UWAGA!

7 kwietnia był Światowym Dniem Zdrowia

Ten dzień obchodzony jest, by upamiętnić powstania Światowej Organizacji Zdrowia i zwrócić szczególną uwagę na najbardziej palące i zaniedbane problemy światowego zdrowia. Tegoroczne obchody poświęcono szeroko rozumianym problemom zdrowotnym, które są wynikiem zmian klimatycznych, toteż ich hasło brzmi: „Chrońmy zdrowie przed wpływem zmian klimatycznych”.

Według obecnych danych WHO schorzenia związane z klimatem należą do tych, które zbierają ogromne żniwo na całym świecie. Biegunka, malaria i niedożywienie spowodowały ponad 3,3 mln zgonów w skali całego świata w roku 2002 r., z czego 20 proc. w Afryce, choć nawet te przerażające dane liczbowe nie odzwierciedlają faktycznego niszczącego oddziaływania zmian klimatycznych na zdrowie.
     W tej sytuacji rządy państw muszą doprowadzić do zmiany polityki opieki zdrowotnej tak, by uwzględniać nie tylko walkę z chorobami, lecz także podejmować działania zmierzające do zmniejszenia liczby zachorowań w przyszłości, gdyż z powodu zmian klimatycznych gwałtownie rośnie zagrożenie chorobami zakaźnymi - ludzie i zwierzęta przemieszczają się na nowe terytoria, a wraz z nimi rozprzestrzeniają się przenoszone przez nich choroby.
     Polska jest krajem członkowskim Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od początku jej istnienia, to jest od 7 kwietnia 1948 r. Biuro WHO w Polsce utworzone zostało w lipcu 1992 r. i jest ono integralną częścią Biura Regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia dla Europy z siedzibą w Kopenhadze. Działalność Organizacji w Polsce opiera się na istniejącej sieci ośrodków współpracy koordynowanych przez Biuro WHO i wspieranych przez nie poprzez świadczenie pomocy technicznej.
     Głównym partnerem Biura WHO w Polsce jest Ministerstwo Zdrowia. Współpraca między Biurem Regionalnym WHO w Kopenhadze a Polską koncentruje się na zagadnieniach systemu ochrony zdrowia oraz na największych zagrożeniach dla zdrowia publicznego. Obecnie funkcję Dyrektora Biura WHO w Polsce pełni dr Paulina Miśkiewicz.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama