
Jak obiecała, tak robi. I nie zraża ją fakt, że w jej dom trzeba włożyć jeszcze wiele pracy i pieniędzy. Niedawno wyremontowała częściowo oborę, w której już na wiosnę planuje otworzyć pracownię ceramiki. Robi to z pasji ale również po to, by przypomnieć społeczności historię tego miejsca.
A słynie ono przecież z cegielni, których w okolicy było bez liku. Nie tylko w Kamionku Wielkim, gdzie znajduje się dom Mai Pietrasik lecz także w Kadynach, Suchaczu, Pęklewie i Nadbrzeżu. Przypominamy, że pani Maja, prawniczka z Gdańska, kupiła niedawno zabytkowy dom w Kamionku Wielkim, z miłości do sztuki oraz poszanowania historii tego miejsca. Początkowo był on w opłakanym stanie. Dziś z dnia na dzień pięknieje. A już na wiosnę powstanie tu pracownia ceramiczna oraz małe muzeum naszego regionu. - Chcę ludziom przypomnieć historię tego miejsca – mówi Maja Pietrasik. - Uważam, że takich pracowni powinno być więcej w tych rejonach, które słyną przecież z wyrobu cegieł i majoliki. To powinien być taki magnes dla turystów ciekawych historii tych terenów. Tymczasem niewiele się w tym kierunku dzieje. Chcę wskrzesić tę historię i pokazać innym, że mamy się czym pochwalić.
Maja Pietrasik wzięła niedawno udział w konkursie organizowanym przez jednego z producentów chemii gospodarczej. Nagrodą była pomoc w renowacji zgłoszonego do konkursu obiektu. Nagrodę wygrała, a za otrzymane pieniądze wyremontowała ściany obory, gdzie powstanie wspomniana pracownia, odtworzyła stolarkę okienną na wzór oryginalnych okien i odnowiła drzwiczki kurnika z XVIII wieku. W sobotę obok domu stanęła tablica zawierająca informacje na temat historii domu i całej okolicy oraz zdjęcia z przeszłości.

Trochę historii
A historia domu i okolicy jest bardzo bogata. W pobliskiej Szwajcarii Próchnickiej na łowy wybierał się sam cesarz Fryderyk Wilhelm, a dom pani Mai zamieszkiwali bogaci właściciele ziemscy. To najstarszy barokowy dom podcieniowy na Wysoczyźnie Elbląskiej. Przypomina o ceramicznych tradycjach tego regionu, zbudowany został bowiem z cegieł z lokalnej cegielni. Powstał w 1772 roku na zlecenie Petera Schönsee, właściciela znacznych dóbr ziemskich w okolicy. O jego bogactwie świadczy nie tylko dbałość o szczegóły budynku lecz także usytuowanie domu w centrum wsi Grosse Steinort. Budowa domu zbiegła się z tragicznym wydarzeniem w rodzinie Schönsee, śmiercią siedmioletniej córki właściciela, Anny Reginy. W rodzinie pozostało jeszcze sześcioro dzieci, w tym Gottfried, który później przejął najstarszą w Kamionku cegielnię, zwaną "Starą Szopą", założoną przez Radę Miasta Elbląg przed 1500 rokiem. Kolejnym właścicielem domu został Jakub Dahms, który w 1826 r. kupił cegielnię od miasta. Po nim w domu zamieszkała rodzina Lühlow, która zarządzała drugą w Kamionku cegielnią zwaną "Hopenhill".
W latach 20-tych. XX wieku majątek przeszedł w posiadanie wdowy Albertyny Lühlow. Ta wkrótce jednak przepisała 35 ha ziemi wraz z domem i cegielnią swojej bratanicy Ernie Hehboldt, która nigdy nie zamieszkała w budynku, a wynajmowała kwatery turystom. Świadczy o tym wymalowana gotykiem na podcieniu nazwa "Haus Elfriede". Od 1935 r. dom zamieszkiwała mennonicka rodzina Lemke. Siedem lat później Erna odsprzedała swoje dobra Niemieckim Zakładom Gliny i Kamienia (na podstawie dokumentów otrzymanych od przedwojennego właściciela domu Heinricha Lemke).
Pracownia ceramiczna już na wiosnę
Od końca lat 90-tych dom był niezamieszkany, a w marcu 2016 r. uległ częściowemu zawaleniu. Obecna jego właścicielka dokłada wszelkich starań, by dom zyskał swój dawny blask. Kilka dni temu zorganizowała nawet warsztaty ceramiki. - Okazuje się, że chętnych na moje warsztaty nie brakuje, stąd mój zapał jest ogromny – mówi Maja Pietrasik. - W warsztatach wzięły też udział żony murarza i stolarza. Śmieję się, że teraz prace pójdą już chyba jak burza, bo panie nie mogą się już doczekać zajęć w pracowni – dodaje ze śmiechem. - Jestem pełna zapału, energii i nadziei i już czekam na wiosnę, kiedy to powstanie pracownia ceramiki z prawdziwego zdarzenia.
Każdy, kto chce ratować cenny zabytek, może wpłacać pieniądze na stronie zrzutki.