UWAGA!

Elblążanie odkłamują historię

 
Elbląg, Piotr Opaczewski (na pierwszym planie) i Grzegorz Wołoszczak w mundurach sowieckich żołnierzy
Piotr Opaczewski (na pierwszym planie) i Grzegorz Wołoszczak w mundurach sowieckich żołnierzy (fot. Michał Skroboszewski)

Łubianka, Moskwa, 1944 rok. Kapitan NKGB (wywiadu wojskowego NKWD) Iwan Iwanowicz Karawajew otrzymuje rozkaz wyjazdu w okupowane jeszcze przez Niemcy Kieleckie i rozpracowania polskiego podziemia antykomunistycznego. Tak zaczyna się film „Bitwa pod Rząbcem - historia prawdziwa”. Wśród aktorów elbląscy rekonstruktorzy: Grzegorz Wołoszczak i Piotr Opaczewski. Byliśmy na planie filmowym w... Nowym Dworze Gdańskim. Zobacz zdjęcia.

- Gram kapitana Iwana Iwanowicza Karawajewa, dowódcę oddziału sowieckich skoczków spadochronowych, który ma za zadanie rozpoznać polskie podziemie niepodległościowe – mówi Grzegorz Wołoszczak, elbląski rekonstruktor i aktor-amator.
       Wczoraj ekipa filmowa kręciła pierwsze chronologicznie sceny filmu, kiedy to kpt. Karawajew na Łubiance otrzymał rozkaz penetracji polskiego podziemia. Kilkunastosekundowa scena pobytu sowieckiego kapitana w gmachu Łubianki była kręcona prawie trzy godziny. Wszystko w trosce o szczegóły, które mniej uważnemu widzowi mogą umknąć. - Mamy już nakręcone ponad 90 procent zdjęć. W przypadku historii rekonstruktorzy są bardzo wrażliwi na temat szczegółów; pagony, guziki, one faktycznie wyglądają tak jak w latach czterdziestych – mówi Krzysztof Dziewięcki, reżyser filmu „Bitwa pod Rząbcem. Historia prawdziwa”.
       Rolę Łubianki w filmie pełni... Żuławski Ośrodek Kultury w Nowym Dworze Gdańskim.
       - Budynek Żuławskiego Ośrodka Kultury został wybudowany w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Mieścił się tutaj dom wspólnoty niemieckiej. Nie trzeba było tu nic zmieniać, więc się nie zmieniało, wszystko było idealne na potrzeby filmu – mówi Monika Jastrzębska-Opitz, dyrektor ŻOK.
       Jak ważne są szczegóły, świadczą dyskusje na planie filmowym: o tym jak mógł się zachowywać oficer NKGB w stosunku do podwładnych, jakich słów używał. Aktorzy odgrywający role Rosjan również mówią po rosyjsku. Jednego z sowieckich żołnierzy gra Piotr Opaczewski z Elbląga. - Źle się czuję w sowieckim mundurze, ale ktoś musi grać tego „złego” - pan Piotr z humorem podchodzi do swojej roli.
       Szansę na debiut na dużym ekranie otrzymał też nasz redakcyjny fotoreporter Michał Skroboszewski. Wcielił się w rolę żołnierza, wychodzącego z gmachu Łubianki. - Propozycja pojawiła się w ostatniej chwili, już na planie. Dostałem sowiecki mundur i debiut filmowy mam już za sobą. Moja rola uwiarygadniała gmach Łubianki jako miejsce „tętniące życiem” – śmieje się Michał.
       Główne zdjęcia zostały nakręcone w skansenie w Tokarni (świętokrzyskie). Tam odbywa się główna akcja filmu: porwanie przez oddział kpt. Karawajewa patrolu Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych oraz bitwa pomiędzy oddziałami komunistycznymi a Brygadą Świętokrzyską NSZ. - Chcemy odkłamać propagandę komunistyczną, która przez lata zasiała niewiedzę wśród ludzi, którzy nadal żyją w zakłamanej wersji historii – mówi reżyser filmu.
       Podczas wizyty w Rząbcu aktorzy i realizatorzy filmu spotkali się z kultem poległych w bitwie żołnierzy sowieckich i żołnierzy Armii Ludowej. W tej miejscowości do tej pory stoi pomnik z napisem „W tych lasach w dniu 8 IX. 1944 r. oddziały Armii Ludowej i partyzantów radzieckich zostały podstępnie napadnięte przez wysługujących się hitlerowskiemu okupantowi zbirów NSZ-kich Bohuna...” . Realizatorom filmu udało się dotrzeć do bezpośrednich świadków tamtych wydarzeń. Jeden z nich także wystąpi w tym fabularyzowanym dokumencie. Oprócz rekonstruktorów z całej Polski wystąpi też m.in. kpt Stanisław Turski – żołnierz Brygady Świętokrzyskiej, publicysta Leszek Żebrowski oraz dr historii Tomasz Ossowski.
       - W Świętokrzyskiem przed wojną nie było żadnych tradycji komunistycznych. Kpt. Karawajew rozbudował swój oddział skoczków i rosyjskich dezerterów z SS pacyfikujących kieleckie wsie. Przed bitwą połączyli się z oddziałem Armii Ludowej. Podczas starcia zostali wzięci do polskiej niewoli – mówi Krzysztof Dziewięcki.

  Elbląg, Elblążanie odkłamują historię
(fot. MS)


       W samej bitwie ok. 700 żołnierzy brygady pokonało oddziały komunistyczne liczące około 200 osób. W walce zginęło 30 komunistów, po stronie NSZ nie było zabitych. Raporty Brygady wspominają o rozstrzelaniu 4 żołnierzy AL, którym udowodniono działalność o charakterze bandyckim i skazano na karę śmierci w wyniku postanowienia sądu wojennego. 13 AL-owców na ochotnika wstąpiło do Brygady, resztę wziętych do niewoli wypuszczono. Przetrzymywani w niewoli SS-mani i skoczkowie sowieccy próbowali uciec, w wyniku czego wywiązała się chaotyczna strzelanina, podczas której, zgodnie z raportami Brygady, zdołało zbiec kilku Rosjan. Zginęło także trzech żołnierzy Brygady, a trzech zostało ciężko rannych. 
       Producentem filmu jest Fundacja „Odzyskajmy Naszą Historię”, której celem jest przedstawianie prawdziwej wersji zdarzeń z okresu II wojny światowej i lat powojennych. Film uzyskał dofinansowanie z Urzędu ds. Kombatantów. - Część kosztów wyłożyli też realizatorzy filmu i osoby prywatne – mówi Grzegorz Wołoszczak.
       Premiery możemy spodziewać się pod koniec roku. Film będzie dostępny w internecie, realizatorzy planują też pokazy w szkołach i ośrodkach kultury.
      

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Brawo Grzegorz!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  7
  Basenji(2016-10-26)
 • Brawo Grzogorz i Opacz i reżyser też;-)
 • Dlaczego Polacy obchodzą się ze swoją historią gorzej niż jak ostatni cham wobec dziewczyny z domu publicznego. Każda rządząca partia nagina historię Polski do swoich bieżących potrzeb i wymusza mocno zafałszowaną wersję, która co kilka lat ulega radykalnej zmianie. W Polsce każdy ludobójca mający na sumieniu samozwańcze mordy na kobietach i dzieciach może doczekać się rehabilitacji i odznaczeń państwowych. Nie podoba mi się takie traktowanie historii.
 • Pisz o konkretach i faktach a nie o mglistych domysłach, teoriach, nie wiadomo kogo i co masz na myśli a to też nie pomaga prawdziwej historii.
 • A co to jest PRAWDZIWA HISTORIA? Poprezedniku, nie ma prawdziwej/nieprawdziwej historii, są tylko różne jej interpretacje. .. Głosuj dalej na PIS, wiele zrozumiesz. ..
 • O. K. Projekt napisania ujednoliconego podręcznika historii Europy i zatwierdzenie tego podręcznika jako obowiązującego we wszystkich państwach UE zawsze był torpedowany przez polskie delegacje. Zdaniem kolejnych ekip historia nie powinna być obiektywna tylko powinna być propagandowym narzędziem w wychowaniu patriotycznym. (źródło "Dziennik Telewizyjny")
 • O to coś o przodkach członków PO, Nowoczesnej i portelu
 • Rosyjscy dezerterzy z SS !. To całkiem nowa historia tej zbrodniczej organizacji. Trzeba jeszcze dodać, w filmie i nowo pisanej historii, że NSZ to podziemie walczące o wolność Polski u boku faszystowskich Niemiec. Historia prawdziwa to wciągnięcie w zasdzkę i wybicie polskich "bandytów" z AL i rosyjskich spadochroniarzy. Wraz z nadejściem frontu bohaterowie Brygdy Świetokrzyskiej NSZ wycofali się z kieleckiego razem ze swoimi mocodawcami spod znaku swastyki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  3
  Historykamator(2016-10-26)
 • Ludzie, takich PIERDÓŁ nie można czytać. O PISANIU ich nie piszę:))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  LaLaniunia(2016-10-26)
 • Jabłonowska, redaktorką zwana (samozwana!!!), CENZURUJE wpisy!!!!! I to się nazywa WOLNE MEDIA. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  BigNikt(2016-10-26)
 • @JarekK - Interpretacja może dotyczyć utworów muzycznych, ilu artystów tyle wykonań, histori to nie dotyczy bo było by to tylko jej naginanie i wypaczanie, prawdziwa historia jest tylko jedna, to niezbite fakty i jej sie nie zmieni, nie ubliżaj mi od wyznawcy PiS -u bo nim nie jestem !
 • Brawo Panowie. Gratuluję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  Józef_P.(2016-10-26)
Reklama