UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Goście z Toledo w SP 21

 
Elbląg, Goście z Toledo w SP 21
fot. nadesłane

Ponad rok temu Szkoła Podstawowa nr 21 nawiązała współpracę z Colegio de San Bautista z Toledo w Hiszpanii. W czerwcu tego roku miała miejsce pierwsza wizyta nauczycieli i dzieci z Hiszpanii w Elblągu.

Szkoła z Toledo ma tradycje sięgające jeszcze epoki średniowiecza. Jej założycielem był Juan Pardo de Tavera, a architektem wnętrz Bartolomé Bustamante, który studiował pod okiem Michała Anioła w Rzymie.
       Współpraca szkół zaczęła się od wymiany listów, widokówek i informacji między uczniami obu szkół. Wkrótce po tym narodził się pomysł współpracy.
       Pierwszego dnia wizyty Hiszpanów po uroczystym powitaniu odbyły się  zajęcia integracyjne, podczas których dzieci poznawały się wzajemnie. Goście mieli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej o dawnym i współczesnym Elblągu, przygotowanej przez naszych uczniów. Następnie odwiedzali klasy i rozmawiali z naszymi uczniami w języku angielskim i hiszpańskim. Na ręce dyrektora szkoły, Edwarda Pietrulewicza, goście przekazali upominek w postaci tradycyjnego, ręcznie malowanego, inkrustowanego złotem  talerza z wizerunkiem miasta Toledo, album o Madrycie i Toledo oraz tradycyjne toledańskie przysmaki z marcepana.
        Podczas tygodniowego pobytu Hiszpanie wraz z grupą uczniów naszej szkoły zwiedzili Elbląg, Malbork, Frombork. Ponadto odwiedzili Gdańsk, Sopot i Krynicę Morską.
       Cała wizyta przyniosła mnóstwo pozytywnych emocji. Podczas wycieczek, wspólnie wykonywanych zadań oraz zabawy nawiązały się nowe przyjaźnie, a dzieci miały okazję szlifować swój angielski i hiszpański. Ostatniego dnia wizyty, uczniowie wspólnie wykonywali projekty w języku angielskim dotyczące Polski i Hiszpanii.
       Teraz z niecierpliwością czekamy na naszą wizytę w Toledo... w przyszłym roku. Nauczyciele i uczniowie obu szkół są w stałym kontakcie za pośrednictwem poczty elektronicznej i komunikatorów internetowych.
       Językami współpracy między szkołami są język angielski i hiszpański. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 mogą poznawać język hiszpański w ramach dodatkowych zajęć prowadzonych w klasach I – VI. Znajomość tych dwóch języków powoduje, że świat staje otworem, a rozwijanie wiedzy na temat różnorodności kultur i tradycji jest ciekawym doświadczeniem dla naszych uczniów. W naszej szkole prowadzone są zajęcia językowe w zwiększonym wymiarze godzin w klasach , w których z powodzeniem realizowana jest innowacja pedagogiczna „Języki oknem na świat”. Dzięki tej współpracy mamy możliwość promowania naszej szkoły w mieście i regionie oraz w skali międzynarodowej.
      
Edyta Lichacz, Małgorzata Dejewska, SP 21
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • To wszystko zawdzięczamy naszemu wspaniałemu dyrektorowi Panu Edwardowi Pietrulewiczowi. Pozdrowienia dla całego grona pedagogicznego. Wspaniały przykład dla innych. Pozdrowienia. BS.
 • Ten wpis powyżej to najwyższej klasy wazelina. Gratuluję dyrektorze ! Niech pan dyr. pamięta o specjalnym dodatku motywacyjnym !!!
 • Ponieważ wymieniono mnie z imienia i nazwiska, czuję się w obowiązku odpowiedzieć. Głównym inicjatorem i organizatorem współpracy SP21 ze szkołą w Hiszpanii była Pani Edyta Lichacz. To właśnie pani Lichacz przy dużej pomocy grona pedagogicznego zaopiekowała się grupą dzieci i wychowawców ze szkoły w Toledo. Moim zadaniem jest kierowanie szkołą w taki sposób, aby zapewnić jak najlepsze warunki, i motywować uczniów i nauczycieli do pracy. Uznałem pomysł współpracy za bardzo dobry element podnoszący jakość kształcenia języków obcych i poznawania innych narodów. Dzięki wymianie dzieci w praktyce mogły potwierdzić znajomość języka angielskiego i hiszpańskiego. Wnioskiem, do którego same doszły, jest konieczność poznania języków obcych. Znajomość języka to lepszy start w dorosłość, to pełnoprawne uczestnictwo w życiu zjednoczonej Europy. Takich absolwentów staramy się wykształcić. Jeszcze raz chciałbym podkreślić, cała zasługa należy się Pani Edycie Lichacz - nauczycielce języka angielskiego i języka hiszpańskiego w SP21,nauczycielom języków obcych, wychowawczyni klasy Vd, i rodzicom dzieci goszczących dzieci, dyrekcja szkoły tylko wspierała Jej działania. Z poważaniem Edward Pietrulewicz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Edward Pietrulewicz(2012-06-28)
 • Super !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mama ucznia Sp21(2012-06-28)
 • Dyrektor Edward na Prezydenta, to przecież dzięki niemu co kilka dni mamy wspaniałe relacje z pracy szkoły.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Niech nam żyje Dyrektor Edward(2012-06-29)
 • Oj czyżby ktoś zazdrościł ?
 • Dyrektor w szkoły może ją pięknie promować, może też zniszczyć dzieło poprzedniego dyrektora. Dyrektorzy kochajcie swoje szkoły a nie tylko siebie !
Reklama