UWAGA!

Blockchain - rosnąca popularność wyjątkowej technologii

Technologia Blockchain z roku na rok zdobywa uznanie kolejnych potentatów na rynku. Eksperci analizują możliwości, jakie daje zastosowanie łańcucha bloków i coraz częściej wskazują na jego przełomowość oraz innowacyjność. Powszechnie wiadomo, że blockchain sprawdził się w strukturach General Motors, IBM oraz Microsoft.

W praktyce okazuje się jednak, że lista przedsiębiorstw o wartości ponad milion dolarów, która testuje lub wdraża rozwiązania blockchain jest dużo dłuższa. Zestawienie takich firm opublikował niedawno Forbes. Na liście umieszczonej przez dwutygodnik znajdziemy światowych potentatów oferujących różne usługi. Są to m.in. Nestle, Mastercard, ING, CitiGroup czy Facebook.
       Oprócz tego rozwijają się również mniejsze firmy, które opierają swoją działalność na bitcoinie. Na uwagę zasługują platformy automatyzujące handel kryptowalutami, do których należy m.in. Bitcoin Profit. Na rynku znajdziemy również portale oferujące portfele oraz giełdy kryptowalutowe, takie jak Binance, Bitbay lub Coinmama.

 


      
       Sektor żywności

       Jak donoszą media, rozwiązania oparte na blockchain mocno zainteresowały firmy z sektora żywności. Łańcuch bloków daje szansę na zaoszczędzenie znacznych środków finansowych. Oprócz tego technologia może pomóc w rozmaitych problemach, jakie pojawiają się w branży spożywczej. Jest to m.in. fałszowanie żywności.
       Blockchain może znacząco usprawnić działanie firm zarządzających łańcuchem dostaw. Korzystając z tej technologii, prześledzenie wszystkich produktów może zająć sekundy, zamiast dni lub nawet tygodni. Rozwiązanie zdecydowanie przewyższa możliwości tradycyjnych baz danych.
       Firmą, która wykorzystała możliwości blockchain w ostatnim czasie jest PepsiCo. Koncern przeprowadził test z wykorzystaniem technologii w kampanii reklamowej. Okazało się, że osiągnięto niemal 30-procentowy wzrost wydajności, a tym samym znacząco zredukowano koszty.
       Obecnie PepsiCo planuje drugą fazę projektu. Innym przykładem z branży spożywczej jest sieć supermarketów o nazwie Albert Heijn, która wykorzystała ideę blockchain do nadzorowania procesu produkcji soku pomarańczowego.
      
       Medycyna

       Technologia blockchain powoli wkracza również w sektor opieki zdrowotnej. Systemy, które są odpowiedzialne za przechowywanie dokumentacji medycznej są niekompatybilne i nie pełnią dobrze swojej roli. Oprócz tego w dzisiejszych czasach ochrona danych osobowych oraz zabezpieczenie przed cyberatakami odgrywa bardzo istotną rolę.
       Okazuje się, że coraz więcej kierowników najlepszych światowych szpitali rozważa wdrożenie blockchain. Firmą, która jest już na etapie wprowadzania zintegrowanego planu jest MediChain. Spółka zatrudnia specjalistów z doświadczeniem, jeśli chodzi o pracę na dużych bazach danych.
       Kolejną firmą, która skutecznie wdraża blockchain jest TrustedHealth.
       W tym przypadku technologia ma usprawnić leczenie oraz zapewnić konsultacje dla osób z zagrożeniem życia i przewlekle chorych. Platforma z łatwością przechowuje wszystkie wrażliwe dane na temat leczenia oraz historię medyczną pacjentów. Sprawne przeprowadzanie konsultacji jest możliwe, nawet jeśli lekarz i pacjent są oddzieleni od siebie o tysiące kilometrów.
      
       Finanse

       Kolejne tradycyjne instytucje finansowe zaczynają dostrzegać potencjał blockchain. Technologia okazała się lekarstwem na wiele problemów w tej branży. Blockchain może pokonać ograniczenia w zakresie:
       - metod dystrybucji pieniędzy,
       - możliwości promocji marki,
       - zbyt wysokich kosztów transferu środków,
       - pozyskiwania finansowania.
       Duża przewaga blockchain w tym sektorze polega na wyeliminowaniu trzeciej strony, która odpowiada za gwarancję bezpieczeństwa w rozliczaniu transakcji. Niezawodna i tania technologia bardzo dobrze pełni tą funkcję.
      
       Administracja publiczna

       Jeśli chodzi o tą kategorię, możliwości blockchain są niemal nieograniczone. Dzięki technologii możemy wprowadzić elektroniczny rejestr ludności oraz elektroniczny obieg faktur. Oprócz tego system zapewnia możliwość sprawnego śledzenia składek i podatków.
       Oczywiście powyższe sektory to tylko niektóre z przykładów wykorzystania blockchain. Technologia oferuje również duże możliwości, np. w upraszczaniu procesów biznesowych, logistyce, energetyce, czy nawet procesie elektronicznego głosowania. Blockchain przewyższa klasyczne bazy danych pod wieloma względami.
       W tym przypadku nie musimy godzić się na ograniczanie naszej prywatności oraz ryzyko przechwycenia danych przez oszustów. Nie jesteśmy uzależnieni od człowieka ani organizacji. Kolejna zaleta technologii to pełna jawność transakcji. Klasyczne rozwiązania pozwalają na przechowywanie danych zazwyczaj w jednej centralnej lokalizacji z dość ograniczonym dostępem dla użytkowników.
       Blockchain zapewnia transparentność i pełną jawność wykonywanych transakcji. Firmy interesują się łańcuchem bloków również ze względu na małą awaryjność. Uszkodzenie rozproszonych węzłów nie może spowodować zaburzeń systemu, a w razie potrzeby można go łatwo odbudować. Tradycyjne bazy danych rzadko są w stanie zapewnić takie możliwości, a jeśli tak, to są bardzo drogie i skomplikowane.
       Blockchain nie jest już uznawany za chwilową modę, ale za nowatorskie rozwiązanie dla realnych problemów, które mają miejsce w różnych sektorach na rynku. Zdaniem wielu ekspertów technologia jest dopiero u początków swoich możliwości, a prawdziwy rozkwit wciąż jest przed nami.


       ---- materiał płatny ----
      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie