[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dziś Środa Popielcowa

Elbląg, Dziś wierni zbierają się w kościołach i posypują swoje głowy popiołem
Dziś wierni zbierają się w kościołach i posypują swoje głowy popiołem (fot. AD)

Wielkopostny rytuał posypywania głów popiołem został wprowadzony do liturgii ok. IV wieku. Do X wieku był on przeznaczony wyłącznie dla osób publicznie odprawiających pokutę. Obecnie obrzęd wraz ze słowami kapłana: „z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”, towarzyszącymi posypaniu popiołem, przypomina o przemijaniu życia.

Obrzędy Środy Popielcowej wyznaczają w tradycji chrześcijańskiej koniec zabaw i początek 40-dniowych przygotowań duchowych do świąt wielkanocnych. Według tradycji, po posypaniu głów popiołem średniowieczni pokutnicy musieli opuścić kościół, a jego progi wolno im było przekroczyć dopiero po spowiedzi wielkanocnej w Wielki Czwartek, który obchodzono jako dzień odpuszczenia grzechów i pojednania z Kościołem.
       Z czasem posypywanie głów popiołem powstałym z ubiegłorocznych palm wielkanocnych stało się obrzędem stosowanym wobec wszystkich wiernych jako znak pokuty i żalu za grzechy, o czym mają przypominać słowa: „z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Niekiedy zamiennie stosowane jest też wezwanie: „nawracajcie się i wierzcie w ewangelię”, które ma przypominać wiernym o konieczności poprawy i zmiany w swoim postępowaniu.
       W odpowiednim przygotowaniu do świąt wielkanocnych mają wiernym pomóc rekolekcje wielkopostne, które odbywają się w różnym czasie w zależności od parafii.
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama