UWAGA!

Garść porad na weekend

Elbląg, Garść porad na weekend

Długi majowy weekend to czas wzmożonych wyjazdów. To również czas sprzyjający złodziejom, włamywaczom i oszustom. Policjanci radzą, by być czujnym i ostrożnym.

Aby nie paść ofiarą przestępstwa należy przestrzegać kilku zasad dotyczących zabezpieczenia mieszkania przed wyjazdem na święta.
     - Jeżeli wyjeżdżasz poproś zaprzyjaźnionego sąsiada lub członków rodziny, aby zaopiekowali się twoim mieszkaniem i stwarzali pozory pobytu właściciela, np. otwierając okna na jakiś czas, włączając wieczorem światło - radzą policjanci. Pamiętajmy o tym, by na wycieraczce nie leżały gazetki reklamowe, ponieważ jest to znak dla złodzieja, że w mieszkaniu nikogo nie ma.
     Należy także zamknąć wszystkie okna i drzwi, jak również zakręcić zawory z wodą i gazem. Jeżeli jest to możliwe odłączyć także bezpieczniki.
     - Jeżeli przechowujemy na balkonie rowery, należy je zabezpieczyć w pomieszczeniu - zwracają uwagę policjanci.
     Jeżeli jednak - mimo zastosowania środków ostrożności - po powrocie stwierdzimy, że do naszego mieszkania ktoś się włamał należy natychmiast powiadomić policję i niczego nie dotykać.
     Policjanci apelują również do wszystkich, którzy na okres świąteczny pozostają w domu.
     - Zwróćcie uwagę na to, co dzieje się wokół, np. czy w klatce schodowej nie kręcą się obce osoby lub czy ktoś nie próbuje otwierać drzwi sąsiada, który wyjechał na weekend - radzą policjanci. - W takich sytuacjach należy natychmiast dzwonić na policję, nr 997.
     
     Samochód
     Pamiętajmy także o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy go zawsze w miejscach dobrze oświetlonych, blisko ulicy i w miejscach ogólnie dostępnych. Korzystajmy z parkingów strzeżonych. Sprawdźmy czy pozamykaliśmy okna i drzwi. Włączmy autoalarm. Lepiej jest również nie zostawiać na widocznym miejscu w samochodzie wartościowych przedmiotów np. telefonu, radia, zaś torby i bagaże należy schować do bagażnika.
     Złodzieje wykorzystują różne metody, by ukraść auto, np. na "stłuczkę" i mają różne sposoby, by zmusić kierowcę do zatrzymania się. Robią to najczęściej w miejscach odludnych, dlatego należy być czujnym.
     
     Podróż
     Podczas podróży środkami komunikacji typu autobus czy pociąg, należy strzec swojego bagażu, nie pozostawiać go bez opieki. Należy także uważać na kieszonkowców.
     - Podczas zakupu biletów demonstrowanie zawartości portfela jest niewskazane - radzą policjanci. - Złodzieje obserwują podróżnych i wybierają osobę, którą chcą okraść. W przedziale lepiej nie zostawiać swoich bagaży bez opieki oraz uważać na natrętnych współpasażerów.
     Szczególną uwagę należy zwrócić podczas wysiadania i wsiadania oraz w korytarzu pociągu. Jeśli poczujemy, że wokół nas robi się tłoczno należy wzmóc czujność. „Sztuczny tłok” to jedna z ulubionych metod pracy kieszonkowców.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama