UWAGA!

Dowiedz się o możliwości uzyskania dotacji

Elbląg, Dowiedz się o możliwości uzyskania dotacji

Istnieje szansa dofinansowania pomysłów na stworzenie spółdzielni socjalnej. To możliwość dla zainteresowanych z terenu powiatów: elbląskiego grodzkiego i ziemskiego, iławskiego, braniewskiego i ostródzkiego.

Wielu ludzi na elbląskim rynku pracy o dobrym stanowisku może tylko pomarzyć. Szukający pracy mogą pomstować na władze, właścicieli prywatnych przedsiębiorstw, urząd pracy i wszelkie inne instytucje, ale do czego właściwie może to doprowadzić?
       Młodzi, zdeterminowani ludzie podejmują się pracy „dorywczej”, „na czarno”, „na sezon”, szczęśliwcom trafia się jakiś staż, więc podejmują się stażu, z często złudną nadzieją na stałe zatrudnienie.
       Kto ma teraz dobrze? Ci, którzy już mają pracę albo ci, którzy już mają pieniądze na stworzenie własnego biznesu. Na własną działalność są dotacje, ale na rozpoczęcie jakiego biznesu wystarczy 20 tys. zł z Urzędu Pracy? A niech to, czasami na rozpoczęcie małego biznesu nie wystarczy nawet 40 tys. z Unii Europejskiej. Co wobec tego zrobić mają ludzie, którym na pracy zależy?
       Być może są w Elblągu osoby, które pomysł na biznes mają, ale z różnych przyczyn jeszcze go nie zrealizowały (brak środków finansowych, brak wiary we własne możliwości, niechęć do przyjęcia na siebie odpowiedzialności za całe przedsięwzięcie, brak wiedzy o prowadzeniu działalności gospodarczej).
       Z niekłamanym przekonaniem twierdzę, że dla tych właśnie szansą może być projekt, dzięki któremu dofinansowane zostaną pomysły na stworzenie spółdzielni socjalnej (a nawet do kilkunastu spółdzielni na terenie powiatów: elbląskiego grodzkiego i ziemskiego, iławskiego, braniewskiego i ostródzkiego). Na rozpoczęcie działalności jednej spółdzielni przeznaczonych może zostać nawet do 100 tys. zł.
       A i to nie koniec, bo gdy spółdzielnia już powstanie, może ubiegać się o wsparcie pomostowe na pierwszy rok funkcjonowania oraz sfinansowanie kursów podnoszących kwalifikację jej członków. Jako że spółdzielnia jest przedsiębiorstwem społecznym, to ma również szansę na nieodpłatne korzystanie z pomieszczeń oraz doradztwa w już funkcjonującym elbląskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Społecznej.
       Zapewne funkcjonowanie spółdzielni socjalnych budzi wiele wątpliwości i zastrzeżeń, jednak dla tych, którzy mają dosyć biernego przyglądania się temu, co się dzieję (i mam tu na myśli nie tylko osoby bezrobotne, ale również tych, którzy bezrobotnym chcą pomóc), organizowane jest otwarte spotkanie w Ratuszu Staromiejskim 18 września od godz. 17.
       Na spotkaniu przedstawione zostaną warunki projektu dotacyjnego. Warto wspomnieć również o tym, że dotację otrzymać można również na założenie spółdzielni socjalnej osób prawnych, więc szansę mają też organizacje pozarządowe, kościelne osoby prawne oraz przedstawiciele jednostek samorządy terytorialnego rozważający możliwość utworzenia spółdzielni.
       Na pytania dotyczące spotkania kierować można do pracowników Ośrodka Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu: ul. Związku Jaszczurczego 17 (pok. 30), tel. 55 235 33 88. Osoba do kontaktu: Justyna Ocalewicz, e-mail j.ocalewicz@eswip.pl.
      
Justyna Ocalewicz, OWIES Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama