UWAGA!

A jednak to było wyzwolenie...

Elbląg, A jednak to było wyzwolenie...

Elbląg zakładali nie Prusacy, lecz Krzyżacy. Na początku XV wieku mieszczanie elbląscy (w większości niemieckojęzyczni, podobnie jak w Toruniu, Gdańsku i Krakowie) oddali się pod opiekę królów Polski, zrywając wszelkie więzi z Krzyżakami. Do końca XVIII wieku byli najwierniejszym Koronie portem i miastem.

To Elbląg otrzymał największe przywileje królewskie, to w Elblągu zwodowano pierwszy polski okręt wojenny, a miasto nigdy nie zdradziło Rzeczypospolitej, w odróżnieniu np. od Gdańska. Patrycjat elbląski nigdy nie uznał rozbiorów RP i decyzji o przyłączeniu Elbląga do Prus. Miasto zostało ukarane przez króla pruskiego m.in. przeniesieniem władz okręgowych do Kwidzyna.
       Kapitulacja hitlerowskiej załogi Festung Elbing dała szanse autentycznego powrotu Elbląga do macierzy.
      
      
Witold Gintowt-Dziewałtowski, senator RP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • No nie w zaparte będą szli że dzięń jest nocą? Co sądzi o tym przewodniczący Wcisła?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  4
  na.ulicy.mówią(2014-02-07)
 • Spec z dawnej SB robil za konsultanta przy tym tekscie? :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  8
  herflik(2014-02-07)
 • A teraz mam pełną jasność. Elbląg popadł w Pruską niewolę w wyniku I rozbioru RP dokonanego przez Prusy, Rosję i Austrię. Trzeba było Leninosko-Stalinowskich reform w Rosji by wolność Elblągowi przywrócić, po drodze był kolejne rozbiory, w tym ostatni w 1939 z udziałem tylko Niemiec (byłych Prusaków a wówczas Hitlerowców) i Rosji (a w zasadzie ludzi Radzieckich, już nie Rosjan), ale rozumiem, że był to element planu generalissimusa by oddać Elbląg, Gdańsk i Szczecin (w bonusie) Polsce. No chyba, że było to wyzwolenie Niemców z rąk Hitlerowców - to prostsze i logiczniejsze wyjaśnienie.
 • Szkoda tylko, że w tej " macierzy" Elbląg obecnie przeżywa najgorszy okres w swojej historii. Jakoś ci źli poprzednicy zrobili z Elbląga potęgę przemysłową, natomiast obecnie to miasto znajduje się na dnie, będąc powiatową mieściną w jakimś obcym, najbardziej zacofanym województwie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40
  2
  Jonas(2014-02-07)
 • .. .. ., a Gęsicki z tym się zgadza?
 • Ciekawe dlaczego nie wierze politykom?
 • A tak a propos - w kwestii czego ten artykuł? Jakaś rocznica, czy coś ten tego? Kampania może jakaś? O co kaman?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  2
  Coś-mnie-ominęło?(2014-02-07)
 • " Elbląg zakładali nie Prusacy, lecz Krzyżacy" . no to sprawdźmy co za jedni. ." Zakon krzyżacki – pełna nazwa: Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie" . No i d. .. cała teoria Pana Witolda poszła się kulać za pomocą jednego kliknięcia w wikipedii.
 • idąc dalej tą drogą, skoro " Na początku XV wieku mieszczanie elbląscy (w większości niemieckojęzyczni, podobnie jak w Toruniu, Gdańsku i Krakowie) oddali się pod opiekę królów Polski, zrywając wszelkie więzi z Krzyżakami. " to mamy dokładnie taką samą sytuację jak w styczniu 1945.Wzięli nie swoje (RU) i oddali innym (PL).
 • No za takiego niusa to należy się co najmniej honorowe obywatelstwo Elbląga! Warto jeszcze napisać, czy to powyższe arcydzieło zasługujące niewątpliwie na literackiego nobla, jest wyjątkiem z jakiejś większej całości, czy też mamy do czynienia z jakimś innym fenomenem? Zbliżają się wybory do parlamentu UE. Pajacowanie czas zacząć! Może teraz objawi się inny komunard od wywoływania duchów, tzn. konkretnie od wywoływania śp. woj. elbląskiego? Może wywiedzie drzewo genealogiczne od piekarczyka do siebie włącznie? Kto wie jakimi rewelacjami zostaniemy jeszcze zasypani?! Proponuję by kolejni komentatorzy rzucali propozycje, kto i jakie rewelacje jeszcze winien opisać! Proszę o propozycje jakie tajemnice i którzy politycy powinni przed " ciemnym ludem" odkryć. Abyśmy byli szczęśliwi a kolesie w siłę rośli!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  0
  DrRomanKidler(2014-02-07)
 • Jaki teraz mądry jestem. Obdarzonym mądrością senatorską!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  1
  Papuas(2014-02-07)
 • Elbląg założyli Krzyżacy :) W 1237 roku w środku puszczy, bagien i mokradeł położyli kamień węgielny i zaczęli budowę miasta :) ----- Panie W. G- D ! Nie kompromituj się człowieku bo i tak jesteś Pan skompromitowany !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  6
  STARYDINO(2014-02-07)
Reklama