UWAGA!

Elbląskie cmentarze (1)

Elbląg, Elbląskie cmentarze (1)

W przeddzień Dnia Wszystkich Świętych przypominamy historię elbląskich cmentarzy. W tej części prezentujemy największy - Dębica.

Cmentarz komunalny przy ul. Łęczyckiej, popularnie zwany Dębica funkcjonuje od 1974 r. Do 10 października tego roku pochowano na nim prawie 27,8 tys. osób.
     Na cmentarzu znajdują się dwa budynki przedpogrzebowe. W tzw. „starym” domu przedpogrzebowym w 2004 r. wyremontowano salę eksportacyjną, a w 2005 r. odnowiono jego elewację. W tym samym roku wyremontowano oświetlenie w najstarszej części cmentarza. W 2006 r. na terenie cmentarza wykonano prace mające na celu poprawę wyglądu miejsca modlitwy, prace objęły przede wszystkim renowację rzeźby Chrystusa Wychodzącego z Grobu. Odnowiona została też ściana, na tle której umieszczona jest rzeźba oraz ołtarz, który przystosowano do wysokości ołtarza mszalnego.
     W głównej alei najstarszej części cmentarza znajduje się kwatera przeznaczona na miejsce wiecznego spoczynku członków Koła Pionierów Elbląga - szczególnie zasłużonych pierwszych powojennych mieszkańców naszego miasta.
     Od 2000 r. cmentarz komunalny przy ul. Łęczyckiej jest rozbudowywany. Sukcesywnie przygotowywane są do użytku nowe kwatery przeznaczane pod groby. W lipcu 2006 r. na cmentarzu Dębica zapoczątkowano nową formę chowania osób zmarłych - oddano do użytku pierwsze dwa segmenty kolumbarium przeznaczonego do umieszczania w nim urn z prochami osób skremowanych. Każdy z dwóch segmentów kolumbarium posiada 12 nisz umożliwiających umieszczenie w każdej z nich dwóch urn z prochami. Budowa dalszych segmentów kolumbarium będzie kontynuowana w następnych latach.
     
     Materiał zawdzięczamy Joannie Tomczyk z Biura Prasowego Urzędu Miasta Elbląga.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama