UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Co z tym Elblągiem? (list czytelnika)

 
Elbląg, Co z tym Elblągiem? (list czytelnika)
fot. Grzegorz Kuczyński, arch. portEl.pl
Reklama

Jestem młodym elblążaninem, ale urodziłem się jeszcze w województwie elbląskim. Kampania wyborcza trwa w najlepsze, ale żaden z kandydatów nie poruszył tematu przynależności Elbląga. Podczas ostatniej kampanii temat był poruszany w każdym obozie, a teraz jest cisza.

Przed reformą administracyjną zarówno Elbląg, jak i Olsztyn rozwijały się. Nie będę wskazywał, które bardziej, bo to nieistotne, ale był widoczny rozkwit. Teraz, po prawie 20 latach Olsztyn dalej się rozwija, liczba mieszkańców zwiększa sie, a Elbląg? Elbląg się zwija. Liczba mieszkańców zmniejsza się. Są huczne propozycje - przyłączenie do województwa pomorskiego, utworzenie województwa elbląskiego/żuławskiego, przeniesienie jednej instytucji wojewódzkiej (urzędu marszałkowskiego lub sejmiku wojewódzkiego). Według mnie ta ostatnia propozycja czyli przeniesienie jednego urzędu byłaby uczciwa. Jednak nie chodzi tylko o propozycje. Chodzi o zauważenie problemu. Proszę zauważyć dążenia środkowego Pomorza do utworzenia 17 województwa. Cała Polska wie o ich problemie i nawet rząd składa propozycje utworzenia nowego województwa. A u nas? U nas nikt się tym nie interesuje. Nikt nie wnosi interpelacji. Wierzę, że ten głos nie zostanie pominięty i że stworzy dyskusję. Chciałbym, aby jak największa ilość mieszkańców Elbląga dołączyła do dyskusji. Nie bądźmy obojętni. Osobiście pisałem do polityków elbląskich w tej sprawie, ale albo nie odpowiadają, albo odpowiadają, że nic nie da się zrobić.
      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Przed Wilkiem Elbląg też się rozwijał. A potem zaczął się cofać…
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 13
  (2018-09-13)
 • To prawda Elbląg sie cofa, mniejsze miasta lepiej się rozwijają. PIS obiecało nowe województwa i co, gdzie one są. Pomorskie i bagienne do zmiejszeniabo olsztyn ładuje kase w mazury i olsztyn. Elbląg musi po 20 latach odzyskać wolność od pijawki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28 1
  (2018-09-13)
 • Po miasteczku szkolnym powstaje najlepsze osiedle mieszkaniowe z boiskiem wraz z bieżnią, hala sportową, wewnętrznym parkingiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 9
  kolo(2018-09-13)
 • U nas stał się cud nad cudami. Prawica dogadała się z lewicą Walendziak z Gintowtem i sprzedali nas do Olsztyna, tłumacząc, że inaczej to województwo nie miało by sensu. Jest jedno ale: Gorzów i Zielonagóra jest Bydgoszcz i Toruń. Tam podzielili się kompetencjami w jednym siedziba województwa w drugim sejmik. Tymczasem obce nam ówczesne elity tego miasta sprzedały nas za puste obietnice. Dziś żadne ugrupowanie nie mówi oddajcie nam sejmik! Nikt z działaczy czy z prawa, lewa i centrum nawet się nie wychyli. Są działaczami politycznymi a daleko na końcu jest dla nich Elbląg!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 1
  joolka(2018-09-13)
 • Jak dla mnie powinno być woj. ŻUŁAWSKIE ze stolicą w Elblągu, oba te regiony Żuławy jako region geograficzny, Elbląg jako miasto są w Polsce pomijane. Ale winnych jest sporo w tym i my sami mieszkańcy. Włodarze źle zarządzają jako przykład Modrzewina która powinnapowstać w Gronowie Górnym przy skrzyżowaniu s7 i s22, układy przedsiębiorcy/politycy przykład?? Właściciel dużej firmy meblarskiej i drugi to budowlaniec Pan M. A my mieszkańcy wszystko krytykujemy nic od siebie nie dając brak nam obiektywizmu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 0
  Johny deer (2018-09-13)
 • TAK dla województwa Żuławskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 0
  drtfyguh(2018-09-13)
 • Elbląg dużo stracił na tym, że znalazł się w województwie warmińsko-mazurskim, zabrano do Olsztyna wiele tutejszych urzedów, Krwiodawstwo całodobowego, urządzenia do przerobu krwi, dyspozytornie karetek pogotowia, straży i policji, Władze Elbląga i powiatu mają dużo mniejsze środki na inwestycje infrastrukturalne. W Olsztynie jest uniwersytet i otrzymuje on potężne srodki z budżetu centralnego i wysysa młodych ludzi z regionu, przez to rozwija się tamtejsza gospodarka liczba ok 30 tys. studentów, napędza rynek mieszkaniowy, najmu, zwiększa konsumpcję i dochody tamtejszych firm. Gdby Elbląskie uczelnie wyższe podjęły współpracę celem unowocześnienia i zwiekszenia oferty kształcenia w Elblągu, a także bazy dydaktycznej, budynków czy nawet juwenaliów, to na pewno przyciągnęłoby to studentów. W Olsztynie jest Kortowiada i zarabiają na niej ogromne pieniądze. Trzeba też wykorzystać osade Truso jako produkt marketingowy, zbudować replikę i usadowić tam jakieś bractwo rycerskie/grupę rekonstrukcyjną we współpracy z Muzeum Archeologicznym, to przyciagnęłoby turystów przez cały rok, a nie tak jak teraz od kwietnia do października. Podobnie wyeksportowanie historii przemysłu Elbląga, zakładów Komnick, fabryki cygar, Schichau-Werke/ Zamech. Dzięki temu odżyłaby starówka, ciekawym pomysłem jest też budowa browaru restauracyjnego z piwem o tradycyjnych lokalnych, recepturach. Miasto powinno bardziej promować powiat elbląski i jego atrakcje, restaurować zabytki i odbudowywać przedwojenne kamienice, a nie stawiać retrowersje z pustaka i szkła- ludzie chcą oglądać starą zabudowę z cegły i drewna, po co niby mają tu przyjeżdżać, żeby oglądać szklano pustakową budowle koło katedry? Powinni również odbudować elbląską fontannę Neptuna i Dwór Artusa z rzeźbą Św Jerzego, zwrócić uwagę na transport wodny i reaktywować kolej nadzalewową.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24 1
  Gienek (2018-09-13)
 • Zapraszam do dyskusji o naszym mieście i wspólnego zmieniania go na lepsze - do grupy o nazwie Zjednoczony Elbląg, która znajduję się na FB.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  ZJ(2018-09-13)
 • Ciiiichooo!!! Nie podrzucaj pomysłów J. Wilkowi, bo zaraz podchwyci temat i obieca Nam nowe województwo albo przynależność do Pomorskiego;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  Ploterek(2018-09-14)
 • Wyjechalem z tego miasta 15 lat temu. Tu gdzie jestem pracuje, mieszkam, jest mi dobrze. Ale co jakis czas przychodzi sentyment I pytanie a moze by wrocic do Elblaga. A pozniej oprzytomninenie, tam sie nic nie dzieje, miasto umiera, ludzi coraz mniej. Ilekroc je odwiedzam jest gorzej I gorzej a szkoda bo ma potencjal. .Tez uwazam ze przynaleznosc do Olsztyna to byl blad.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 1
  P_iotr(2018-09-14)
 • Jeśli Ci lepiej, tak sobie to tłumacz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  Sumienie Twoje(2018-09-14)
 • Województwo żuławskie ? Śmiechu warte dopiero ta rzadzaca klika postkomunistyczna w powiązaniu z lokalnym biznesem by się rozbestwiła
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  Gość36(2018-09-16)
Reklama