UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elblaska młodzież głosuje

 
Elbląg, Elblaska młodzież głosuje
fot. nadesłana

III LO jest jedną z ponad 900 szkół, które włączyły się w zorganizowanie symulacji wyborów parlamentarnych w ramach programu edukacyjnego „Młodzi głosują”. Jego celem jest zachęcenie młodych ludzi do uczestnictwa w życiu publicznym, w tym do świadomego udziału w wyborach.

Wybory poprzedziła kampania profrekwencyjna. Uczennice klasy IIIb Magdalena Dębowska oraz Agnieszka Kurzwińska przygotowały dwa rodzaje plakatów, ulotki oraz przypominały klasom o nadchodzącym wydarzeniu. Wybranych zostało dziesięć najciekawszych punktów z programów wyborczych partii, aby uczniowie mogli zapoznać się z ich postulatami. Na terenie szkoły zostały rozwieszone plakaty oraz ulotki. Uczniowie byli zaskoczeni kampanią. Nie sądzili, że sprawa ich dotyczy. Uczestnicy projektu starali się przekonywać, jak ważna jest postawa społeczna i obywatelska oraz poczucie odpowiedzialności za otaczającą rzeczywistość poprzez uczestnictwo w życiu publicznym.

Ponadto we wrześniu uczniowie klasy IIIb Adrian Komoń, Jakub Hryciuk i Jakub Weis przeprowadzili w klasie pierwszej lekcję na temat wyborów. Maturzyści wyjaśnili znaczenie mechanizmów demokratycznych, omówili sposób przeprowadzania wyborów w Polsce, wyjaśniając m.in. komu przysługuje czynne, a komu bierne prawo wyborcze.

Wreszcie 7 października nadszedł dzień wyborów. W bibliotece szkolnej została utworzona specjalna komisja wyborcza, której zadaniem było czuwanie nad prawidłowym przebiegiem wyborów. W jej skład weszli: Jakub Skibiński (Ib), Wiktoria Czapiewska (IIIb), Wiktoria Mikulska (IIIb) oraz Kamila Mańkowska (IIIb).

Na kartkach wyborczych umieszczone były nazwy rzeczywistych komitetów biorących udział w wyborach powszechnych. Do udziału w wyborach zachęcani byli wszyscy uczniowie. Po głosowaniu sporządzono protokół zawierający informacje o wynikach i frekwencji. Dzięki podjętym działaniom zwiększyła się świadomość uczniów na temat procesu wyborczego.


       

Agnieszka Krzywdzińska, III Liceum Ogólnokształcące w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama