UWAGA!

Czy będzie strajk nauczycieli?

 
Elbląg, Czy będzie strajk nauczycieli?
fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl

Zarząd elbląskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego podjął uchwałę o wystąpieniu do dyrektorów placówek edukacyjnych z żądaniem tysiąca złotych podwyżki dla pracowników oświaty. Kolejnym krokiem będzie podjęcie sporu zbiorowego. Data strajku jednak nadal nie jest znana.

W grudniu ubiegłego roku nauczyciele zbiorowym L4 zamanifestowali swój sprzeciw wobec niskich płac, żądając od Ministerstwa Edukacji Narodowej tysiąca złotych podwyżki wypłacanej od lutego 2019 r. Protest miał charakter spontaniczny i był odpowiedzią na wiadomość opublikowaną na Facebooku. Takiej formy protestu nie poparł wówczas Związek Nauczycielstwa Polskiego, twierdząc, że najbardziej uderzy ona w samorządy. Zapowiedział jednak, że prędzej czy później do strajku dojdzie.
       W Elblągu odbyło się już spotkanie zarządu ZNP w sprawie wystąpienia do dyrektorów placówek edukacyjnych o tysiąc złotych podwyżki. Wiadomo, że dyrektorzy uzależnieni finansowo od samorządów nie są w stanie sprostać temu postulatowi.
       - Jeśli więc dyrektor szkoły czy przedszkola go nie spełni, a na odpowiedź ma 5 dni, ZNP podejmie uchwalę o rozpoczęciu sporu zbiorowego - mówi Gerard Przybylski, prezes ZNP w Elblągu. - Musimy najpierw przejść procedurę prawną. Na tę chwilę nie ma jeszcze mowy o strajku. Najpierw musimy przejść rozmowy z dyrektorami podległych nam placówek. Gdy nie będą oni w stanie spełnić naszych wymagań, wtedy dopiero będziemy mogli rozmawiać o rozpoczęciu strajku.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Co,do roboty a nie strajki im w glowie. Nie chcą pracować pozwalniac niech idą do innej lepiej płatnej pracy. Jeszcze im źle urlopy ,ferie,dodatki z karty i inne.
 • I bardzo słusznie, bo przecież na taką Kretę, czy Teneryfę nie dojdzie się piechotą, a wakacje i ferie trochę trwają i nudzić się w kraju nie ma co. A może po dwa tysiące, bo co sobie będziecie żałować. .. Dyrektorom dajcie więcej. .. .
 • Żeby to jeszcze jakaś tam edukacja była- a nie ma.
 • Jaki strajk? Nauczycielom nie strajk teraz w głowie, wszyscy na ferie wyjechali.
 • nauczyciele wrócą z ferii i zastrajkują bu będa rządać ferii dłuższych i wiecej urlopów.
 • Ok 1000 zł nauczycielom po 500 ważnym I konserwatorów A na koniec 2000 dyrekcji A co nie należy się reszcie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  11
  Kierowiec(2019-01-22)
 • mam dośc tych wszystkich prymitywnych komentarzy !!! niektórzy tylko czekaja az bedzie kolejny temat, zeby opluc kogo sie da!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  36
  14
  jacus(2019-01-22)
 • To pan Przybylski rości sobie "władztwo" nad szkołami? Niepojęte i ten człowiek jest szefem ZNP?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  7
  wicia(2019-01-22)
 • Jestem uczniem szkoły średniej. Jak widzę jak nauczyciele muszą się użerać niekiedy z liczbą 30 de..przez 45 minut za najniższa krajową, to naprawdę im współczuję. Dodatkowo jak nauczyciel jedzie np. na wycieczkę szkolną, to nikt mu za to nie płaci. I nie piszcie, że nauczyciel ma nie wiadomo jak dobrze. W ferie faktycznie - wolne, ale już np. w wakacje każdy nauczyciel ma dyżur i musi na tydzień czy 2 przyjść do szkoły, do tego tona papierologii... Wcale nie jest tak łatwo być nauczycielem. W Finlandii nauczyciel zarabia najwięcej i jest szanowany przez uczniów. A u nas? wyzwiska są kierowane w stronę nauczycieli (oczywiście nie bezpośrednio do nich, tylko wśród rówieśników takie słowa padają). Albo nawet i gorsze...
 • A czemu nie 2000? Nie będą musieli strajkowac w przyszlym roku. W którym zawodzie co 45 min jest przerwa w pracy, w którym zawodzie jest roczny, płatny urlop? W latach 90-tych na pedagogike szły matolki, ktore nigdzie indziej się nie dostały.... Jak im źle, to niech ida do Castoramy, trwa nabór.
 • Przerwy to ja caly dzien nie mam, jesli chce do toalety to sprzataczke albo sekretarke trzeba wolac. Ferie i wakacje nikt nie broni skoncz pedagogike i przyjdz do szkoly Gosciu a zobaczysz jak jest naprawde
 • Nie rozumiem jest demokracja nikt nikogo na solę nie trzyma nie pasuje to zbieram zabawki i szukam innej pracy. Ponoć nauczyciele są wszechstronnie wykształceni i jak sami mówią dadzą sobie rade wszędzie. Nie ma ludzi nie zastąpionych. Krzyż na drogę
Reklama