UWAGA!

Elbląski akcent na IV Kongresie Kobiet

 
Elbląg, Elblążanki na III Europejskim Kongresie Kobiet,
Elblążanki na III Europejskim Kongresie Kobiet, fot. nadesłana

Ponad stuosobowa grupa mieszkanek Elbląga i regionu weźmie udział w rozpoczynającym się w piątek, 14 września, w Warszawie IV Ogólnopolskim Kongresie Kobiet.

Lokalne działaczki i sympatycy stowarzyszenia mają w tym roku dodatkowy powód do satysfakcji: powierzono im organizację jednego z ponad 20 paneli dyskusyjnych towarzyszących kongresowi. „Elbląski” panel nosi tytuł „Osoby zależne i ich opiekunowie w życiu codziennym”. Spotkanie poprowadzi posłanka Elżbieta Gelert a swój udział w spotkaniu zapowiedzieli m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
      
       Doroczne wrześniowe wydarzenie zgromadzi w tym roku rekordową liczbę uczestników. Przez dwa kolejne dni, 14 i 15 września, w stolicy spotka się ponad 8 tys. kobiet z całej Polski. Na IV Ogólnopolski Kongres Kobiet do Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki przyjadą tradycyjnie przedstawicielki środowisk kobiecych z zagranicy, będą – też tradycyjnie – panowie sekundujący kobietom w ich działaniach. Będą także elblążanki, które z Kongresem Kobiet są od jego pierwszej edycji w roku 2009.
      
       – Wierzę, że kongres po raz kolejny pokaże, jak wiele zależy od nas kobiet – mówi Jadwiga Król, pełnomocniczka Kongresu Kobiet na Warmii i Mazurach, jedna z dwóch ( bok Danuty Tchorowskiej) elblążanek zasiadających w Radzie Programowej Kongresu Kobiet. – Od kilku lat staramy się ten ogromny potencjał, jakim jest kobieca solidarność, przełożyć na realne działanie, na konkretne „zmiany na górze”, takie które pomogłyby podnieść standard życia polskich kobiet. I takie właśnie przesłanie przyświecać będzie panelowi dyskusyjnemu, którego organizację powierzono elblążankom. Jestem oficjalną opiekunką tego panelu z ramienia Kongresu Kobiet.
      
       Panel nt. „ Osoby zależne i ich opiekunowie w życiu codziennym” będzie jednym z dwudziestu jeden, jakie zaplanowano na tegorocznym Kongresie Kobiet, a nieoficjalnie mówi się, że także jednym z najtrudniejszych merytorycznie. Spotkanie poprowadzi elbląska posłanka Elżbieta Geler, w Sejmie RP - członkini Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich oraz Komisji Zdrowia, w życiu zawodowym - wieloletnia dyrektor naczelna Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.
      
       Wśród uczestniczek „elbląskiego” panelu zasiądzie Agnieszka Kozłowska-Rajewicz Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania. Będzie elbląska psycholog i pedagog specjalny Małgorzata Zabiełło i Teresa Sławińska - mieszkanka wsi w województwie warmińsko- mazurskim. Obie panie na co dzień, choć w jakże różnych warunkach opiekują się niepełnosprawnymi członkami swoich rodzin. Udział w panelu prowadzonym przez elblążanki zapowiedzieli także m.in. Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz sekretarz stanu w ministerstwie pracy Jacek Męcina.
      
       Wśród tematów, jakie planujemy poruszyć na Kongresie Kobiet będą m.in.: potrzeba uzawodowienia opieki na osobami zależnymi, konieczność podniesienia wysokości świadczenia pielęgnacyjnego oraz stworzenie systemu, który umożliwiałby dzieciom niepełnosprawnym udział w turnusie rehabilitacyjnym pod opieką osobistego terapeuty.
      
       Wyjazd, prawie studwudziestoosobowej grupy elblążanek i mieszkanek okolicznych miejscowości na dwudniowy Kongres Kobiet w Warszawie stał się realny dzięki życzliwości Marszałka Województwa Jacka Protasa i Prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka. Serdecznie dziękujemy.
      
Anna Kowalska, Kongres Kobiet, Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Przychodzi baba do lekarza, a lekarz mówi - Ja też z PO.
  • entuzjazm tych działaczek( znowu lewica i PO-lewica) chyba tylko z powodu, darmowego wyjazdu( czyt. za pieniądze podatników) bo niczego od lat nie dokonały. A tak naprawdę jak nie wyjdzie w SLD, to gdzieś indziej, może się uda!O rodzinę Bożą się upominajcie, a w tym wszystko się zawiera! Feministkom- dziękuję i nigdy nie powierzyłabym im swoich spraw. to totalna pomyłka. A rząd najtragiczniejszy z dotychczasowych w Polsce olewa nas i was -totalnie. pozdrawiam zamiast robić spędy dajcie tą kasę na cele, o które, niby to walczycie. każdy grosz tym biednym się przyda. marnotrawicie pieniądze i nie rozeznajecie realiów- ten rząd szykuje zagładę słabym, biednym i niepełnosprawnym, przecież to widać jak na dłoni. NA CO LICZYCIE, szastając nadzieją oczekujących pomocy ludziom. Lepiej podzielić co się przetrwonić zdarzy, niż przetrwonić możliwość dzielenia tego co się jeszcze ma. Kongresem nikogo nie" nakarmisz".
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    refleksja(2012-09-14)
Reklama