UWAGA!

Co zmienić w parku Planty

 Elbląg, Co zmienić w parku Planty
(fot. RG)

Nad tym głowili się dzisiaj mieszkańcy, którzy przechodzili akurat koło parku Planty. Pomocą służyli członkowie Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych i makieta, na której przechodnie mogli uplastycznić swoje pomysły.

„Place making” - to trend, znany już od lat 60. XX wieku (powstał w USA), który zakłada aktywowanie mieszkańców do tworzenia wspólnych miejsc do spędzania wolnego czasu, budowania więzi sąsiedzkich. Ten pomysł próbowali dzisiaj wdrożyć w Elblągu członkowie ESWiP.
       Przy wejściu do parku Planty od strony ul. 12 Lutego stanęła makieta parku, na której przechodnie mogli popuścić wodze swojej wyobraźni i zagospodarować otaczającą ich przestrzeń, dyskutując o różnych możliwych rozwiązaniach.
       - Mieszkańcy bardzo chętnie się w to włączyli i mieli wiele ciekawych pomysłów. Starsi z nostalgią wspominali, że kiedyś w parku Planty działało lodowisko, były też potańcówki. Młodsi zwracali uwagę, że nie ma w parku miejsca, w którym fajnie by się czuli. Najwięcej atrakcji jest dla najmłodszych. Zwracali też uwagę, że istniejąca w parku kawiarnia jest odwrócona od parku w stronę fontanny, dlatego proponowali, by zagospodarować też teren z jej drugiej strony – mówi Justyna Duks z ESWiP, koordynatorka projektu.
       - Trzeba coś też zrobić z grotą, w której kiedyś można było kupić lody. Fajnie byłoby to miejsca ponownie ożywić, by można było kupić na przykład kawę, wypożyczyć kocyk i usiąść na trawie, by się zrelaksować – proponowali młodzi elblążanie.
       Członkowie ESWiP zapewniają, że na podstawie pomysłów przechodniów złożą wniosek do budżetu obywatelskiego, by uatrakcyjnić park Planty dla mieszkańców. - Zgodnie z regułami place makingu wystarczy stworzyć w danym miejscu 10 elementów do różnego rodzaju aktywności mieszkańców, by takie miejsce tętniło życiem i ludzie chętnie z niego korzystali – dodaje Justyna Duks.
       Niewykluczone, że takie akcje zostaną przeprowadzone także w innych dzielnicach miasta.
      
      
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Przede wszystkim musi być zakaz wchodzenia na trawnik z psami bo nie ma nikt ochoty fikac w psim łajnie ale to jest temat cywilizacyjnie za trudny dla nas.
 • A jak pisowcy coś zrobią, to będzie tak jak np. ze stadniną w Janowie?
 • pisiory wara od parku planty --tylko nie wycinajcie mojego wpisu ZIUTKA
 • Nie arab z janowa a lesny dziad z elblaga.
 • Przy okazji pomyslec o Parkingach bo jak beda stawiac na miejscach dla mieszkancow to policja i straz miejska bedzie miala nie potrzebne zgloszenia. ..
 • Ogrodzic murem jak przed wojna i wpuszczac tylko czlonkow KE i ich rodziny. W koncu w Elblagu wygrala ta opcja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  4
  lemingowaty. (2019-05-31)
 • Ciekawe, ze ten eswip tak sie ostatnio reklamuje. .. A co ludzie gadaja, to gadaja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  2
  Feeixx(2019-05-31)
 • Po Pierwsze to nie jest Park Planty, tylko Park Resursy Humanitas, a Park Planty to jest sowiecka nowomowa z 1945.Po za tym sprawa jest prosta: należy zrekonstruować kawałeczek murów nowego miasta z bastionem młyńskim (przecież on jest i zarys murów też tylko trzeba patrzeć uważnie) - wystarczy pomyśleć, należy odbudować Resurse Humanitas tylko w miejscu przed fontannami, czyli 3 najstarsze kasyno na świecie założone 7 listopada 1795 r. poprzebierać ludzi w kostiumy z epoki i kręcić szmalec, w parku posadzić jakieś fajne krzaki które kwitną obficie kwieciem, ławeczki, a przed fontannami palmy mrozoodporne tak z 10 sztuk tak dla klimatu i jakiś fajny plac zabaw na tyłach w parku, ale polakom nie jest to potrzebne, wolą siedlisko żulerni i wybiorą tandetę i będą udawać że jest fajnie. brawo wy
 • w parku brakuje pomników wielkich ludzi, dlatego proponuję, zeby postawić tam pomniki takie 20 metrowe przynajmniej, Panu Wróblewskiemu, Panu Słoninie i Panu Bugajnemu, tych trzech wielkich wizjonerów Elbląga, zasługuje już za życia na uczczenie taki pomnikami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  Fredry(2019-06-01)
 • @007 - Można by jeszcze postawić kukłę Bismarcka, Adolfa, Stalina i Kaczyńskiego. Z drugiej półkuli ludzie przybywaliby, aby obejrzeć takie cudo. ..
 • Plaże zrobic tego nam trzeba. A nie zaraz to juz bylo.
 • Zdaża się, że trafię z dziećmi do parku Planty, ale trafiałam tam na nietrzeźwych ludzi, wyraźnie bezdomych, zasikanych, śpiących na ławkach. To nie sprzyja wypoczynkowi dzieci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  AgnieszkaEg(2019-06-01)
Reklama