starał się o głosy mieszkańców Chrzanowa?

Wiesław Walendziak napracował się, w porównaniu ze swoimi kolegami i koleżankami parlamentarzystami, wybranymi przez elektorat Ziemi Elbląskiej. Złożył 12 interpelacji, z których niemal połowa dotyczyła województwa warmińsko - mazurskiego (interpelacja w sprawie wysokości środków przeznaczonych w budżecie państwa na 2001 r. na realizację zadań samorządów wojewódzkiego i powiatowego w zakresie zwalczania bezrobocia na Warmii i Mazurach, w sprawie tworzenia struktury terytorialnej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w woj. warmińsko-mazurskim, w sprawie proponowanych zmian w strukturze organizacyjnej sądownictwa powszechnego na Warmii i Mazurach, w sprawie aktualnej sytuacji szpitali w woj. warmińsko-mazurskim, w sprawie uruchomienia połączenia promowego przez Zalew Wiślany pomiędzy Krynicą Morską i Tolkmickiem, w sprawie działań polskiej dyplomacji na rzecz udostępnienia Cieśniny Pilawskiej i Zalewu Wiślanego dla żeglugi międzynarodowej).
     Poseł Walendziak interpelował również w sprawie możliwości włączenia wybranych terenów inwestycyjnych w Elblągu do Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
     "Pomysłem na przyciągnięcie kapitału inwestycyjnego do Elbląga, jaki pojawił się w ostatnim czasie, jest projekt włączenia wybranych terenów inwestycyjnych w Elblągu do Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a tym samym utworzenie w Elblągu podstrefy. W ostatnim czasie dotarła do Elbląga informacja, że Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów wyraził zgodę na utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej w Kwidzynie" - sugerował Wiesław Walendziak.
     Tadeusz Donocik, podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki odpowiedział na interpelację posła - "Pomysł oczywiście jest dobry, ale chciałbym wyjaśnić, że objęcie strefą terenów Elbląga jeszcze w roku bieżącym (interpelacja została złożona w 2000 r.)nie jest możliwe z przyczyn proceduralnych. Zakładając nawet, że udałoby się wydać stosowne akty prawne, to i tak nie przyniosłoby to żadnych efektów ekonomicznych dla regionu, gdyż w tak krótkim czasie, jaki został do końca bieżącego roku, nie będzie można wydać żadnego zezwolenia na prowadzenie działalności na tym obszarze".
     Starania posła okazały się skuteczne, gdyż w 2001 r. decyzją Rady Ministrów Warmińsko - Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna została rozszerzona o Elbląg. Weszły do niej tereny Modrzewiny oraz grunty leżące przy trasie nr 7 w Pasłęku. Jest to ogromna szansa dla Elbląga, lecz na efekty będzie trzeba poczekać najprawdopodobniej jeszcze kilka lat.
     Wśród spraw, którymi od 1997 r. zajmował się poseł Wiesław Walendziak była m.in. odbudowa drogi Elbląg - Kalinigrad.
     "Nie udało się ustrzec w trakcie kadencji spraw bolesnych i niepopularnych - pisał poseł w liście pożegnalnym. - W 1998 r. pełniłem funkcję ministra i byłem przeciwnikiem przyłączenia Elbląga do województwa warmińsko - mazurskiego i podziału Żuław(...) Rada Ministrów nie podzieliła mojego stanowiska. Wraz z podjęciem takiego rozstrzygnięcia czas dyskusji się skończył i każdego ministra obowiązywała od tego momentu lojalność wobec rządowego przedłożenia.
     Decyzją komitetu wyborczego Prawo i Sprawiedliwość w jesiennych wyborach Wiesław Walendziak wystartuje w okręgu w Chrzanowie (województwo małopolskie). "Komitet wyborczy uznał, że w okręgu elbląskim silne środowisko Prawa i Sprawiedliwości jest w stanie wyłonić mocnych lokalnych kandydatów spośród popularnych działaczy samorządowych i społecznych".
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • O cztery lata za długo
 • Cytat :"Komitet wyborczy uznał, że w okręgu elbląskim silne środowisko Prawa i Sprawiedliwości jest w stanie wyłonić mocnych lokalnych kandydatów spośród popularnych działaczy samorządowych i społecznych". W jaki to piękny (a może zakamuflowany) sposób można uniknąć werfikacji przez elektorat, który 4 lata temu zaufał Panu Walendziakowi. Już chyba wiem dlaczego Irena Santor bała się przed wyborami prezydenckimi Wiesława Walendziaka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  stejac(2001-09-19)
 • ciekawe, czy w swoich 15-tu wypowiedziach chociaż trzymał się tematu...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zainteresowany(2001-09-19)
 • Ale i tak chłop robił wokół siebie więcej szumu niż pozostali "posłowie". Dziewałtowski w porównaniu z tym, co "zrobił" Walendziak to pikuś.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mulder(2001-09-19)
 • Przynajmniej jego nie dotyczy święta dewiza SLD "trwać i nic nie robić".
 • Ciekawi mnie, jakie konkretnie zarzuty macie do p. Walendziaka ? Osobiście pamiętam, że to właśnie on najmocniej obstawał przy pozostawieniu Mierzei Wiślanej w powicie elbląskim.
 • Nareście jednego cwaniaka mniej, ale czy następni będą służyć swoim wyborcom. Wydaje się, że wszystkim chodzi tylko o $ !! :)))
 • Ile jeszcze barw partyjnych zmieni ten pampers i co on zrobił dla naszego miasta. Niektórzy mówią o amnezji dotyczącej odległych czasów PRL, a nie pamiętają ostatnich czterech lat. Coś czuję, że jego kariera polityczna może się skończyć na Chrzanowie. Boże chroń naszą Polskę przed tymi popaprańcami pełnymi frazesów i hipokryzji oraz ich mocodawców z Kościoła. "Przypadkowe" społeczeństwo wystawi im za kilka dni ocenę.
 • Może i Pan Walendziak obstawał mocno za tym, żeby Mierzeja została przy Elblągu, ale dlaczego teraz uciekł do Chrzanowa? Czemu dalej nie chce walczyć o Mierzeję? Czemu znowu zmienił partię? Chyba nie trzeba tłumaczyć dlaczego?
 • A czego sie spodziewaliscie. Czcze zapowiedzi posłów sa dobrze znane, zwłaszcza w trakcie zblizajacych sie wyborów. Każdy tylko dba o swój stołek i leje na wszystko. Ważne że napcha swoje kieszenie. Dlatego wkur... mnie jak słysze jakie "marzenia" snujš partie w swych programach. Wiadomo, że i tak nie kiwnš palcem by poprawic naszš sytuację. Obsadzaja tylko swoich kolesi w ministerstwach i wszelkiego rodzaju instytucjach. Więc tak naprawdę nie obchodzi mnie kto będzie rzšdził przez nastepne lata ... czekam aż nasz kraj upadnie na samo dno i stanie sie drugš rosjš.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  squezer(2001-09-19)
 • Walendziak to modelowy przykład polityka chorągiewki. Zawsze z wygranymi. Teraz będzie rozkładał PIS. A szkoda, mógł wstąpić w szeregi SL-DUP.
 • jak go widze czy słysze to wychodze z powieszczenia. Jak chcecie bym odwiedzał waszą strone to go zdejmijcie na zawsze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elblążanin(2001-09-20)
Reklama