UWAGA!

Elblążanki z wizytą w Europarlamencie

 

Wkrótce kolejny, elbląski Kongres Kobiet. Będą ciekawe tematy, pojawią się niecodzienni goście. Tymczasem elbląskie kongresowiczki zwiedziły na zaproszenie europosłanki Danuty Huebner Parlament Europejski w Brukseli. Zobacz zdjęcia. Przywiozły ze sobą niezapomniane wrażenia.

– Pani europoseł Danuta Huebner zawsze pamięta o nas, elblążankach i dostrzega naszą rosnącą siłę w Kongresie Kobiet – mówi członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet Jadwiga Król, dzięki której elbląskie kobiety są na kongresie tak bardzo widoczne. – Już po raz drugi zostałyśmy wyróżnione i zaproszone do Brukseli. Przed nami październikowy Kongres Kobiet. Czeka nas wiele pracy.
       Na lokalnym Kongresie Kobiet, który odbędzie się 17 października w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, spodziewamy się nie byle jakich gości: prezydentowej Anny Komorowskiej, Henryki Bochniarz, Magdaleny Środy i Kazimiery Szczuki.
      
       W Brukseli
      
Z kolei w ostatnich dniach (od 28 września do 2 października) dziesięć kobiet z elbląskiego Kongresu Kobiet na zaproszenie europosłanki Danuty Huebner miało przyjemność zwiedzić Parlament Europejski w Brukseli. Oprócz parlamentu elblążanki zwiedziły także brukselską starówkę i leżącą nieopodal, przepiękną Antwerpię.
       Podczas interesującego wykładu o instytucjach UE, wygłoszonego zresztą przez elblążanina Leszka Gasia, pracownika działu wizyt dyrekcji ds. komunikacji w Parlamencie Europejskim, elbląskie kobiety zaznajomiły się z tajnikami funkcjonowania parlamentu. Obradujące w stolicy Europy komisje parlamentarne zajmują się obecnie m.in. wielką reformą polityki rolnej, tj. nowelizacją prawa rolniczego, przyznaniem nagrody im. Sakharova (nagroda przyznawana organizacjom walczącym o prawa człowieka i obronę demokracji) oraz bezpieczeństwem obywateli Unii Europejskiej. Jeśli idzie o tę ostatnią kwestię, Parlament Europejski, stojąc po stronie swych obywateli, stara się walczyć z rosnącą falą prób inwigilacji ze strony amerykańskiej. W kwestii naruszeń ochrony danych jest bardzo bezwzględny.
       Kolejną sprawą, którą parlament się dziś zajmuje, jest ustalenie budżetu na rok 2014, który opiewa na kwotę 140 mld euro rocznie.

 


       Trochę inaczej
      
– W parlamencie nie ma walki czy agresji politycznej, do jakiej przyzwyczajeni jesteśmy w naszym kraju – mówi urzędnik Parlamentu Europejskiego Leszek Gaś. – Pracuje się tu o wiele spokojniej. Nie ma podziału na koalicję i opozycję. Nie wykrzykuje się tu pustych haseł, a działa się konkretnie, merytorycznie. Boleją nad tym dziennikarze, mówiąc, że tu jest nudno, że nic ciekawego się tu nie dzieje – dodaje nasz krajan.
       W Parlamencie Europejskim zasiada 33 proc. kobiet, podczas gdy w polskim jest ich zaledwie 18 proc. Elblążanki ucieszył z pewnością fakt, iż udział kobiet w Parlamencie Europejskim na różnych stanowiskach ciągle rośnie.
       Podczas spotkania ze swoim krajanem elblążanki mogły się dowiedzieć, jaką drogę trzeba pokonać, by znaleźć zatrudnienie w Parlamencie Europejskim (a jest to droga dość wyboista, choć nie niemożliwa do pokonania) oraz dlaczego jego siedzibą oprócz Brukseli jest także Strassburg.
       Po interesującym wykładzie elbląskie kobiety zwiedziły pomieszczenia i zakamarki parlamentu oraz biuro europosłanki Danuty Huebner, by wieczorem spotkać się z nią na uroczystej kolacji.
      
       Dom Polski Wschodniej
      
W ostatnim dniu wizyty elblążanki zwiedziły Dom Polski Wschodniej, wspólne przedstawicielstwo regionów Polski Wschodniej w Brukseli, powstałe na mocy porozumienia między województwami lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Do zadań Domu należy m.in. promowanie Polski Wschodniej w Brukseli, reprezentowanie interesów regionów przed instytucjami europejskimi oraz monitorowanie działań podejmowanych przez instytucje europejskie w sprawach ważnych z punktu widzenia interesów regionów.
       Przed elblążankami przygotowania do październikowego elbląskiego kongresu, który zapowiada się bardzo ciekawie. Będą fajne tematy, niecodzienni goście i mnóstwo innych atrakcji. Więcej na ten temat już wkrótce.
      
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama