UWAGA!

Elblaska młodzież głosuje

 Elbląg, Elblaska młodzież głosuje
fot. nadesłana

III LO jest jedną z ponad 900 szkół, które włączyły się w zorganizowanie symulacji wyborów parlamentarnych w ramach programu edukacyjnego „Młodzi głosują”. Jego celem jest zachęcenie młodych ludzi do uczestnictwa w życiu publicznym, w tym do świadomego udziału w wyborach.

Wybory poprzedziła kampania profrekwencyjna. Uczennice klasy IIIb Magdalena Dębowska oraz Agnieszka Kurzwińska przygotowały dwa rodzaje plakatów, ulotki oraz przypominały klasom o nadchodzącym wydarzeniu. Wybranych zostało dziesięć najciekawszych punktów z programów wyborczych partii, aby uczniowie mogli zapoznać się z ich postulatami. Na terenie szkoły zostały rozwieszone plakaty oraz ulotki. Uczniowie byli zaskoczeni kampanią. Nie sądzili, że sprawa ich dotyczy. Uczestnicy projektu starali się przekonywać, jak ważna jest postawa społeczna i obywatelska oraz poczucie odpowiedzialności za otaczającą rzeczywistość poprzez uczestnictwo w życiu publicznym.

Ponadto we wrześniu uczniowie klasy IIIb Adrian Komoń, Jakub Hryciuk i Jakub Weis przeprowadzili w klasie pierwszej lekcję na temat wyborów. Maturzyści wyjaśnili znaczenie mechanizmów demokratycznych, omówili sposób przeprowadzania wyborów w Polsce, wyjaśniając m.in. komu przysługuje czynne, a komu bierne prawo wyborcze.

Wreszcie 7 października nadszedł dzień wyborów. W bibliotece szkolnej została utworzona specjalna komisja wyborcza, której zadaniem było czuwanie nad prawidłowym przebiegiem wyborów. W jej skład weszli: Jakub Skibiński (Ib), Wiktoria Czapiewska (IIIb), Wiktoria Mikulska (IIIb) oraz Kamila Mańkowska (IIIb).

Na kartkach wyborczych umieszczone były nazwy rzeczywistych komitetów biorących udział w wyborach powszechnych. Do udziału w wyborach zachęcani byli wszyscy uczniowie. Po głosowaniu sporządzono protokół zawierający informacje o wynikach i frekwencji. Dzięki podjętym działaniom zwiększyła się świadomość uczniów na temat procesu wyborczego.


       

Agnieszka Krzywdzińska, III Liceum Ogólnokształcące w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama