UWAGA!

Dziś Boże Narodzenie

 
Elbląg, Dziś Boże Narodzenie
fot. Anna Dembińska, arch. portel

Boże Narodzenie to jedno z największych świąt chrześcijańskich. Obchodzone jest od IV wieku, by upamiętnić narodziny, nauczanie i przesłanie Jezusa Chrystusa. Świąteczny czas rozpoczyna uroczysta kolacja wigilijna i nocna liturgia, podczas której rozbrzmiewają kolędy.

Boże Narodzenie to jedno z najstarszych i największych świąt chrześcijańskich. Obchodzone jest od IV wieku, a najstarsze świadectwa mówiące o obchodzeniu rocznicy narodzenia Jezusa Chrystusa właśnie dnia 25 grudnia, zawarte są w chronografie rzymskim z 354 roku.
      Liturgia obchodów dzisiejszego święta jest upamiętnieniem dnia narodzenia Jezusa oraz uobecnieniem związanego z jego narodzeniem posłannictwa zbawczego. Za najważniejszą wytyczną w życiu każdego człowieka Chrystus uważał dwa przykazania miłości, które dosadnie rozbrzmiewają w Ewangelii św. Mateusza, gdzie odpowiadając faryzeuszom, które przykazanie jest najważniejsze i streszczając przy okazji obowiązki człowieka względem Boga i bliźniego Jezus mówił: «Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy» (Mt 22, 34-40). Na tych dwóch opiera się prawidłowy porządek świata. W nich znajduje się odpowiedź miłości, do której udzielenia powołany jest człowiek poprzez swoje działanie i zamysły serca. Szanować siebie i drugiego człowieka. Bez świadomości własnej tożsamości, nie jest możliwe właściwe postrzeganie świata i pojawiają się różnego rodzaju zakłóceniu w funkcjonowaniu społecznym, w relacjach, w rodzinie. Dobrze to rozumieli nasi przodkowie, którzy powszechnie stosowali w życiu regułę powtarzaną dziś jako przysłowie „Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe”. Niby to wymóg niewielki, a jednak nawet podczas rodzinnych spotkań wydaje się niejednokrotnie trudny do osiągnięcia…
      Pamiętając o wydarzeniu sprzed ponad 2 tysięcy lat tradycyjnie w dzień Bożego Narodzenia wiele osób udaje się do kościołów na świąteczną Mszę św. i oglądanie szopek. Najczęściej też w gronie rodzinnym spożywany jest świąteczny obiad.
      Drugiego dnia świąt wspominana jest postać diakona Sthepanosa, pierwszego męczennika, który w 36 roku n.e. został ukamienowany za wyznawanie wiary w nauczanie Jezusa Chrystusa oraz pełnienie posługi wobec chorych i ubogich. W dzień św. Szczepana rozpoczynał się tradycyjnie czas kolędowania, odwiedzin, poczęstunków i zabaw.
      Okres Bożego Narodzenia zamyka obchodzone 6 stycznia święto Trzech Króli. Cieszmy się tym czasem w gronie bliskich, spędzając go w miłej atmosferze, pełnej radości i miłości oraz wzajemnego szacunku. Niech ten wyjątkowy czas, pozwoli odpocząć od wysiłku i pośpiechu codzienności, pozostawiając dobre wspomnienia na przyszłość.

mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Wszystkim Elblążanom i Gościom dobrych Świąt!!! Bądźmy dla siebie mili - chociaż w te święta :-)
  • Trzask łamanego opłatka Mokrą ręką od łez wzruszenia biorę opłatek do ręki patrzę na stół pusty talerz znowu zabrakło czyjegoś głosu. Płoną świece cienie zmarłych krążą wokół nas patrzę na puste krzesło w podświadomości widzę drobną postać matki. Migają świece odurzający zapach choinki dopełnia całości słychać trzask łamanego opłatka i ciche życzenia. Widzę przeszklone oczy ściśnięte gardła powtarzają krótką formułkę życzeń tą samą od lat stół kusi swym wyglądem. Zamyślone postacie siadają do stołu Słyszę piękną kolędę, Wśród Nocnej Ciszy próbuję otworzyć usta lecz łzy nie pozwalają mi śpiewać. Kolorowe bombki wolniutko obracają się na gałązkach są piękne w kolorach tęczy widzę w nich odbicia naszych twarzy. Pod choinką kolorowe prezenty zmyślnie zapakowane kuszą swym wyglądem są tajemnicze i przyciągają nasz wzrok. Znowu przybył nam kolejny krzyżyk wieczerza rozwiązuje języki bicie serca zwalnia i daje się słyszeć cichy drżący śpiew kolęd. Dogasają emocje świece płoną migając słychać donośne bicie dzwonów to kolejna pasterka to kolejny rok. Henryk Siwakowski
  • Gwiazda płonie. Zapach żywicy drażni nos migają świece w salonie wonna choinka przyciąga wzrok na czubku gwiazda płonie. Przeszklone oczy ściśnięte gardła czuć wielkie podniecenie i nagle trzask łamanego opłatka jak zwykle co roku Boże Narodzenie. Życzenia pocałunki czasem płacz znowu zabrakło kogoś przy stole odeszła matka po niej ojciec a pusty talerz aż w oczy kole. Dwanaście potraw kusi swą wonią barszczyk z uszkami karp w galarecie a pod choinka leżą prezenty z niecierpliwością patrzy dziecię. Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi płyną przepiękne słowa kolędy pytają dzieci mamo droga a do Betlejem to którędy. Ściśnięte gardła w oczach łzy och jakże trudno śpiewać dziś smutek na twarzach choć bóg nam się rodzi i pod choinką smutny miś. Na niebie gwiazdy płyną kolędy świat pięknie ubrany w białą kołderkę jak okiem sięgnąć idą tłumy to dla dzieciątka na pasterkę. Już trzej królowie raźnie kroczą i godne dary niosą mu a my za głośno nie śpiewajmy nie budźmy go ze snu. Henryk Siwakowski.
  • Bóg się rodzi. Cicha i święta niezwykła noc słyszę upojne słowa kolędy pytają dzieci mamo droga a do Betlejem to którędy. Już na pasterkę ciągną tłumy i gwiazda Betlejemska jasnym blaskiem świeci wśród nocnej ciszy Jezus się rodzi radują się serca dorosłych i dzieci. Idą do szopy pastuszkowie anioły skrzydłami wskazują im drogę za nim podążają trzej królowie gdzie w żłobku leży dziecię ubogie. A w sercach radość jakże wielka przed nimi anioł trzyma w ręku lirę niosą dary dla Pana naszego złoto kadzidło i mirę. Maryja śpiewa lulaj że Jezuniu i Święty Józef jej wtóruje na lirach grają aniołowie moc truchleje lud się raduje. Chwała na wysokości narodził się Mesjasz Pan podnieś rękę Boże dziecię i błogosław wszystkim nam. Więc do szopy przybywajcie żeby złożyć pokłon mu lecz za głośno nie śpiewajcie by nie zbudzić go ze snu. Henryk Siwakowski
  • Jeszcze. Jeszcze słychać Maryjo twój śpiew lulajże Jezuniu i Gwiazda Betlejemska świeci w swej osnowie już idą by pokłon ci oddać o Panie z darami zmierzają trzej królowie. A ty goły leżysz w ubogiej stajence mateczka Ci śpiewa lulaj że Jezuniu moc świata truchleje krzyżują się ręce lśni Boska jasność w ubogiej stajence. Pastuszkowie przybywajcie na świat przyszedł Mesjasz Pan pokłon głową mu oddajcie i anieli grajcie nam. Niech śpiewają aniołowie i pasterze grajcie mu ale róbmy to tak cicho by nie zbudzić go ze snu. Henryk Siwakowski
  • Opłatka trzask Trzask opłatka łzy w oczach blaski choinki olśnienie ściśnięte gardła życzenia życzenia połączone z rodzinnym wspomnieniem Puste krzesło pusty biały talerz znowu zabrakło kogoś przy stole kolejna osoba odeszła na wieki i tylko w sercu kolejny kolec. Wonna choinka kusząca swym wyglądem i zapach żywicy uderza swą wonią cisza i zamyślenie przeszklone oczy przeciera ktoś mokrą dłonią. Słowa kolędy wśród nocnej ciszy śpiew echem wokoło się rozchodzi i radość w sercach spadają łzy radości powstańmy wszyscy Bóg nam się rodzi. W ubogiej stajence przyszedł na świat już trzej królowie hołd oddają mu a my śpiewajmy lulaj że Jezuniu nie budźmy go ze snu. Henryk Siwakowski.
Reklama