UWAGA!

Elbląg - miasto (nie)przyjazne dzieciom?

 
Elbląg, Elbląg - miasto (nie)przyjazne dzieciom?
fot. AD

Wracamy do tematu „Dzieci w Elblągu”, który jest nadal bardzo istotny dla mieszkańców. Rodzice zastanawiają się, kiedy w Elblągu będziemy mieć więcej placów zabaw, czy mogą czuć się bezpiecznie na placach zabaw? Na te i inne pytania odpowiada Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego.

– Czy według Pana Elbląg jest miastem przyjaznym dla rodziców małych dzieci?
       – Na pierwsze pytanie niejako odpowiedziała Pani drugim, co trochę wskazuje na wywiad z tezą, niemniej jednak warto Elbląg porównać z innymi miastami powyżej 100 tys. mieszkańców. Nasze miasto ma podobną do miast tej wielkości ofertę w zakresie opieki przedszkolnej i oddziałów żłobkowych. W przedszkolach i szkołach realizowane są projekty unijne podnoszące jakość kształcenia. W miejskich instytucjach kultury, takich jak Biblioteka Elbląska, Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Centrum Sztuki Galeria EL, Elbląska Orkiestra Kameralna, realizowane są zajęcia, warsztaty dla dzieci z różnych grup wiekowych, w tym dla najmłodszych. Miasto na miarę swych możliwości stara się zapewnić małym mieszkańcom optymalne warunki do rozwoju.
      
       – Jednak nadal wydaje się, że sytuacja wygląda mało ciekawie. opóźniają się prace nad nowymi placami zabaw, a te, które są, często są zajmowane przez nastolatków popijających piwo. Nikt nie pilnuje też, by na placach zabaw nie palono papierosów, nie załatwiały się na nich psy i koty...
       – Jeżeli chodzi o place zabaw, to w budżecie miasta, konkretnie w Departamencie Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, są środki na budowę placu zabaw na terenie Parku Modrzewie. Ponieważ pierwszy przetarg na jego budowę, ogłoszony w połowie maja br., unieważniono, procedura przetargowa została powtórzona. Złożone w drugim przetargu oferty nie były kompletne i zawierały błędy rachunkowe. Zgodnie z ustawą Prawo Zamówień Publicznych oferenci zostali wezwani do uzupełnienia brakujących dokumentów i poprawienia błędów w terminie do dnia 26 sierpnia br. W najbliższych dniach złożone oferty zostaną poddane ocenie.
       Na każdym placu zabaw są tablice informujące o zakazie wprowadzania psów na plac zabaw. Niewłaściwe zachowanie osób przebywających na placach zabaw należy zgłaszać do Straży Miejskiej bądź na Komendę Miejską Policji z prośbą o interwencję.
       Straż Miejska w Elblągu w miarę posiadanych sił i środków w codziennej służbie stara się kontrolować miejsca zabaw dzieci – głównie pod kątem osób spożywających alkohol, jak i właścicieli zwierząt, którzy wyprowadzają je tam „za potrzebą”. Jednak ilość patroli, jakimi dysponuje Straż Miejsca – trzy do czterech na każdą zmianę, jak również ilość innych interwencji zgłaszanych do Straży i załatwianych przez strażników – ok. 50-60 dziennie, nie pozwalają na dostatecznie częste kontrole placów zabaw znajdujących się na terenie Elbląga. Większość interwencji dotycząca placów zabaw zgłaszana jest przez mieszkańców do dyżurnego Straży Miejskiej telefonicznie i wówczas na miejsce wysyłany jest patrol.
      
       – Czy może Pan wyjaśnić, dlaczego w ostatnich miesiącach całkowicie zlikwidowano plac zabaw na Dolince, usunięto nawet większość ławek? To było naprawdę fantastyczne, chętnie uczęszczane miejsce. Rozumiem, że brak jest środków, ale czy postawienie zjeżdżalni i huśtawki jest naprawdę takie drogie?
       – Park Dolinka jest pierwszym parkiem w Elblągu, na terenie którego zamontowano urządzenia zabawowe wykonane z drewna. Z uwagi na duże zużycie elementów w tych urządzeniach, a tym samym zagrożenie bezpieczeństwa użytkowników placu zabaw, podjęto decyzję o demontażu wszystkich urządzeń. W to miejsce przeniesione zostaną odnowione urządzenia zabawowe z Parku Modrzewie i jednocześnie ustawione ławki. Uwarunkowane to jest podpisaniem umowy z wykonawcą budowy nowego placu zabaw w Parku Modrzewie.
      
       – W poprzedniej rozmowie powiedzieli Państwo, iż amfiteatr na Dolince nie dostał dofinansowania z Unii, ale szukacie innych form dofinansowania. Czy udało się coś znaleźć?
       – Na rewitalizację amfiteatru miejskiego w Parku Dolinka złożono w ubiegłym roku wniosek o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013, ale nie otrzymał on dofinansowania. W budżecie miasta na 2011 r. nie przewidziano środków na tę inwestycję. Na chwilę obecną Miasto czeka na uruchomienie kolejnego konkursu w ramach Programu Polska-Rosja-Litwa, do którego planujemy aplikować z projektem modernizacji amfiteatru w Parku Dolinka.
      
       – Przejście się z wózkiem po Elblągu wymaga nie lada sprytu i nierzadko siły fizycznej. Schody, rozkopane ulicy, fatalne chodniki. Czy to się kiedyś zmieni? Mieszkańcy już mogli przeczytać, w poprzednim wywiadzie, że „dalsze remonty i przebudowy chodników będą wykonywane w ilości zależnej od posiadanych środków budżetowych na ten cel”. Czy mogą liczyć na konkrety? Szczególnie interesujące są ulice i chodniki przy szkołach i przedszkolach oraz placach zabaw. Nie wszystkie są bezpieczne i równe...
       – Dobry pogląd na działania dotyczące remontów dróg i chodników daje „Wieloletni plan inwestycyjny” w zakresie dróg publicznych. Dostępny jest on na stronach internetowych UM i wszyscy mieszkańcy mogą się z nim zapoznać. Jeżeli w tych zadaniach pada nazwa np. „Przebudowa drogi DW 503”, oznacza to, że oprócz jezdni będą wykonywane nowe chodniki i ścieżki rowerowe. Plan remontów na rok 2012 będzie znany po przedłożeniu Radnym propozycji planu budżetu na przyszły rok, co nastąpi w listopadzie 2011, i podjęciu uchwały. Potrzeb w zakresie remontów jezdni i chodników jest bardzo dużo, pełne rozeznanie w tym zakresie posiadamy, ale możliwości realizacyjne ograniczone są wysokością przeznaczanych na te zadania środków.
      
       – Proszę mi jeszcze powiedzieć, jeśli dziecko złamie nogę czy rękę na nierównym chodniku w Elblągu, rodzic ma prawo ubiegać się o odszkodowanie w UM?
       – Oczywiście decydujące jest tutaj, do jakiego podmiotu należy dany chodnik. Jeżeli chodzi o miasto, to informacje w sprawie odszkodowań OC od wielu lat – łącznie z możliwością pobrania druków – Urząd Miejski zamieszcza na swoich stronach internetowych.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Elbląg to jest miasto ale dla cwaniaków którzy pchają się na stołki. Nie szanuje się dzieci i ich dzieciństwa, młodzieży i dorosłych i ich godnego życia.
 • Elbląg to wieś dla ludzi zgrzybiałych, którzy cieszą się nawet z muzyki puszczonej w radiu; -D Tu nie ma pracy po prostu dno. ELBLĄG TO WIOSKA TYPOWO ŻYDOWSKA!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Aneta94Eg(2011-08-28)
 • Wszystkim nie jest przyjazne. Jak jest inaczej proszę jakieś przykłady
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  awator(2011-08-28)
 • Nowaczyk woli ładować kasę w śmieszną olimpię, wielki miłośnik piłki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  po-won(2011-08-28)
 • Mądrale z UM przyłączcie ten elblążek do Jegłownika i napewno będzie lepiej hehehehe!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  łącki(2011-08-28)
 • Przez kilkanascie lat rzadów Słoniny, Elbląg był miastem nieprzyjaznym mieszkańcom, chyba, że wąskiej grupie to na pewno, A jak będzie pod kierownictwem Nowaczyka, czas pokaże, na razie w praktyce jest podobnie,
 • poprzedni prezydent i jego ekipa nie rozumieli swojej służebnej roli wobec elblążan i zrażali nawet najbardziej spokojnych do Władzy. Nowy jest zbyt krótko by ocenić go obiektywnie, ale na pewno zaskakuje po tych 9 miesiacach na minus.
 • Bardzo dobrze, że zastanawiacie się nad placami zabaw dla dzieci, że jest ich za mało. Ale są miejsca w Elblągu gdzie decyzją wspólnoty mieszkaniowej nr 13 przy ulicy Lotniczej zlikwidowano plac zabaw dla dzieci, oraz ławeczki a w piaskownicy posadzono drzewo. A teraz dzieciarnia błąka się po klatkach schodowych i obrzeżach osiedla. Warto by się zastanowić także nad dziiećmi w trochę wyższym przedziale wiekowym np. od 7-14 lat, bo te to juąż wogóle nie mają gdzie się podziać za wyjątkiem klatek schodowych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  markon(2011-08-28)
 • Przecież prezydent elblaga juz rzadzi prawie rok i co do tej pory zrobił ??? W GUS mozna wyczytać że bezrobocie wzrosło, jaki i również emigracja ludzi za chlebem na Mazowsze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zasmucony_dzon(2011-08-28)
 • dzięki bogu, niech te patologiczne dzieci wychowują się w piwnicach!
 • A dlaczego zlikwidowano plac zabaw na Bulwarach? O tym nikt jakoś nie wspomni :
 • Zgadza się, niedawno zlikwidowano również plac zabaw na Bulwarze !!!!! Z tego co wiem na dzień dzisiejszy miasto nie planuje innego, nowego w jakiejś innej lokalizacji na Starówce. Faktem jest, że ten zlikwidowany był marny, ale był. .. Korzystały z niego nie tylko dzieci mieszkające na Starym Mieście ale również te który przyszły tu z rodzicami na spacer. Jest to duże przegięcie ze strony władzy i napewno taka sytuacja nie zachęca do odwiedzania tej części miasta bo dla dziecka żadnej atrakcji tam nie ma.
Reklama