UWAGA!

Grekokatolicy budują świątynię

 Elbląg, Cerkiew w trakcie budowy
Cerkiew w trakcie budowy (fot. Witold Sadowski)

Idea powstania nowej świątyni pojawiła się już czternaście lat temu, ale jej budowa idzie powoli. - Budujemy z własnych środków, z datków, które otrzymujemy od parafian, takich, którzy teraz mieszkają na przykład w Kanadzie i tych stąd - wyjaśnia ks. Andrzej Sroka, proboszcz greckokatolickiej parafii św. Jana Chrzciciela. 

Grekokatolicy w zabytkowej kaplicy przy ul. Traugutta modlą się od 1984 r. Wtedy to otrzymali ją na własność. Jednakże 14 lat temu pojawiła się idea, aby zbudować cerkiew, która wyglądem będzie przypominała te, w jakich modlili się przodkowie elbląskich parafian. Od tego czasu zbierane są datki, które świątynię pomogą zbudować. W 2006 r. udało się nabyć plac przy ul. Traugutta, a pieć lat później rozpoczęła się budowa. 
       - Widać już zarys kopuły, myślę, że pokryjemy ją do końca roku. Na jej szczycie pojawi się krzyż. Trudno jednak powiedzieć, kiedy budowa się skończy - mówi ks. Andrzej Sroka. - Nie otrzymujemy żadnych zewnętrznych środków, wszystko to datki od parafian. W czterech parafiach rzymskokatolickich - św. Brunona i św. Rodziny, a także w Tolkmicku i w Nowicy księża zbierali środki na budowę naszej świątyni, to bardzo miły gest. 
mw

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama