UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Boże Ciało

 
Elbląg, Boże Ciało
fot. AD

W Polsce Boże Ciało uczczono po raz pierwszy w 1320 r. na terenie diecezji krakowskiej. W 1420 r. na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość już za powszechną i obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie. Współcześnie traktowane jest jako okazja do dania świadectwa swej wiary, poprzez udział w procesji ulicami miasta.

W średniowieczu, w diecezji krakowskiej obchody Bożego Ciała zapoczątkował bp Nanker. Od początku wiązało się ono z rozwojem pobożności eucharystycznej oraz objawieniami bł. Julianny z Cornillon, które dotyczyły konieczności ustanowienia specjalnego dnia ku czci Najświętszego Sakramentu.
       Święto ustanowił w 1264 r. papież Urban IV, który w bulli „Transiturus”, jako argumenty przemawiające za wprowadzeniem święta wymienił: zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków (zwłaszcza Berengera z Tours) oraz uczczenie pamiątki ustanowienia podczas ostatniej wieczerzy Jezusa Chrystusa Najświętszego Sakramentu. Na święto Bożego ciała papież wyznaczył czwartek po oktawie Trójcy Świętej, dlatego jest to podobnie jak data Wielkanocy tzw. święto ruchome.
       Od końca XV w. w wielu diecezjach niemieckich i polskich wprowadzono uroczyste błogosławieństwo Najświętszego Sakramentu w trakcie sprawowanej mszy św. W naszym kraju procesję Bożego Ciała łączono z procesją błagalną o odwrócenie nieszczęść, a zwyczaj ten przyjął się powszechnie w XV w. i wszedł do liturgicznej księgi „Rytuału piotrkowskiego” z 1631 r.
       Po Soborze Watykańskim II Konferencja Episkopatu Polski zmodyfikowała w 1967 r. obrzędy procesji Bożego Ciała, wprowadzając w całej Polsce nowe modlitwy przy każdym z czterech ołtarzy oraz czytania ewangelii, które tematycznie związane są z Eucharystią. Bezpośredni lub pośredni udział w czerwcowej procesji ulicami miasta dla wielu osób jest okazją do zamanifestowania swojej wiary wraz z rodziną, znajomymi i przyjaciółmi. Tego dnia, bardziej niż na co dzień, uwidacznia się wspólnotowy charakter kościoła. W wielu rodzinach kultywowany jest też zwyczaj spożywania wspólnego obiadu po procesji.
      
Marta Kowalczyk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Na następnym soborze dorzucą do ścinanych już brzózek miniaturki tupolewów.
 • oby pogoda dopisała w czasie procesji. ..
 • pogoda dopisze-jak zwykle będze padało
 • Pani Marto Kowalczyk, czy Pani kopiowała powody ustanowienia święta? Berenger z Tours nie był heretykiem, był wybitnym uczonym, filozofem, teologiem i scholastykiem, który podejmował próby racjonalnego wyjaśnienia prawd wiary. Podważał prawdy wiary sprzeczne z rozumem. Głosił symboliczno-spirytualistyczną koncepcję eucharystii, twierdząc, iż w trakcie konsekracji zachodzi przemiana nie rzeczy, a znaczenia. A że kościół go wówczas za to potępiał. .. teraz każdy przedstawiciel kościoła powie, że wino się w krew nie zamienia materialnie, bo przecież widać, że ksiądz pije nadal wino, a że chodzi o znaczenie i wymiar symboliczno-duchowy. Czasy się zmieniły i oto okazuje się, że heretycy, to byli doskonali uczeni, dzięki którym obecnie zabobon schodzi na margines. Szkoda tylko, że wówczas kościół ich piętnował, a w obecnych czasach, gdzie nie da się ciemnoty wcisnąć ot tak - kościół z tymi oto heretykami się zgadza. A że przy okazji kościół zniszczył mu życie, chcąc pozbyć się niewygodnego trzeźwo myślącego naukowca. .. no cóż, co mądrzejszych palili na stosach. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  katolik_znający_swoją_wiarę(2012-06-07)
 • A co na to ks. dr. Kilianowski?
 • Uwolnijcie z uwięzi sygnał ojca derektora wielkiego wybawcy polskiej złotówki z kieszeni gorliwego katolika jak i urzędu skarbowego !!!!; )
 • Lepsze Boże CIało niż strafa kibica !!!
 • Zgadzam się z przedmówcą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zwyczajny(2012-06-07)
 • Tylko cytat z Ewangelii Św. Mateusza. "[Vt-3,32] Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. "
 • No cóż, taka jest historia dzisiejszego święta. "De hoc Transiturus Mundo" - books.google.pl
 • anioły zstąpiy z nieba - rewelacja
 • anioły zstąpiy z nieba - rewelacja
Reklama