UWAGA!

Grudzień’70 w Elblągu. Od pół wieku pamiętamy!

 Elbląg, Złożono wiązanki i zapalili dziś rano znicze na grobach elblążan, którzy polegli w grudniu 1970 roku
Złożono wiązanki i zapalili dziś rano znicze na grobach elblążan, którzy polegli w grudniu 1970 roku

W tym roku mija 50. rocznica masakry grudniowej, która rozegrała się na Wybrzeżu, także w Elblągu. Choć to okrągła rocznica, to z konieczności wynikającej ze stanu epidemiologicznego, obchody odbywają się w ograniczonym zakresie. Te dramatyczne wydarzenia tkwią jednak w zbiorowej świadomości elblążan, a hołd ofiarom masakry grudniowej oddają również władze samorządowe.

Na grobach


       Witold Wróblewski prezydent Elbląga, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Adamowicz, w imieniu przewodniczącego Rady Antoniego Czyżyka, a także Artur Zieliński sekretarz miasta złożyli wiązanki i zapalili dziś rano znicze na grobach elblążan, którzy polegli w grudniu 1970 roku. Wszyscy trzej elblążanie spoczywają na cmentarzu Agrykola. W jednej alejce znajdują się groby Waldemara Rebinina oraz Zbyszka Godlewskiego, na temat którego powstała słynna "Ballada o Janku Wiśniewskim". W innej części cmentarza leży poległy w Elblągu Marian Sawicz. Wszystkie groby oznaczone są symbolem "1970 Grudzień".

 

Wystawa plenerowa
       Po złożeniu wieńców na grobach prezydent Wróblewski odwiedził wystawę dotyczącą Grudnia ’70. Wystawa dostępna jest dla mieszkańców przed Ratuszem Staromiejskim. Na plenerowej ekspozycji można zobaczyć dokumenty, zdjęcia, relacje świadków i kalendarium wydarzeń w Elblągu sprzed 50 lat. Wystawa zorganizowana została przez gdański IPN wspólnie z Biblioteką Elbląską i Archiwum Państwowym w Gdańsku. Zachęcamy mieszkańców do jej obejrzenia.

 

W osobistych wspomnieniach
       Dziś w południe prezydent Wróblewski spotkał się także w Urzędzie Miejskim na osobistej rozmowie z panem Ryszardem Cejko, byłym mieszkańcem Elbląga, ofiarą i świadkiem tragicznych grudniowych wydarzeń w naszym mieście. Pan Ryszard dzielił się swoimi wspomnieniami, a na ręce prezydenta przekazał własnoręcznie przygotowaną grafikę z sylwetkami trzech pomników Ofiar Grudnia, z Gdańska, Gdyni i Elbląga. Natomiast od prezydenta Wróblewskiego pan Ryszard otrzymał świąteczny upominek.

 

Jutro rano (18 grudnia) prezydent Elbląga w ramach dalszej części obchodów złoży kwiaty i zapali znicze pod elbląskim pomnikiem Ofiar Grudnia i pod tablicą upamiętniającą miejsce tragiczne śmierci Mariana Sawicza.

Łukasz Mierzejewski, Urząd Miejski w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • to pikus przy ilosci wykonywanych aborcji
 • Jak zwykle legendy, czyli półprawdy. Godlewski, ponoć nieudaczni z Grottgera pojechał z Elbląga gdzie roboty było do cholery do Trójmiasta za pracą. .. nie znając topografii znalazł się tak gdzie były rozruchy i dostał przypadkową kulkę, położony na drzwi został "bohaterem". Elbląg też nie był miastem "bohaterem Grudniowym. Było tu spokojnie, tak że Milicja elbląska pod dowództwem komendanta M pojechała do Gdańska bronić gmachu KW PZPR. Zostało kilku milicjantów grubasów i dzielni elblążanie zaczęli demolować sklepy przy 1 Maja. Dopiero potem ściągnięto wojsko i kilka czołgów (2 k. NBP )na postrach i przez to przypadkowo zginęli pozostali elblążanie co było niepotrzebne. Gaz w sklepach szczypał jeszcze do wigilii. .. Ot i cała prawda o Elbląskim Grudniu. . @ Amen
 • Ja też pamiętam, jak się zaczęło w Elblągu! Jako nowomianowany dyrektor Zamechu jechałem wieczorem do "fabryki", ale postanowiłem pojechać 12-Lutego do 1000 lecia. Na wysokości delikatesów banda rozwydzrzeńcow usiłowała pod mego "Trabanta"przewrócić czaszę kwietnika (ca 1,5m). Wtedy na dyspozytorce dzwoniłem do znajomych kolegów, by przychodzili pilnować zakładu w tę noc! Tak rozpoczęła się u nas samoobrona i udało się!!! Zamechu nie podpalono- to mój "grudzień"
 • Więcej takich wspomnień !
 • RobertKoliński Czy ktoś mógłby poinformować przy tej uroczystej okazji przedstawicieli elbląskiej agentury IPN, która wszak do ochrony i pielęgnacji dziedzictwa narodowego oraz spuścizny lokalnych postaci zasłużonych dla swoich społeczności powinna przecież służyć, że w 1970 roku nie było czegoś takiego jak "powstanie grudniowe"i uprawiają oni w ten sposób fałsz historyczny? Zamiast zatem stawiać na elbląskich, pustych dziś placach podobnie puste, ideologiczne i sprzeczne z historyczną prawdą, głupawe wynurzenia czynowników pato-prawicy o rzekomym "powstaniu grudniowym", to może zajęliby się ci prawicowi hunwejbini współczesnej historii prawdziwie pożyteczną robotą (podobno nie wiadomo co począć ze spuścizną po elblążaninie Ryszardzie Tomczyku - do dzieła, wiaro!), bo ta ich mocno kosztowna dla podatnika Nowa Rewolucja Kulturalna cokolwiek słabuje, podczas gdy rozwiązań domagają się realne problemy społeczne. Ignorantom z IPN tylko przypomnę, że powstaniem grudniowym nazywa się Powstanie Wielkopolskie [27.XII. 1918], zaś Grudzień '70 (ew. "masakra grudniowa")jest właściwą i powszechnie przyjętą nazwą na określenie tzw. "wydarzeń grudniowych"z 1970 roku. #historia, #TakByło, #zlikwidowaćIPN Hashtagi: #patoprawica, #propaganda, #falsz, #fikcja, #cyrk
 • A w Gdańsku można pomimo pandemii uczcić 50.rocznicę godnie
 • @RobertKoliński - Ty gostek masz chyba jakiś problem ze swoim pisiorkiem że tak bardzo pragniesz zaistnieć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10
  3
  ćwir,ćwir wróbelek(2020-12-17)
 • Niektórzy Historii (tej przez duże H)przypisują różną twarz. Czasami pewna data, pewien fakt prowadzi do zapomnienia innych. Oto na przykład 17 grudnia 1945 roku Prezydium Krajowej Rady Narodowej zniosło stan wojenny w Polsce wprowadzony 1 września 1939 roku przez Prezydenta II RP Ignacego Mościckiego. A miłośnicy Lotto pewnie nie wiedzą, że 17 grudnia 1955 roku powołano ojca tej gry liczbowej, wtedy w ramach Państwowego Przedsiębiorstwa Totalizator Sportowy. A czy tego typu fakty mogą iść w zapomnienie ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  A w grudniu padał śnieg.(2020-12-17)
 • ty ubeku pier. .przypadkowo zgineli i pewnie przypadkowo strzelali z ostrych kul
 • Szanowny Panie ! Śledztwo w tej sprawie dowiodło, ze w Elblągu to były rykoszety, a nie strzelanie na wprost, oraz nikt nie bił pałami teleskopowymi i nie łamał rąk dziewczynom. .. @ JPII
 • no ALE JAK KTOS wylapal 6 kul i przezyl to nie byl bohaterem
 • banda rozwydzrzeńcow, i mieli pioruny na maskach
Reklama