UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Bezpieczna droga młodych Romów

Nauka jazdy na rowerze, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, znajomości znaków drogowych to tylko niektóre zajęcia dla dzieci romskich realizowane w ramach projektu pn. „ABC ruchu drogowego – nauka bezpiecznego uczestnictwa dzieci w ruchu drogowym”.

Trwa realizacja projektu pn. „ABC ruchu drogowego – nauka bezpiecznego uczestnictwa dzieci w ruchu drogowym”. Szesnaścioro dzieci pochodzenia romskiego – uczniów elbląskich szkół bierze udział w wielu tematycznych działaniach. Szczególnie ważne są prowadzone od czerwca zajęcia teoretyczne na temat znajomości znaków drogowych, zasad bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz zajęcia praktyczne, czyli nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także nauka jazdy na rowerze. Łącznie do końca grudnia odbędzie się 96 godzin takich zajęć. W ramach projektu zaplanowano również turniej wiedzy pn. „Mistrz przepisów ruchu drogowego”, konkurs jazdy sprawnościowej na rowerze po torze przeszkód, wyjście do miasteczka ruchu drogowego i spotkanie z policjantem Miejskiej Komendy Policji w Elblągu pt. „Czy mogę czuć się bezpiecznie w moim mieście?”. Będzie też konkurs plastyczny zakończony wystawą prac pt. „Wypadki na drodze” – dlaczego?” oraz wycieczka rowerowa po Wysoczyźnie Elbląskiej. W trakcie realizacji projektu każdy uczestnik weźmie udział w egzaminie na kartę rowerową. Na podsumowanie działań zorganizowane zostanie spotkanie integracyjne rodziców i dzieci, którego wynikiem będzie wykonanie wspólnego plakatu pt. „Rodzice pokazują – dzieci naśladują”.
       Niniejszy projekt jest realizowany przez Urząd Miejski w Elblągu i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2. Dotację w wysokości 12 500 zł przyznało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach realizacji Programu na Rzecz Społeczności Romskiej w Polsce w 2011 r.
      
Piotr Rzepczyński, UM w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Fajnie że wydajemy pieniądze na takie rzeczy, teraz dzieci które nie dostają obiadu w domu bo rodziców nie stać powinny być bardziej wyrozumiałe. BO najpierw pomaga się ROMOM a nie POLAKOM
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Dziwny_kraj(2011-07-03)
 • czy to spowoduje, że w przyszlości cyganie będą pracować ?, oby.
 • Osobiście uważam że takie postępowanie władz miejskich tj. MOPS to jawna dyskryminacja większości czyli reszty mieszkańców naszego miasta. .. Przecież w Elblągu mieszka mniejszość niemiecka, ukraińska, rosyjska. .wiec nie rozumiem dlaczego tak jawnie faworyzuje się cyganów przecież w naszym mieście żyje wiele rodzin, osób z potężnymi problemami socjalnymi wymagającymi podobnego wsparcia więc dlaczego dokonuje się takiej selekcji i jawnego podziału na lepszych i gorszych. Przecież oni nie wymagają takiego specjalnego wsparcia ze strony władz. Problem cyganów ich sposobu życia w diasporze, skłonności do żebrania, niechęci do legalnej pracy, niechęci do asymilacji z nasza kulturą, wynika z ich kulturowych nawyków. .. .tutaj nie jest potrzebna żadna specjalna praca socjalna czy terapeutyczna. Należy zmienić ich nawyki a nie rozpuszczać w swiadczeniech socjalnych ułatwiając wygodne życie na garnuszku MOPSU Podatników i Państwa
 • AH29 ma świętą rację. Sama prawda
 • Nie to żebym był jakimś rasistą, bo nie przeszkadzają mi ani Murzyni, ani żadni inni obcokrajowcy mieszkający w Polsce. Ale zachowanie i mentalność Romów mnie okropnie drażni. I za każdym razem gdy spotykam na ulicy jakiś Romów, to dają mi wystarczająco dużo powodów do tego aby ich nie lubić.
 • dziwne. ja jak spotykam Romów nie widzę powodów drażniących etc. Tylko jest mi ich strasznie żal. Każdy chciałby życ w swoim kraju, nie cierpieć biedy i niedostatku. To okropne tułac się po świecie i być narażonym na niechęć. Ktoś kto przebywał za granicą, pracował za granicą zrozumie o czym piszę. A jeszcze jeśli człowiek tak na prawdę nie ma zadnych praw, czy to do pracy czy cokolwiek. .. co ma robić. .Ech. Każdy chciałby być szczęśliwy, zdrowy, bogaty i żyć zgodnie z obyczajami, nie narażać się etc. Nie zawsze się da.
 • Nie krytykoje pomocy ale jak pomagamy pomagajmy wszystkim romowie tylko udaja zenie maja pieniędzy, znam ich troche i widze co mają w domach, jakimi jezdzą samochodami to nie jedna POlska rodzina tego nie ma, tylko co z tego ze jak pojdzie rodzina z 2 dzieci ojciec tylko pracuje i to za 1300 zl + rodzinne i zglosi się po pomoc do Mopsu to dla nich pieniędzy nie ma, co innego jak pojdzie Rom to i bony na obiady i wyprawki i pieniądze sie znajdą dzieci na wycieczki jeżdzą (nawet jedzenia ze soba nie biora bo już sa tak nauczeni ze dostaną wszystko za darmo )dlaczego zaden z nich nie stara sie o prace tylko rozwożą matki z dziećmi zeby zebraly -a jakimi samochodami je przywoża. ah szkoda slow
 • Najlepiej odebrać im obywatelstwo. .. .nie mieliby prawa do świadczeń
 • Najlepszy jest ten cygan co chodzi po pasażu z małym dzieckiem i żebra, a potem po uzbieraniu kasy idzie na parking przy Hetmańskiej, wsiada do swojego samochodu (auto średniej klasy) i odjeżdża zadowolony.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  tjytjt(2011-07-03)
 • a czym ma odjechać jasne że samochodem a paliwo drogie więc nie wymyślaj
 • Sposób zachowania przyjezdnych, najczęściej z Rumunii cyganow jest absolutnie nie do zaakceptowania w żadnym cywilizowanym społeczeństwie i oni bardzo dobrze o tym wiedzą, tak sie zachowując i nie przestrzegając żadnych ustalonych norm. ale oczywiście europejczykom nie wolno tak mówić, ani nawet myśleć, bo mamy byc super tolerancyjni, nie stosować kary smierci wobec nawet wielokrotnych morderców, bo to niehumanitarne. ale ponad 85 % polaków jest za stosowaniem kary smierci. Ale wracając do meritum, mam nadzieję, ze Polska nie pójdzie sladem światłych europejskich krajów Zachodu, które poprzez nieograniczone przyjmowanie milionów uchodzców z krajów III Świata niechcacych sie asymilować z zachodnia kulturą mają teraz bardzo powazny problem finansowy, socjalny i raptownie pogarszajace sie bezpieczeństwo, że az myślą o zamknieciu granic. Nie idzmy tą drogą. bo nas na pewno nie stać na utrzymywanie ze swoich czterokrotnie mniejszych niz na Zachodzie pensji ludzi, ktorzy ani myślą pracować i żyć zgodnie z obowiazujacym prawem i normami. wykorzystując słabość naszego państwa
 • Zakazanie żebractwa będzie na pewno lepszym sposobem na pozbycie siie rumunskich, czy slowackich cyganów, niz apele wladz, by nie dawać im pieniedzy. Ale jak widać nasze sluzby porzedkowe najchetniej część swoich obowiazkow przerzucilyby na obywateli.
Reklama