UWAGA!

Gryzący problem

 Elbląg, Gnidy wyczesujemy czy od razu strzyżemy włosy? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców
Gnidy wyczesujemy czy od razu strzyżemy włosy? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców

To problem, który trudno przepędzić z głowy i to dosłownie. Zaczyna się od jednego dziecka, potem drugie, trzecie... Pedagodzy interweniują, rodzice się wstydzą i wszyscy zachodzą w głowę (nomen omen) skąd to się wzięło i jak temu zaradzić. Wszy wciąż atakują.

"Mamy problem wszawicy w klasie. Proszę o sprawdzenie głów dzieciom" – taki komunikat otrzymali rodzice uczniów jednej z elbląskich podstawówek. Szybko okazało się, że to nie problem jednej klasy, a całej szkoły. Później, że nie jednej szkoły.
       Pielęgniarka szkolna bezradnie rozkłada ręce, nie może sprawdzać 600 głów kilka razy w tygodniu, może jedynie apelować do rodziców. Ale nie wszyscy podchodzą do problemu wszawicy poważnie.
       - Moje dziecko przyniosło wszy ze szkoły. Przeprowadziliśmy kwarantannę całej rodziny, a proszę mi wierzyć, wyczesywanie gnid z długich włosów to na prawdę nie jest prosta sprawa. Ale za chwilę problem wrócił – mówi mama 8-latki. - Po prostu, inni rodzice nie podejmują kuracji i dlatego dzieci zarażają się od siebie wciąż i wciąż – dodaje rozżalona. - W ten sposób nigdy się pasożytów nie pozbędziemy.
       A obowiązek ciąży właśnie na rodzicach, bo choć wszawica rozprzestrzenia się błyskawicznie, nie jest zarejestrowana jako choroba zakaźna więc sanepid nie może interweniować, nie może też stosować sankcji.
       - Wszawica to problem estetyczny, a nie zdrowotny – mówi Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu. - W naszej szerokości geograficznej te pasożyty nie przenoszą chorób. Wszawicy nie ma więc w wykazie chorób zakaźnych. Nie ma też i sankcji, które można byłoby stosować, no bo za co karać? Za brak higieny?
       Marek Jarosz przyznaje, że w dobie zaawansowanej cywilizacji, techniki problemu z wszami nie powinno być. Ale jest i trzeba z nim walczyć. Tylko jak?
       - Zazwyczaj udaje się zidentyfikować rodzinę, od której problem się zaczął – mówi dyrektor elbląskiego sanepidu. - Zazwyczaj są to ludzie, którzy nie palą się do kontaktu ze szkołą w ogóle, a co dopiero w takiej sytuacji. A przecież sposób na pozbycie się niechcianego pasożyta nie jest trudny – zauważa Marek Jarosz.
       Kiedyś zalecano, by wszy dusić w occie, polewano głowę denaturatem, alkoholem, a następnie owijano chustką. Dziś jest już inaczej. W aptece są dostępne specjalne preparaty, grzebienie do wyczesywanie wszy. Zwykłe, ale także elektroniczne i elektrostatyczne, które wytwarzają pomiędzy ząbkami niewielkie napięcie elektryczne, nieodczuwalne i niegroźne dla człowieka, które unieszkodliwia wszy oraz gnidy – zapewniają producenci.
       - Podstawa to prosty zabieg higieniczny przy użyciu środka dostępnego w aptece czy w drogerii – radzi szef elbląskiego sanepidu. - Należy stosować się do wskazań producenta, systematycznie i rzetelnie. Takiej "operacji" powinni poddać się wszyscy członkowie rodziny. Trzeba też oczyścić grzebienie, szczotki do włosów, a pościel i ręczniki wyprać w wysokiej temperaturze. Czynności te należy powtórzyć.
       No tak, ale jak nakłonić sprawców zamieszania, by zmierzyli się z problemem wszawicy?
       - Trzy lata temu, gdy wszawica dała znać o sobie w wielu elbląskich szkołach, nawiązaliśmy kontakt z miejskimi, ale i gminnymi ośrodkami pomocy społecznej – przypomina Marek Jarosz. - Rodziny te są bowiem często beneficjentami tych instytucji Podczas wizyt domowych opiekunki delikatnie wywierały perswazję na swoich podopiecznych, by zechcieli poddać się zabiegowi odwszawiania. To w ogóle delikatna sprawa – zaznacza. - Dzieci nie wolno dyskryminować, a rolą nauczycieli czy pracowników socjalnych jest im pomóc.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • wystarczy zastosować hedrin, kuracja bardzo prosta, bez żmudnego wyczesywania. są też środki zapobiegawcze, odstraszające pasożyty, np. w formie szamponu.
 • nie bardzo rozumiem dlaczego nie można zmusić rodziców do odwszawiania dzieci. Po pierwsze żyjemy w społeczeństwie więc trzeba mieć na względzie normalnych ludzi, którzy nie sieją wszy. Po drugie choć sama wsza nie przenosi zakażeń człowiek drapiąc się intensywnie może uszkodzić skórę i może dojść do wtórnych zakażeń. Po trzecie jak dla mnie jak rodzić nie dba i higienę swojego dziecka to zakrawa na nie wywiązywanie się z obowiązków rodzicielskich jak również zaniedbywanie a co moim zdaniem powinno grozić już sankcjami prawnymi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  0
  AnaHana(2014-01-28)
 • A czy nie pomyśleliścier że są rodziny które zamiast mydła czy środka na wszawicę -który nie jest tani - wolą kupić chleb. Takie środki powinna mieć szkoła za darmo albo przychodnie.
 • a czy pomyślałeś, że jakby taka osoba przyszła do szkoły i wyjaśniła że nie ma kasy to nawet rodzice innych dzieci dali by jakiś środek aby tylko pozbyć się wszy. .. to wina braku zainteresowania a nie kasy. Niektóre środki nie kosztują więcej niż 3 piwa. ..
 • nędza i ciemnota zalewa ten kraj coraz większą falą wszawica, gruźlica, krzywica, bezzębność, niedożywienie, bezdomność, grzebanie w śmietnikach - sukcesy transformacji ustrojowej
 • w sp 12 i sp 18 też są pasożyty zwane(wszami)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  UCZENNICA12(2014-01-28)
 • w sp14 też są pasożyty
 • ja ma trojke dzieci i ledwo wiaze koniec z koncem i jeszcze szampony kupic dzieciom albo chleb ciekawe co wybrac, pracujemy obydwoje i na nic nie stac po oplaceniu rachunkow, zgadzam sie ze takie preperaty powinny byc darmowe ps. moje dzieci dzieki Bogu nie maja wszawicy, ale co by bylo ngdyby mieli nawet nie chce o tym myslec!
 • pedicul hermal płyn na wszy i gnidy rewelacja, tylko cena 35 zl, a. przydałoby sie dwa
 • Za komuny nie było szamponów, sronów, socjalów, zrzutek społecznych i innych takich, ale jak przytargaliśmy wszy z podwórka to matka sobie jakoś z tym poradziła. Teraz każdy " biedny" patrzy tylko co kto mu może dać, ale sam żadnej inicjatywy nie chce wykazać.
 • do annja do kiedy czwarte?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  13
  rzeczywistość(2014-01-28)
 • do annja to kiedy czwarte?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  14
  rzeczywistość(2014-01-28)
Reklama