UWAGA!

Boisz się zatrucia lub biegunki na wakacjach? Sprawdź, jak się przygotować!

 
Elbląg, Boisz się zatrucia lub biegunki na wakacjach? Sprawdź, jak się przygotować!

Wakacyjne wyjazdy, szczególnie do miejsc ciepłej strefy klimatycznej - nieodłącznie związane są ze zmianą diety oraz warunków środowiska. Organizm potrzebuje kilku dni na solidną aklimatyzację, lecz pomimo tego lokalne pokarmy czy woda mogą wywołać popularną „biegunkę podróżnych”.

Biegunka może być skutkiem zatrucia pokarmowego bądź infekcji wywołanej przez wirusy lub bakterie. Biegunka bakteryjna jest szczególnie groźna i wymaga leczenia antybiotykami. Elektrolity, węgiel aktywowany i test CRP – to podstawa każdej wakacyjnej apteczki!
      
       Dlaczego na wakacjach łatwiej o „złapanie” biegunki?

       W innych strefach klimatycznych nasz organizm jest bardziej podatny na atak nowych, nieznanych drobnoustrojów, które mogą występować lokalnie. To co dla miejscowej ludności nie stanowi zagrożenia, dla turysty może okazać się przyczyną choroby!
       Dodatkowo trzeba pamiętać, że wysokie temperatury i ekspozycja na słońce powodują, że układ odpornościowy działa mniej skutecznie.
      
       Trzy najczęstsze przyczyny biegunek to:
       1. Zatrucie pokarmowe, które najczęściej wywołane jest nieświeżą żywnością, pochodzącą z źródeł takich jak miejskie stragany czy lokalne restauracje.
       2. Bakterie chorobotwórcze, które mogą dostać się do naszego organizmu poprze wodę pitną lub pokarm przygotowany bez należytej dbałości o zasady sanitarne.
       3. Inne patogeny takie jak wirusy i pierwotniaki, które możemy przenieść na brudnych rękach oraz spożyć wraz z wodą lub pokarmem.
       Większość biegunek wirusowych oraz zatruć pokarmowych ulega samoistnemu wyleczeniu. Ważne jest zastosowanie lekkiej diety oraz częste uzupełnianie płynów.
       Niestety, biegunki bakteryjne wymagają konsultacji z lekarzem i raczej nie obejdą się bez leczenia antybiotykiem. W przypadku niepodjęcia leczenia może dojść do ciężkich powikłań zdrowotnych, na które są narażone szczególnie dzieci.
      
       Jak szybko rozpoznać co powoduje biegunkę?
       Na podstawie samych objawów nie można stwierdzić co wywołało biegunkę. Pomocne jest natomiast badanie CRP w krwi. Badanie poziomu CRP możesz wykonać samodzielnie za pomocą dostępnego w aptekach testu CRP marki LabHome.
       Do wykonania badania potrzebna jest jedynie mała ilość krwi pobrana z nakłucia palca. W ciągu kilku minut test pokaże jaki poziom CRP mamy we krwi.
       Odczytanie wyniku testu jest równie proste. W przypadku infekcji bakteryjnej, wynik badania wskazuje podwyższony poziom CRP. Natomiast, gdy biegunka jest spowodowana przez infekcje wirusową lub zatrucie pokarmowe wynik testu będzie znajdował się w normie.
       W przypadku, gdy test wskaże wysokie CRP – konieczna jest konsultacja z lekarzem.
      
       Co zabrać ze sobą w wakacyjną podróż?
       Do wakacyjnej apteczki zabierz koniecznie produkty pomocne w walce z biegunką, takie jak:
       - węgiel aktywowany, który ma dobre właściwości adsorpcyjne (pomaga oczyszczać układ pokarmowy z toksyn)
       - probiotyki, które pomagają zachować równowagę naturalnej flory jelit
       - środki bakteriostatyczne, które hamują rozwój bakterii
       - elektrolity, które uzupełnią niedobór składników mineralnych podczas odwodnienia
       - test CRP z krwi, który pozwoli szybko rozpoznać rodzaj biegunki

       ---- materiał płatny ------

      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • ja to zawsze stosuje intestę z maslanem sodu odkąd właśnie zaczęłam mieć problemy z ibs, wiec intesta i tak zawsze ze mną jedzie na wakacje, dla dzieci jest ona od 7 - go roku życia, więc nasz maluch też czasami to dostaje jak cierpi na biegunki :)
  • zikko dzięki za poradę już wypróbowałam. Męczyłam się strasznie i nic mi nie pomagało, a najgorsze że biebunki wracały co jakiś czas. Odkąd biorę inteste objawy ustąpiły Dzięki !
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Michalina11(2018-07-13)
Reklama