UWAGA!

Dzień Seniora w Elblągu

Elbląg, Dzień Seniora w Elblągu
(fot. PS)

Śpiewy, uśmiechy, kolorowe parasolki, okrzyki radości i... srebrne włosy. W środę 1 października, po raz pierwszy w Elblągu, miały miejsce oficjalne obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Senioriadę 2008 swym występem uświetniła Barbara Książkiewicz.

Pomysł na pierwszą tego typu imprezę w naszym mieście zrodził się na jednym ze spotkań seniorów w Fundacji Elbląg. Na ulice naszego miasta, pod przewodnictwem Uniwersytetu III Wieku - organizatora Senioriady, wyszli członkowie z niemal wszystkich organizacji działających na rzecz osób starszych w Elblągu. Do obchodów przyłączyła się również młodzież, która w przebraniach i przy akompaniamencie bębnów towarzyszyła seniorom podczas przemarszu.
     - Szczerze mówiąc, jestem mile zaskoczony frekwencją - mówił Stanisław Puchalski z Fundacji Elbląg. - Nie spodziewałem się, że mimo deszczu tyle osób zdecyduje się wziąć udział w obchodach tego święta. Tak aktywna obecność seniorów motywuje, by tradycję obchodów kontynuować w kolejnych latach.
     Kolorowy pochód ulicami miasta poprzedziła zbiórka na Placu Słowiańskim, skąd około godz. 11.30 seniorzy przemaszerowali na Plac Kazimierza Jagiellończyka. Drugą część obchodów stanowiła uroczysta akademia w sali Centrum Kultury „Światowid”. Podczas gdy sala kinowa żyła występami artystycznymi seniorów i przedszkolaków, na korytarzach oglądać można było wystawę prac malarskich osób starszych oraz prace dziergane, wyszywane, klejone i lepione - czyli prezentację wszelkich form manualnych uzdolnień reprezentantów III wieku.
     Na zakończenie uroczystości charytatywnie wystąpiła Barbara Książkiewicz - elblążanka, laureatka wielu festiwali. Podczas recitalu zaprezentowała utwory wybrane z dwóch płyt „Świat jest teatrem” oraz „Zapach róż”. Nie zabrakło rytmów rumby, tanga i tematu miłości.
     
     Międzynarodowy Dzień Osób Starszych ustanowiony został 14 grudnia 1990 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dziś to święto staje się coraz częściej obchodzone również w wielu miastach Polski. Celem powołania tego dnia było zwrócenie uwagi na problemy dotykające seniorów oraz podkreślenie wartości, jakie wnoszą do ogółu społeczeństwa. Według ONZ za osoby starsze uznaje się ludzi w wieku powyżej 60. roku życia. Dane statystyczne pokazują, że w 1950 r. na świecie takich osób było ok. 200 milionów. Dziś ta grupa populacji liczy 500 milionów. Prognozy wskazują, że około 2020 r. liczba seniorów na świecie sięgnie 1 miliarda. Statystyczna długość życia w 2020 r. ma wynosić dla całego świata 73 lata.
     
     Senioriada 2008 dofinansowana została przez Fundację Elbląg z Funduszu Aktywności Seniorów, powstałego w ramach projektu „Barwy III wieku - wspieranie aktywności elbląskich seniorów”. Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej.
Jola Prokopowicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Są naprawdę wspaniali. Aktywni serdeczni i potrzebni. I jak widać nie potrzebują moherowych berecików.
  • Imprezka była super, chociaż nie jestem seniorką i dosyć dużo jeszcze mi brakuje, żeby nią zostać to na prawdę było na co popatrzeć. Bardzo mi się podobało. Seniorzy w naszym mieście na prawdę potrafią się dobrze bawić.
Reklama