UWAGA!

Będą sądzić posłów

W styczniu mają się odbyć kolejne rozprawy przeciwko posłom Samoobrony - Danucie Hojarskiej i Andrzejowi Lepperowi.

We środę Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył skargę rzecznika praw obywatelskich na niezgodności ustawy z konstytucją na temat ochrony, jaką poselski immunitet daje osobom, przeciwko którym przed uzyskaniem mandatu rozpoczęły się sprawy karne. Trybunał uznał, że postępowania wszczęte przed wyborem na posła mają być kontynuowane, a ich zawieszenie może nastąpić na wyraźne życzenie Sejmu (Senatu).
     - Proces Danuty Hojarskiej nie został zawieszony, jej sprawa została tylko wyłączona do odrębnego prowadzenia - mówi rzecznik elbląskiego Sądu Okręgowego, sędzia Ewa Mazurek. - Z posłem Lepperem sprawa jest prosta - tu nawet nie było wyłączenia, tylko czekaliśmy na orzeczenie Trybunału. Terminy rozpraw zostaną wyznaczone najprawdopodobniej na styczeń, tak, by posłowie mogli je sobie wpisać do terminarzy - dodaje sędzia Mazurek.
     Przed Sądem Rejonowym toczą się sprawy o wyłudzenie 220 tys. zł. kredytu, jaki małżeństwo Hojarskich zaciągnęło 4 lata temu oraz o fałszowanie przepustek na widzenie z synem Łukaszem, skazanym na 3,5 roku więzienia za rozboje i wymuszenia. Andrzej Lepper odpowiada za obelgi, jakimi w styczniu 1999 r. podczas rolniczej blokady w Nowym Dworze Gdańskim, obrzucał premiera Jerzego Buzka, wojewodę pomorskiego - Tomasza Sowińskiego, szefa AWS Mariana Krzaklewskiego oraz ówczesnych ministrów rolnictwa i MSWiA.
     Po wyborze na posłów sąd wyłączył Hojarską z obu toczących się przeciwko małżeństwu spraw. Do posła Leppera sąd zwrócił się z zapytaniem, czy będzie brał udział w procesie. Andrzej Lepper przysłał już odpowiedź na pismo, w którym obiecuje, że będzie przyjeżdżał na rozprawy.
     Dziś w Sądzie Rejonowym miały się odbyć dwie rozprawy przeciwko Ryszardowi - mężowi Danuty Hojarskiej. Ryszard H. nie pojawił się jednak na sali.
     Jak wyjaśniali dziennikarzom sędziowie prowadzący sprawy, mąż posłanki, który dzięki poręczeniu majątkowemu został niedawno zwolniony z aresztu, nie pojawił się, bo dostarczył zaświadczenie o tym, że od środy do poniedziałku będzie leżeć na oddziale chirurgii szpitala w Nowym Dworze Gdańskim.
     Podczas drugiej z dzisiejszych rozpraw - dotyczącej kredytu - sędzia Marek Nawrocki stwierdził, że wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, może z powrotem połączyć w jedno sprawy przeciwko Danucie i Ryszardowi Hojarskim. Termin wspólnej już rozprawy wyznaczono na 18 stycznia.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama