UWAGA!

Chcą być na bieżąco w sprawie miejskiej zieleni

 Elbląg, Chcą być na bieżąco w sprawie miejskiej zieleni
Fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

- Stan środowiska w społeczeństwie obywatelskim jest szczególnie ważny. Mieszkańcy Elbląga chcą być współodpowiedzialni za stan terenów zielonych. Wycinki drzew, choć czasem konieczne, wywołują silne emocje wśród mieszkańców, tym większe, kiedy dowiadują się o nich nagle, w dniu wycinki – tak rozpoczyna się petycja w sprawie "ulepszenia komunikacji z mieszkańcami dotyczącej wycinki drzew w Elblągu".

Jak podkreśla w mediach społecznościowych Artur Pytliński, autor petycji, w sprawie wycinek powstaje wiele nieporozumień, których można byłoby uniknąć, gdyby zmieniła się w tym względzie polityka informacyjna.

- Pomysł na taką petycję chodził mi po głowie już od jakiegoś czasu, w momencie, gdy wycinano drzewa przy ul. Kochanowskiego – mówi autor petycji. - Inspirowałem się działaniami z innych miast, np. Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa.

Autor petycji proponuje konkretnie:

- Zwrócenie szczególnej uwagi na komunikowanie mieszkańcom, m.in. przez miejskie portale, przyszłych wycinek, uwzględniając zakres prac i przyczyny planowanych działań;

- opracowanie jednolitego standardu informowania o działaniach podejmowanych w sprawie drzew na wzór Miasta Stołecznego Warszawy;

- udostępnianie na bieżąco w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Elblągu lub innym dostępnym dla mieszkańców miejscu informacji o wnioskach o wycinki drzew składanych przez miasto do władz wojewódzkich;

- uporządkowanie komunikatów dotyczących postępowań o wycinki drzew w biuletynie informacji publicznej Urzędu Miejskiego w Elblągu poprzez wydzielenie osobnej zakładki w części informacyjnej Departamentu Ochrony Środowiska na wnioski o wycinki składane do władz miasta;

- uwzględnienie w dalszym rozwoju portalu mapowego większej informacji o drzewach. Za wzór tu może służyć warszawski system „Wiem o wycince” pozwalający na interaktywne śledzenie wycinek.

Jak podkreśla autor petycji, "rozwój dialogu z elblążanami w zakresie wycinek pozwoli na korzystanie z zaangażowania mieszkańców oraz zwiększa zaufanie do instytucji miejskich".

- Chodzi przede wszystkim o to, by informacja o wycinkach była jak najszerzej dostępna, żeby miasto informowało o ich przyczynach. Wtedy wszystko jest jasne, a nie tak, że mieszkańcy pewnego dnia przychodzą i patrzą, że drzewa są wycinane, nie dziwię się, że wtedy odczuwa się złość – mówi. Dodaje, że władze wielu innych miast dostrzegają wartość takich rozwiązań. - Zapraszam żeby podpisać petycję, im więcej nas będzie, tym większa szansa na zwrócenie uwagi na tę sprawę – zachęca.

Petycja jest tutaj.

TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Bez urazy ale nie ich drzewo i sieją aferę !! a minie człowieka w biedzie i nawet się nie obejrzy!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  18
  elbląg88(2021-12-06)
 • Witam Mma jedno pytanie. .. .co się dzieje z drzewem, które zostaje ściete, kto otrzymuje te drewno ??? Rozumiem, że chyba kolega Dyrektora Zieleni Miejskiej czy jak??? Nikt do tej pory tego tematu nie poruszył a powinien
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  3
  alex12@(2021-12-06)
 • Tacy zaangażowani w ochronę środowiska. A gdzie byliście jak w imię głupoty politycznej wycięto hektary drzew na Mierzei Wiślanej i tym samym bezpowrotnie zniszczono unikalny krajobraz przyrody. Teraz nie ma tego wspaniałego dzieła natury, a te gaduły, że to największa inwestycja po budowie Gdyni i portu to zwykła demagogia i bajdurzenie jakby obłąkanego zbiega z zakładu psychiatrycznego.
 • RobertKoliński I to jest słuszna koncepcja. [Fijołek? Fijołek? Ten komuch?! xd] Hashtagi: #lewica, #przyroda, #drzewa, #las, #07zglosSie!
 • @Jon Adon. - Czyżby tego posta napisał pensjonariusx z Tworek
 • W miejsce kazdego wycietego na terenie miasta powinien byc obowiazek posadzenia nowego, minimum 7 letniego, rozwinietego drzewa.
 • Widza wycinanie, a nie widza ile jest nowych nasadzen.
 • Jeszcze raz piszę, że park w samym centrum miasta zasługuje na to aby zając się nim w sposób właściwy. Jeżeli jest kasa na horrendalne podwyżki dla (przejściowo)zarządzających tym miastem, to niech znajdzie się kilka złotych dla fachowca od parków i ogrodów. Tam powinien być PARK, a nie kolejny koszmarek jak Dolinka, czy jakaś łysa polana.
 • @RobertKoliński - Przetłumacz na polski język ten swój komentarz czy sam też jego przekazu nie rozumiesz? Śmiem twierdzić że piszesz bzdury powielane od innych nie ważne co aby tylko coś napisać i przypomnieć że żyjesz
 • Proszę więc o informacje gdzie, kiedy i w jakiej ilości będą sadzone drzewa w Śródmieściu, Starówce i na Zawodziu w zamian za te wyciete i jako nowe dodatkowe nasadzenie.
 • Ja bym wyćoł fsystkie dzewa na śfjeće.
 • Co chwile wyrabują piekne dorodne drzewa a w ich miejsce posadzą karłowatego badyla który ma może1 promil masy zielonej ktora pochlania Co2.Te maisto MARNIEJE z kazdym rokiem. Oczywiscie znajda 1000 wymowek na wycinke drzewa. Czy ktos pamieta jaki cudny ogromny kasztanowiec rosl przy czolgu w miejscu gdzie dzis stoi szkaradny billboard? Albo ciag drzew w Parku Planty od strony feniksu. Albo 3 sosny ktore wycieto przy gmachu poczty glownej.
Reklama