UWAGA!

4 maja - Dzień kominiarzy i strażaków

Elbląg, elbląscy strażacy mieli już wiele interwencji w tym roku.
elbląscy strażacy mieli już wiele interwencji w tym roku.

Oba te zawody wymagają poświęceń i podlegają opiece św. Floriana. Niosą też szczęście.

Niemal wszyscy wiedzą, że kominiarz to rzemieślnik zajmujący się czyszczeniem i sprawdzaniem stanu technicznego przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niewielu jednak wie, że istnieją aż cztery kategorie kominiarzy: najwyższym jest mistrz kominiarski, który przeważnie nosi cylinder tzw. pliszok. Osoba posiadająca taki tytuł może wydawać opinie, zaświadczenia oraz potrzebne dla wielu urzędów ekspertyzy. Czeladnik kominiarski nosi przeważnie cylinder zwany „szapoklakiem” i przyucza się do zdania egzaminu mistrzowskiego. Może on czyścić przewody, zajmować się konserwacją, lecz nie ma prawa wydawać opinii i ekspertyz. Pomocnik kominiarski (uczeń) nosi przeważnie tzw. keplik lub melonik i nie może samodzielnie pracować, ale jedynie wykonywać czynności pod okiem mistrza bądź czeladnika.
     Znany jest zwyczaj przynoszący ponoć szczęście, który polega na jak najszybszym złapaniu się za guzik w przypadku napotkania na swej drodze kominiarza właśnie.
     Strażak natomiast to osoba pełniąca służbę w straży pożarnej. W Polsce strażacy działają zarówno w ramach zawodowych jednostek, takich jak Państwowa Straż Pożarna oraz straże zakładowe, jak i na zasadzie wolontariatu w Ochotniczej Straży Pożarnej.
     Zawodowi strażacy przeszkoleni są do walki z ogniem, częściowego lub całkowitego eliminowania skutków wypadków drogowych, katastrof budowlanych oraz klęsk żywiołowych.
     Szczególnie w tym dniu zarówno strażakom, jak i kominiarzom należą się serdeczne podziękowania za pracę, która niejednokrotnie uratowała ludzkie życie.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Hmm, no niech cię autorze dopadną strażacy: wg. ciebie istnieją cztery kategorie kominiarzy: mistrz, czeladnik, uczeń i strażak. ; -))) dobre. .. szacun za rzetelność. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    pavel711(2008-05-05)
  • Elbląscy kominiarze to partacze, nieroby i oszuści. Zamiast czyścić kominy to wyłudzają tylko podpisy od staruszków. Dachu to oni od lat nie widzieli, Wspaniale im się pewnie "współpracuje" z administracją budynków ZBK. Aby wyczyścić komin musiałem prywatnie zatrudnić kominiarza z innego miasta.
Reklama