UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Byli w opozycji, dzisiaj walczą o pamięć

 
Elbląg, Pamiątkowe zdjęcie z okazji 15-lecia stowarzyszenia
Pamiątkowe zdjęcie z okazji 15-lecia stowarzyszenia (fot. Anna Dembińska)

W latach 80. działali w antykomunistycznej opozycji, dzisiaj walczą o pamięć i godne życie. Pomaga im w tym Stowarzyszenie Osób Represjonowanych i Poszkodowanych w latach 1980-89, które właśnie świętuje 15-lecie istnienia.

Stowarzyszenie Osób Represjonowanych i Poszkodowanych w latach 1980-89 powstało w Elblągu 15 lat temu z inicjatywy Krzysztofa Sobczyńskiego, Józefa Gburzyńskiego i Mirosława Kozłowskiego. Obecnie zrzesza 45 osób, które w latach 80. działali w Elblągu i regionie w antykomunistycznej opozycji.
       - Przepisy dokładnie regulują status takiej osoby. Można być działaczem opozycji antykomunistycznej i nie być jednocześnie osobą represjonowaną, a tacy też byli. Na przykład drukarz, który był głęboko zakonspirowany, wykonał ogromną pracę, ale nikt go nigdy nie złapał na nielegalnej według ówczesnego prawa działalności. Nie poniósł więc konsekwencji, które wynikały z prawa obowiązującego w PRL, ale ma status działacza opozycji antykomunistycznej – wyjaśnia Tadeusz Chmielewski, obecny prezes stowarzyszenia, były wiceprezydent Elbląga. 
       Celem stowarzyszenia jest przede wszystkim dbanie o pamięć o osobach działających w opozycji w czasach PRL, rehabilitacja ich dobrego imienia, pomoc w uzyskaniu odszkodowań za doznane od aparatu państwowego krzywdy i pomoc materialna.
       - Dzisiaj osoby represjonowane mogą liczyć na dodatek w wysokości 417 złotych miesięcznie. Czy to dużo czy mało, każdy ma swoje zdanie. Według mnie to jest naprawdę wielka sprawa, bo jeszcze na przełomie lat 90. i dwutysięcznych nie mogli liczyć na nic. Korzystają też z bardzo dużych zniżek za leczenie uzdrowiskowe. Występują też do sądów o odszkodowania za doznane krzywdy i my w tym im pomagamy – mówi Tadeusz Chmielewski. - Ale o wiele ważniejsze jest uszanowanie i pamięć o tych wszystkich ludziach, by nie było już takich sytuacji, jak przy rejestracji stowarzyszenia 15 lat temu, kiedy traktowano nas z pobłażliwym uśmiechem. 
       Jubileusz 15-lecia członkowie stowarzyszenia świętowali kilka dni temu podczas spotkania, w którym wzięli m.in. udział biskup elbląski Jacek Jezierski i prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Niestety nie wszystkim udał się dopchać do władzy, przejąć majątek przedsiębiorstw państwowych, jak w Elblągu np; EKB, Zamech, Plastyk itp itd, bo byli za. .. porządni i mieli moralne zasady.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  38 2
  Dobrazmiana.(2018-07-01)
 • Wróbel i klecha na pierwszym miejscu ha ha ha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 18
  widz(2018-07-01)
 • Co za czasy ???? Ten przedstawiciel który za czasów komuny pałowano więziono i prześladowano, teraz robi sobie z djęcia z tymi których właśnie to robili ludzie którego przedstawicielrm jest ten Pan Wróblewski. Co za ironia losu ???? A może to są ci co też zwalczali ( po cichu ) tą wtedy powstającą SOLIDARNOŚĆ ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 16
  (2018-07-01)
 • Zauważcie, że właśnie teraz gdy stoimy przed uchwaleniem ustawy antyaborcyjnej ks. Dariusz Nyga atakuje d***ę nieżyjącego biskupa Ryczana, ks. Grzegorza Kaliszewskiego. I wierzę ks. Grzegorzowi, że ks. Dariusz jest manipulowany przez siły zła. Takich rzeczy się nie robi. A gdy zmały gej nie ma się jak bronić jest to podwójna podłość. Należy też zauważyć które media przodują w ataku na d***kę świętej pamięci bpa Ryczana. Nie są to media polskie a jedynie polskojęzyczne, których dziennikarze są najemnikami właścicieli którzy zaprzedali swe dusze szatanowi. Módlmy się i pośćmy by dobry Bóg zesłał na nich opamiętanie i by odwrócili się od drogi do ogni piekielnych, siarczystych, ognistych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 16
  AkcjaKatolicka(2018-07-01)
 • Chory człowiek z ciebie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 1
  (2018-07-01)
 • Serdeczne pozdrowienia dla Wiesi, Tadeusza, Zbigniewa i Henryka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  RIPS(2018-07-01)
 • Do tego IDIOTY, który dorabia chore idee ! Żądam błaźnie abyś przedstawił dowód, że Pan Prezydent był powiązany tu cytuje ". .. przedstawiciel który za czasów komuny pałowano więziono i prześladowano. .. "??? Chyba musisz być gimnazjalista bo jeśli nie to byś wiedział, że było zupełnie na odwrót !!! Idioto dowiedz się jaki prezydent przyjmował do pracy obecnego Prezydenta i czy nie AWS go wspierał???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 2
  Kat..Na..Idiotów(2018-07-01)
 • A co z osobami, które w latach 70--tych były prześladowane i represjonowane ? Te osoby " przeszły ścieżkę zdrowia"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  azenob(2018-07-01)
 • W tym klubie to chyba tez sami swoi, powiazani z PiSem. Nigdy o nim wczesniej nie słyszałem i dlaczego od 1980r, a nie wczesniej?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 3
  Siasiustasiu(2018-07-01)
 • A na fotce pełowiec, którego partia broni komuchów, którzy prześladowali tych ludzi. Wiem, że wszyscy mówią, że żyli w ciekawych czasach, ale nasze czasy to jest dopiero groteska!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 7
  (2018-07-01)
 • może to tylko ci co to pisowe na stołkach nie znaleźli stołków dla nich?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  bez1(2018-07-01)
 • Piotrowicz?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 1
  KsiądzPączek(2018-07-01)
Reklama