UWAGA!

Historia w plenerze: Oblężenie Ritterswerde

2011-05-26
Aktualizowany 2011-06-04 09:05
Elbląg, Podczas ubieglorocznej inscenizacji Wojny Głodowej 1414
Podczas ubieglorocznej inscenizacji Wojny Głodowej 1414 (fot. Aleksander Winter)

4 i 5 czerwca na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku staną obozy krzyżacki i litewski. Rycerze przygotowywać się będą do walki, by wreszcie zaprezentować widowisko w plenerze: Wojna Zakonu z Litwą - Oblężenie Ritterswerde 1385 r. Wszystko zgodnie z duchem historii: plądrowanie osady, ostrzał z machin oblężniczych. To warto zobaczyć.

W ubiegłym roku we Fromborku odbyła się pierwsza edycja plenerowej imprezy pn. Warmińskie Spotkania z Historią. Wówczas zaprezentowana została inscenizacja Wojny Głodowej z 1414 r. Organizatorzy zachęceni sukcesem postanowili udać się w kolejną podróż do przeszłości.
       - W zeszłym roku mieliśmy okazję zaprezentować Wojnę Głodową 1414 r. - zdobywanie Fromborka. Impreza udała się, ba, przeszła najśmielsze oczekiwania i myślę, że dla wielu było to coś ciekawego – mówi Jan Brzozecki z Fundacji na Rzecz Warmii i Mazur. - Frombork jest jedynym miejscem, gdzie zdobywa się oryginalny mur gotycki.
       W czerwcu odbędzie się druga edycja Warmińskich Spotkań z Historią – Wojna Zakonu z Litwą. Oblężenie Ritterswerde 1385 r.
       - Ritterswerde nie kojarzy się z Polską, a to Stare Kowno – wyjaśnia Jan Brzozecki. - Muszę powiedzieć, że będzie to ciekawe wydarzenie. Zbierając materiały, przygotowując się do tej imprezy musieliśmy przekopać bardzo dużo literatury i to szczegółowej, bo na ten temat mało się pisze i mówi. Stare Kowno było wielokrotnie oblegane. W 1384 r. odbudowany został zamek krzyżacki i w tym samym roku został zburzony przez Litwinów – opowiada Jan Brzozecki. - Następny rok – wielki atak. Dla Krzyżaków było to bardzo ważne, strategiczne miejsce. Kończyły im się możliwości wypadowe, a chcieli połączyć się z Zakonem Inflanckim, a to taki korytarz, który blokował. Po drugie – jesienią 1385 r. pod Kownem Jagiełło dowiedział się, że Jadwiga Andegaweńska, królowa Polski zgodziła się na ożenek i Władysław, późniejszy Jagiełło, będzie mógł zostać królem Polski. I w tym czasie dzieje się oblężenie. Jeszcze wiele ciekawych rzeczy będzie można usłyszeć i zobaczyć podczas inscenizacji we Fromborku – zapewnia Jan Brzozecki.
       Pomysłodawcą imprezy jest powiat braniewski działający w imieniu i na rzecz Stowarzyszenia Dom Warmiński z siedzibą w Lidzbarku Warmińskim. Do przetargu na realizację projektu stanęła Fundacja na Rzecz Warmii i Mazur i wygrała.
       - Wielka to zasługa zgody biskupa warmińskiego, kapituły, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, że możemy odtwarzać bitwę na oryginalnych murach warowni fromborskiej – podkreśla Jan Brzozecki. - To są tereny kościelne i trudno byłoby cokolwiek zrobić, gdyby nie było tej zgody.
       Interesująco zapowiada się sama inscenizacja oblężenia, która odbędzie się 4 czerwca w godz. od 13 do 17.15. O godzinie 18 w katedrze we Fromborku rozpocznie się msza święta, w której wezmą udział rycerze w strojach z epoki.
       - W gotyckiej świątyni przeniesiemy się o kilka wieków do tyłu – mówi Jan Brzozecki. - To niesamowite.
       Po zmroku zaplanowany jest wykład Marty Jagły, która opowie o monetach krzyżackich w zbiorach muzeum we Fromborku (organizator Muzeum Mikołaja Kopernika). Odbędzie się także pokaz łuczniczy z ognistymi strzałami (organizator: kapituła warmińska i parafia rzymsko-katolicka we Fromborku).
       - 5 czerwca zapraszam na coś niesamowitego – zachęca Jan Brzozecki. – Ponieważ nasze działania wspomaga Muzeum Zamkowe w Malborku, wykład wygłosi Benedykt Jesionowski – wybitny znawca w zakresie budownictwa krzyżackiego. Na to warto przybyć.
       Będzie też wiele innych atrakcji, m.in. 4 i 5 czerwca Planetarium zaprasza najmłodszych na specjalne seanse. Dzieci płacą za wstęp 8 zł, a opiekunowie wchodzą za darmo.
      
       Program wydarzenia:
       4 czerwca (sobota)
       godz. 13
       - Uroczyste rozpoczęcie imprezy
       godz. 13-15
       - Ukazanie życia obozu litewskiego i krzyżackiego oraz źródła konfliktu, zwiedzanie obozów, turnieje bojowe
       ok. godz. 16
       - Przygotowanie oblężenia Ritterswerde - plądrowanie osady, ostrzał z machin oblężniczych
       ok. godz. 17.15
       - Zakończenie inscenizacji
       godz. 18
       - uroczysta msza św. w katedrze fromborskiej
       - po zapadnięciu zmroku:
       wykład Marty Jagły: Monety krzyżackie w zbiorach Muzeum we Fromborku.
       pokaz łuczniczy z ognistymi strzałami.
      
       5 czerwca (niedziela)
       godz. 11
       - Dalszy ciąg imprezy, zwiedzanie obozów, konkursy dla publiczności i uczestników
       godz. 13
       - Wykład Benedykta Jesionowskiego - Budownictwo krzyżackie na ziemiach pruskich i litewskich
       godz. 16
       - Zakończenie imprezy
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama