UWAGA!

Coraz mniej obywatelskich projektów

 
Elbląg, Coraz mniej obywatelskich projektów
fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl

12 ogólnomiejskich i 68 w okręgach – tyle projektów złożyli mieszkańcy Elbląga do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Obecnie urzędnicy weryfikują projekty. Głosować będzie można od 23 września do 20 października.

3,1 mln zł wynosi przyszłoroczny Budżet Obywatelski. Elblążanie złożyli 80 projektów, które w tej chwili są weryfikowane przez urzędników. To kolejny rok spadku liczby projektów: przypomnijmy w ub. roku mieszkańcy złożyli 112 projektów, dwa lata temu 177. Złożenie 80 wniosków nie oznacza, że właśnie tyle projektów zostanie poddane pod głosowanie. W ubiegłym roku spośród złożonych 112 do etapu głosowania przeszło 69.
       Do urzędu wpłynęło w obecnej edycji 12 projektów ogólnomiejskich. Do rozdysponowania w tej puli jest 600 tys. zł. 68 projektów będzie poddanych głosowaniu w okręgach. Tam do rozdysponowania jest 500 tys. zł na okręg. Dodatkowo w każdym z okręgów zostało wydzielone 50 tys zł na tzw. „małe projekty” (do 25 tys. zł).
       Obecnie trwa weryfikacja wniosków przez urzędników pod kątem możliwości realizacji projektów. Pełną listę projektów, na które będzie można głosować, poznamy najpóźniej do 23 sierpnia. Do 30 sierpnia będzie można się odwoływać od niekorzystnej decyzji urzędników.
       Od 23 września będzie można głosować na wybrane projekty. W tym roku głosować mogą wszyscy mieszkańcy Elbląga bez względu na wiek i posiadanie (nieposiadanie) zameldowanie w naszym mieście. Mieszkańcy będą mogli oddać trzy głosy na inicjatywy „okręgowe” - umieszczone w okręgu, w którym mieszkają, dwa głosy na „małe projekty” oraz jeden głos na inicjatywę ogólnomiejską. Głosy będzie można oddawać zarówno w formie papierowej jak i za pośrednictwem internetu.
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Zdziwienie ze tak się dzieje jeśli mieszkaniec nic nie moze bo radnych projekty są realizowane. Popatrzcie co się wyprawia.
 • Nowa nazwa projekty radnych a nie budżet obywatelski.
 • Zgłosił bym projekt, ale przy obecnym podziale na okręgi nie ma to żadnego sensu. Jak moja dzielnica niedużych budynków szeregowych ma przegłosować inną dzielnicę gdzie są blokowiska zamieszkiwane przez tysiące ludzi?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  1
  tfygujkl(2019-06-18)
 • Szkoda czasu na składanie - i tak zawsze wygrywają projekty szkolne.
 • Po tych wszystkich ustawkach dziwi kogoś taka sytuacja?! No i te oceniania przez urzędników?! Ostatnia edycja za Nowaczyka jeszcze miała sens potem tylko Elbląga żal. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  3
  Kat_Na_Idiotów(2019-06-18)
 • Niesprawiedliwościa jest to ze z budzetu powstaja obiekty non stop w tym samym miejscu i w tej samej dzielnicy. A inne dzielnice zapomniane to juz nie Elbląg.
 • A.D. 2019 Słupnik musi odejść...
 • Zraziłam się po serii projektow z placami zabaw przy szkołach. Inne inwestycje dużo bardziej potrzebne nie były realizowane, ponieważ wybierano place zabaw ( rozumiem konieczność ich powstawania jednak na to powinna być osobna pula funduszy).
 • Zgadzam się z przedmówcą. Powinny zostać zmienione zasady - każdego roku powinien wygrywać projekt z innego Okręgu i żadne place zabaw. Nie tylko zabawą dzieci i ich rodzice żyją. Także chodzą po chodnikach i jeżdżą po dziurawych ulicach. Wstyd temu Miastu, jakąś taką bezsilność ludzie czują i nie dziwota że nie chcą brać udziału w czymś takim.
 • Budżet Obywatelski 2019: "Wykonanie nawierzchni ulicy Garnizonowej". Polega to na przełożeniu/wyrównaniu betonowych płyt oraz dołożeniu kilkunastu do końca ulicy. To wszystko za 200 tys. zł - to jakaś kpina z mieszkańców i podatników. Panie Wróblewski, czy następne 30 lat mamy mieszkań na budowie, bez asfaltowej ulicy, chodnika i oświetlenia?
 • Świetna opinia na temat Budżetu znajduję się na facebook'u na grupie Zjednoczony Elbląg
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  Trzebareformybudżetu(2019-06-18)
 • a po co robic projekty skoro wiadomo ze i tak wygra jakas szkola. Albo dziela na okregi gdzie jest jedno wielkie osiedle typu kosciuszki i kilkanascie mniejszych wiadomo ze nie ma szans z wielkim.
Reklama