UWAGA!

eWUŚ nas obsłuży od stycznia

Testy wprawdzie nadal trwają, ale już od stycznia system ma weryfikować nawet milion uprawnień do bezpłatnej opieki zdrowotnej dziennie. Już od 1 stycznia u lekarza czy w przychodni, gdzie dotychczas pokazywaliśmy druk RMUA, czy np. legitymację emeryta lub rencisty, teraz będziemy podawać numer PESEL i okazywać dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy). A co zrobić, gdy system nie potwierdzi naszego prawa do świadczeń?

eWuś, czyli Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców to system umożliwiający natychmiastowe (w ciągu 3-4 sekund) potwierdzenie prawa pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Informacje zgromadzone w systemie są aktualizowane codziennie według danych otrzymywanych m.in. z ZUS i KRUS i przedstawiają stan uprawnień pacjenta w dniu, w którym dokonano sprawdzenia.
      
       Jak potwierdzić swoje prawo do świadczeń?
       Od 1 stycznia 2013 r. wystarczy, podać w rejestracji swój numer PESEL i potwierdzić swoją tożsamość jednym z wymienionych dokumentów: dowodem osobistym, paszportem albo prawem jazdy, a w przypadku dzieci objętych obowiązkiem szkolnym, do ukończenia 18. roku życia – aktualną legitymacja szkolną.
      
       Co mam zrobić, jeżeli NFZ nie potwierdzi uprawnień do świadczeń, a wiemy że mamy do nich prawo?
       Jeżeli NFZ nie potwierdził uprawnień, a wiemy, że mamy do nich prawo, można je potwierdzić poprzez:
       - przedstawienie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń,
       - złożenie pisemnego oświadczenia o przysługującym mu prawie do świadczeń i okazanie dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy albo legitymacji szkolnej w przypadku osoby, która nie ukończyła 18. roku życia. Jeśli oświadczymy nieprawdę, zostaniemy obciążeni kosztami usługi medycznej.
      
       Tylko 7 dni na zgłoszenie narodzonego dziecka do ubezpieczenia.
       Od 1 stycznia 2013 r. każda osoba ubezpieczona, ma obowiązek poinformować swojego płatnika składek (np. pracodawcę) o członkach swojej rodziny, których należy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego, np. nowo narodzonego dziecka. Według ustawy jest na to tylko 7 dni od dnia narodzin nowego członka rodziny.
       Kiedy zmieniasz pracodawcę, poinformuj nowego, że masz członków rodziny, których należy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego…
       …bo osoby które zgłosiłeś wcześniej nie są już ubezpieczone. System działa tak, że jeżeli zostałeś wyrejestrowany z ubezpieczenia zdrowotnego – twoje dziecko także. Nie wystarczy więc, że już raz dzieci zostały zgłoszone.
       W sytuacji, gdy żaden z rodziców nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego lub nie jest osobą uprawnioną do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie np. pracy na własny rachunek, ubezpieczenia dobrowolnego lub pracy wykonywanej z tytułu przepisów o koordynacji, zgłosić wnuka do ubezpieczenia zdrowotnego może dziadek lub babcia.
       W przypadku, kiedy dziecko do 18 roku życia nie jest członkiem rodziny osoby ubezpieczonej, za jego leczenie zapłaci budżet państwa. Tylko wtedy jednak, gdy dziecko jest obywatelem polskim.
       I choć Minister Cyfryzacji zapewnia, że wszystko działa sprawnie, weryfikację – jak zawsze – przeprowadzi codzienność, która dopadnie nas w kolejkach do rejestracji już 1 stycznia, czyli za niespełna 2 tygodnie…
      
       Źródło: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
      
oprac.mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • czyli pójdziemy po pierwszym do lekarza a w rejestracji jakaś ewuś powie nam-poproszę pięć zaświadczeń z dwudziestoma pieczątkami bo jest awaria systemu :) samo życie. ..
 • Witam serdecznie. Jestem Ewa, dla przyjaciół Ewuś i chciałam oświadczyć wszem i wobec, że nie mam, nie miałam i nie będę miała nic wspólnego z bałaganem, który niewątpliwie nastąpi. .. .. :)
 • a dlaczego pani z rejestracji ma mieć dostęp do moich danych?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  xhjmdtj(2012-12-19)
 • a w sumie to i tak ma i zna moje choroby itp. bo bardzo ją moja osoba interesuje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sytkdu(2012-12-19)
 • Ja też jestem Ewuś, i nie obsłużę. .. :)))Ale wiem, że to działa!
 • Widze, ze strach przed nowym Was nie ominal. Moze nie powinnam tego kwestionowac, bo zyje za granica i nie znam polskiej codziennosci rownie dobrze, jak Wy, ale moge Was zapewnic, ze od lat posiadam moja "elektroniczna ksiazeczke zdrowia", czyli tak zwana karte "Vitale" i jestem z tego systemu bardzo zadowolona. Ona bardzo ulatwia zycie i jak do tej pory nie mialam klopotow z powodu moich danych, do ktorych dostap ma kazdy lekarz. W koncu to po to, by dbal on o moje zdrowie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Alicencja(2012-12-19)
 • Tego na pewno nie widzieliście, tego nie ma w polsce, możecie o tym zapomnieć wpiszcie sobie w google: nie graj z kura w bilarda
 • Dzięki, Alicencja. Choć jeden głos normalnego człowieka, pośród elblongow, co tylko krzycza narzekają i piją browara pod kioskiem.
 • ". .. weryfikować nawet milion uprawnień do bezpłatnej opieki "- Rozwaliło mnie i pozamiatało. .Na cholere robie przelew na konto 52 każdego 15-stego. Skoro opieka jest bezpłatna.
 • no tak niedlugo bedziemy jezdzic na wode itd Zamiast lepiej, to gorzej Te Panie w Sluzbie Zdrowia straca posady, bo Ewus, itp zastapia Dajcie prace
Reklama