UWAGA!

Darmowa komunikacja dla walczących z komuną

 Elbląg, Darmowa komunikacja dla walczących z komuną
fot.Witold Sadowski, arch. PortEl.pl

Rada Miejska chce docenić walczących z poprzednim systemem. Na najbliższej sesji radni mają umożliwić bezpłatne przejazdy osobom, które pracowały na rzecz organizacji uznawanych przez PRL za nielegalne i osób, które nie pracowały do 1989 r. z powodów represji politycznych.

Zbliża się kampania wyborcza do samorządów. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć, że któryś z komitetów wyborczych zaproponuje bezpłatną komunikację miejską. I znów z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że odezwą się głosy, że to niemożliwe ze względów finansowych, miasta nie stać itd.
       Z elbląskiej komunikacji miejskiej za darmo może korzystać szereg grup. Oprócz takich oczywistych jak osoby, które ukończyły 70 lat życia, niepełnosprawne dzieci, na bezpłatne przejazdy „załapali” się też ci, którym nadano status Chrześniaka Prezydenta Ignacego Mościckiego czy Honorowi Obywatele Elbląga. Grupą, której ostatnio przyznano to prawo są Honorowi Dawcy Przeszczepów, którzy od grudnia ubiegłego roku mogą jeździć bezpłatnie.
       Jeżeli radni zgodzą się to na najbliższej sesji Rady Miejskiej uprawnienie do bezpłatnej komunikacji uzyskają „osoby, które świadczyły pracę na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych, nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 r.” i „osoby, które nie wykonywały pracy w okresie przed dniem 4 czerwca 1989 roku na skutek represji politycznych” - jak czytamy w projekcie uchwały. Podstawą do ulgi ma być decyzja Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
       Pomysłodawcą takiego uczczenia „poszkodowanych przez PRL” jest ogólnopolskie Stowarzyszenie Walczących o Niepodległość 1956-89, które w ubiegłym roku zwróciło się do Rady Miejskiej z petycją w tej sprawie. Co ciekawe, działacze opozycji antykomunistycznej mają w Elblągu prawo do bezpłatnych przewozów.
       „W rzeczywistości nie ma istotnych różnic pomiędzy kategoriami weteranów opozycji z lat 1956 – 89 z wyjątkiem odmiennych procedur i subtelności definicyjnych. W praktyce występują sytuacje, w których osoby otrzymują status działacza opozycji przy równoczesnej odmowie poświadczenia pracy na rzecz nielegalnych organizacji lub odwrotnie: potwierdzone zostaje świadczenie pracy przy równoczesnej odmowie statusu działacza opozycji antykomunistycznej” - wyjaśnia Daniel Alain Korona, przewodniczący Stowarzyszenia Walczących o Niepodległość 1956-89 w uzasadnieniu petycji.
         W uchwale bardziej chodzi o gest uznania dla „walczących z PRL”. Uprawnionych do bezpłatnych przejazdów z tego tytułu jest w Polsce 1173 osób, z czego część posiada takie uprawnienie z innego tytułu. W związku z tym „Wprowadzenie prawa do bezpłatnych przejazdów dla tej grupy osób nie spowoduje znaczących skutków finansowych” - piszą wnioskodawcy projektu uchwały. Gdyby jednak się okazało, że jakieś skutki finansowe ta uchwała będzie miała, to zostaną pokryte ze środków Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu.
       Z danych przedstawionych na stronie stowarzyszenia wynika, że bezpłatne przejazdy osoby pracujące dla organizacji nielegalnych w okresie PRL lub nieświadczący w tym okresie pracy z powodów politycznych mają m.in. w Koninie, Krośnie, Ostrołęce i Stargardzie. Te grupy osób mogą korzystać z przejazdów ulgowych m.in. w Tomaszowie Mazowieckim, Sieradzu, Olsztynie i Radomsku. Niepowodzeniem skończyły się próby wprowadzenia ulg w komunikacji zbiorowej m.in. Gdańsku, Gdyni, Komunikacyjnym Związku Komunalnym GOP, Lesznie.
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • za komuny byłem dzieckiem ale rozumiałem wiele i już wówczas walczyłem z komuną nie przyswajając wiedzy, którą próbowano mi wpajać w szkole. po prostu nie uczyłem się a czerwony system karał mnie każąc powtarzać klasy. Była to moja forma walki z komuną. Gdzie mam się zgłosić po darmową legitymację?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    46
    3
    slawek123(2018-03-15)
  • Czy przynależność do organizacji niepochlebnej PiS też się liczy?
  • Darmowa komunikacja dla walczących z komuną czyli za darmo będą mogli jeździć ci co chodzą na czarne marsze , kontrmiesiecznice. Itd. wszak PiS to komuna
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    27
    7
    Jamaleg(2018-03-15)
  • Teraz znajdzie się pełno takich co walczyli z komuną, kolejna forma okradania państwa
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    35
    2
    jozek(2018-03-15)
  • miejcie sumienie i weźcie dajcie darmowe bilety Panu Słoninie bo sie chłopina zachodzi na tych spacerach pobłądzeniowych, w autobusie ciepło i monitoring i szybciej się znajdzie
  • @fdafda - Dziadziuś już tak ma. gdy żądził miastem, chodził na piechotę, jezdził tramwajami, doglądał włościjak gubernator-administrator. Wszak to prezydent z tzw. teczki był. No i ten nawyk mu pozostał, tylko czasy już nie te same co kiedy.
  • Dla młodych, uczni, studentów lepiej darmowa komunikacja. Chcecie by młodzi nie uciekali z Elbląga, dajcie im darmową komunikację miejska.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    18
    7
    Realistacowypiłlitrów300(2018-03-15)
  • Nie kpji że starszych schorowanych ludzi.
  • Darmowa komunikacja powinna być dla wszystkich uczciwie pracujących w tym mieście. Rada miejska oczywiście się do nich nie zalicza, tak samo zresztą jak cały ratusz, urząd skarbowy ZUS itp. dlatego oni powinni płacić podwójnie!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    17
    5
    Elblazanin(2018-03-15)
  • Darmowa komunikacja dla wszystkich tzw niebieskich ptaków co nie skakali się żadną pracą dla zbrodniczego systemu i są czyści.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    13
    0
    mariooo(2018-03-15)
  • W Elblągu nie ma osób, które walczyły z tzw komuną, są jedynie Ci co wykorzystali tamte czasy i podłączyli się pod ten nurt. Ich największe osiągnięcie to rabunek sklepów w grudniu 1970 roku oraz rzucanie kamieniami w milicyjne radiowozy. Poza tym prawdziwi bojownicy już albo nie żyją, albo są w wieku, który ustawowo uprawnia ich do darmowych przejazdów komunikacją miejską.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    32
    4
    Lucyf(2018-03-15)
  • zeby bylo sprawiedliwie to KODziarze powinni teraz placic wiecej. POdniesc takze KODziarstwu oplaty za energie elktryczna. Ciekawe ilu wtedy zdrajcow zostanie w KODzie?
Reklama