UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czyją dumą jest Elbląg?

2019-07-21
18:00

Warszawiak może powiedzieć, że Warszawa to duma Mazowsza. Poznaniak, że Poznań to duma Wielkopolski. Krakowiak stwierdzi, że Kraków to duma Małopolski. A co powie elblążanin? Jaka to kraina, na której zbudowano miasto Elbląg?

Zainspirowany trendami patriotyzmu lokalnego zaprojektowałem nową koszulkę z elementami elbląskimi. Znalazł się na niej duży napis "Elbląg" w kolorze ecru, fotografia Starego Miasta, data założenia, wszystko dopracowane w najmniejszych szczegółach. Wybrałem najlepszą bawełnianą koszulkę z miękkiego, gładkiego materiału typu single jersey w kolorze granatowym, barwioną metodą "cool-dyed", z elastycznym ściągaczem, taśmą wzmacniającą na ramionach z podwójnymi szwami. Miało być perfekcyjnie, dlatego zrobiliśmy badanie opinii naszych klientów. Pytaliśmy o doznania estetyczne, walor estetyczny, komfort noszenia. Wielokrotnie praliśmy, by upewnić się co do trwałości nadruku na tkaninie.
       I jeden szczegół zablokował wcześniejsze wydanie nakładu koszulek. Umieściłem pod słowem Elbląg napis: "Duma Warmii i Mazur". Za każdym razem koszulka dostawała bardzo dobre opinie, ale nikt nie złożył deklaracji zakupu. Każdy elblążanin mówił: Elbląg nie ma nic wspólnego z Mazurami. Takiej koszulki nie ubiorę.
       Okazało się, że projekt koszulki wymaga uzupełnienia wiedzy geograficzno – historycznej.

 


       Miasto znajduje się na pograniczu trzech krain geograficznych: Wysoczyzny Elbląskiej, Żuław Wiślanych i Zalewu Wiślanego. Według podziału administracyjnego znajduje się w północno-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Założone przez Krzyżowców w 1237 roku, nabyło prawa miejskie już w 1246 roku. Krajobraz Żuław kształtowała Wisła przez 3 tysiące lat , zasypując nanosami południową część Zatoki Gdańskiej i przyczyniając się do przesunięcia ujścia w kierunku północnym.
       Pytając klientów "w jakiej krainie żyją", otrzymywałem bardzo różne odpowiedzi. Najczęściej mówiono, że Wysoczyzna Elbląska, potem, że Żuławy. Znalazły się też opinie, że Elbląg leży na Powiślu jako pozostałości po dawnym biegu Wisły. Padła też propozycja Warmii, ale tylko na podstawie podziału administracyjnego. Bezwzględnie każdy odrzucał Mazury.
       Wracając do mojego pierwotnego pomysłu z napisem, że Elbląg to duma Warmii i Mazur, biorąc pod uwagę podział administracyjny miałem rację.  Jednak szanując poczucie przynależności i tożsamości mieszkańców Elbląga postanowiłem nie umieszczać tej informacji na koszulce. Może właśnie to miejsce pod nazwą miejscowości czeka na pomysł? A może po prostu napisać, że Elbląg to duma elblążan? Na dziś zostawiamy tam wolne miejsce, by każdy z nas mógł dopowiedzieć sobie, w jakiej krainie Jego serce mieszka.
       Koszulki z nadrukami i wiele innych produktów o charakterze lokalnym można zakupić w naszym zakładzie:
      
      

Barwy haft i nadruk
       ul. Wiejska 18
       82-300 Elbląg
       czynne od poniedziałku do piątku od 10:00 – 17:00
       lub poprzez sklep internetowy: www.barwysklep.pl
       Więcej szczegółów o firmie: www.barwy.net.pl
       Serdecznie zapraszamy
Zespół Barwy

       ---- artykuł sponsorowany -----
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej